Za vraždu ve vlaku zvýšil vrchní soud muži trest z osmi na deset let

  12:22aktualizováno  12:22
Olomoucký vrchní soud zvýšil čtyřicetiletému Martinu Vlčkovi trest za loňskou vraždu ve vlaku jedoucím z Brna do Adamova z osmi na deset let. Vyhověl tak státnímu zástupci, který žádal přísnější potrestání.

Martin Vlček byl u Krajského soudu v Brně odsouzen na osm let, vrchní soud v Olomouci mu trest zvýšil na deset let | foto: Václav Šálek, ČTK

Muži původně hrozilo deset až osmnáct let, podle odvolacího soudu není mimořádné snížení trestu pod spodní hranicí trestní sazby v tomto případě na místě. Rozsudek je pravomocný.

Vlček půjde do vězení za vraždu a za nedovolené ozbrojování. „Soud prvního stupně dospěl k názoru, že jsou zde mimořádné okolnosti případu, které snížení pod základní trestní sazbu odůvodňují. My jsme tento názor nesdíleli,“ uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Proti původnímu rozsudku se odvolal také obžalovaný, který žádal soud o překvalifikování na usmrcení z nedbalosti, za což by mu hrozily maximálně tři roky vězení. Hájil se tím, že k výstřelu došlo neopatrnou manipulací. Podle vrchního soudu šlo však o vraždu, opřel se přitom i o znalecké posudky.

„Obžalovaný byl srozuměn s následkem smrti, a to zejména s ohledem na charakter použité zbraně, kdy musel nejprve dostat nábojnici do nábojové komory a následně zmáčkl spoušť, k čemuž potřeboval značné množství síly. Ze znaleckých posudků i z jeho výpovědi vyplynulo, že spoušť zmáčkl úmyslně, bylo vyloučeno, že by náboj vyšel samovolně,“ doplnil Cik.

Když vytáhl ve vlaku zbraň, byl opilý

Událost se stala loni 22. září, kdy jel Martin Vlček z Brna se svým kamarádem z Brna z oslavy narozenin. Ve vlaku se mu chtěl jako fanoušek zbraní pochlubit pistolí, kterou našel v bytě po svém zemřelém otci. Ze zbraně ale najednou vyšel výstřel.

Soudní lékař propočtem zjistil, že v inkriminovanou dobu byl obžalovaný v silně podnapilém stavu. „Hovoříme o rozmezí 1,9 až 2,5 promile alkoholu,“ vysvětlil znalec z oboru soudního lékařství Jan Krajsa.

Vlček sám přiznal, že vypil asi jedenáct piv. Podle soudce Petra Jirsy si ale plně uvědomoval, co činí.

„Zvláštní, že si pamatujete, jak vám zbraň cinkla o lavici, ale už nevíte, komu jste ji ukazoval a kdy přišel výstřel,“ podivoval se už dříve soudce brněnského krajského soudu Petra Jirsa, který pustil videozáznam z rekonstrukce případu, což není u soudu úplně obvyklé.

Střelec pak vyhodil pistoli z okna a utekl

Že se děje něco vážného, začalo ostatním cestujícím docházet až ve chvíli, kdy se postřelený muž skácel k zemi. Někdo z nich okamžitě zatáhl za ruční brzdu, aby zastavil vlak.

Toho Vlček využil. Utekl na záchod, kde zbraň vyhodil z okna, a pak vyběhl ven z vlaku. „Když na místo přijeli záchranáři, muži už nemohli pomoci,“ řekl Krajsa.

Kulka prošla oběti břichem, zasáhla aortu a zastavila se o bederní obratel. „Střela směřovala shora dolů. Na těle jsme nenašli stopy značící, že se dotyčný snažil bránit,“ přednesl ještě Krajsa závěry pitvy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Najdete na iDNES.cz