Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vražda zůstala bez trestu. Neví se, která ze dvou žen zasadila smrtelnou ránu

  14:19aktualizováno  14:19
Hlavními aktérkami dnešního kriminálního případu jsou výhradně ženy, v roli zločinců nebo obětí. Přitom nešlo o zločin páchaný s "přirozenou ženskou grácií", ale se vší krutostí a brutalitou. Potvrzuje to i fakt, že jedna z obětí měla v době loupežného přepadení téměř 100 let. V tomto ohledu se jedná o smutný rekord v dějinách české kriminalistiky.
Dvojice žen útočila na důchodkyně, jednu zavraždila

Dvojice žen útočila na důchodkyně, jednu zavraždila | foto: Profimedia.cz

Když se 4. listopadu 1992 nemohl padesátiletý Brňan dovolat své jedenasedmdesátileté matce Anně J., rozhodl se ji navštívit. Hned u dveří vytušil, že se stalo něco hrozného. Domácí telefon byl vyvěšený a na volání nikdo nereagoval. Přes pootevřené dveře do kuchyně uviděl pod stolem nohy své matky. Bezvládné tělo bylo přikryto zakrváceným přehozem z pohovky.

. Kriminální kauzy

Seriál o závažných kriminálních případech posledních dvaceti let na jižní Moravě

Z bytu se ztratilo 3410 korun. Další pokoje vrah neprohledával. Jen z kuchyně byly odcizeny drobné věci v hodnotě asi 1600 korun. Chyběl nejen vražedný nástroj, ale i klíč od bytu a masivní skleněný popelník. Oběť totiž byla kuřačkou.

Jak vyšetřovatelé zjistili, zavražděná byla k cizím lidem velmi nedůvěřivá. Byt otevírala pouze tehdy, když se přesvědčila, o koho se jedná. Navíc měla silně poškozený zrak.

Pitva prokázala tři způsoby útoku, údery do hlavy hranatým předmětem, škrcení nějakou látkou a nakonec pachatel osmkrát zaútočil ostrým nástrojem. Všechny údery byly vedeny malou intenzitou. Příčinou smrti bylo zakrvácení hrudníku. Dále byla při pitvě zjištěna zlomenina článku prstu pravé ruky.

Ze získaných informací vyplynulo, že pachatelem bude zřejmě muž velmi slabé tělesné konstrukce, žena nebo nedospělý jedinec. Přitom vrah jednal buď ve spěchu, nebo s místem činu a zvyklostmi oběti nebyl dostatečně seznámen.

O necelé tři měsíce později – 21. ledna 1993 krátce po osmé ráno – byla napadena ve svém bytě osmadevadesátiletá žena, přičemž utrpěla mnohočetná tržně zhmožděná zranění na hlavě a horních končetinách. Na krku byly patrné stopy po škrcení. Dále měla zlomený článek prstu levé ruky, zhmožděniny hrudníku, dolních končetin a řadu podlitin.

Policie je vystrašila
Policisté pátrali v okolí místa napadení. Přitom si všimli dvou žen, které se snažily ukrýt před projíždějící policejní hlídkou za stánek s novinami. Protože na místě nemohly vysvětlit své podezřelé chování a neměly žádný doklad totožnosti, byly zadrženy. Při jízdě se jedna z žen snažila v policejním vozidle nepozorovaně odhodit dřevěnou krabičku.

Krabička, která prokazatelně pocházela z majetku staré ženy, obsahovala 13 drobných zlatých předmětů v hodnotě necelých tří tisíc korun. Obě zadržené ženy – třiadvacetiletá Marcela K. a osmadvacetiletá Jitka O. – uvedly, že motivem činu byla jejich velmi svízelná finanční situace. Každá se starala o dvě nezletilé děti a byly na mateřské dovolené. Jejich druhové byli bez zaměstnání a stálého příjmu.

Jitka O., která byla pětkrát soudně trestána a odseděla si 48 měsíců v kriminále, se k loupeži plně doznala. Uvedla, že budoucí osmadevadesátiletou oběť navštívila několik dnů před loupeží a představila se jako pracovnice sociálního odboru, která jí vyřídí zvýšení vdovského důchodu. Paní si měla připravit některé doklady.

V den loupeže přišly obě ženy k oběti do bytu. Když se pak v jednu chvíli otočila zády, Marcela K. jí přehodila šátek kolem krku a začala ji škrtit. Pak ji odvlekly na pohovku a bily po celém těle. Protože se bránila a volala o pomoc, přehodily přes ni přehoz a mladší žena ji několikrát budíkem udeřila do hlavy. Při zápase všechny ženy spadly z pohovky na zem. Pak si Marcela K. na oběť lehla.

Mezitím Jitka O. prohledávala sekretář. Když Marcele začaly docházet síly, nahmatala masivní popelník z litého skla a dvakrát oběť udeřila do hlavy, přičemž se kus popelníku odlomil. Teprve poté se přestala bránit. Ve chvatu ji obě ženy zamotaly do textilního přehozu, ze sekretáře odcizily šperkovnici a vyvěsily domácí telefon. Při odchodu byt zamkly. Oběti se podařilo z přehozu vyprostit, dojít k oknu a přivolat pomoc.

Kdo zasadil smrtící ránu?
Jak se později zjistilo, Marcela K. se sama dopustila další loupeže pouhých 16 dnů před vraždou Anny J. Obětí se stala třiašedesátiletá důchodkyně. Marcela K. ji v jejím bytě nečekaně uchopila za ústa a druhou rukou ji rdousila. Když přestala volat o pomoc, obviněná ze stolu vytáhla zásuvku s drobnými věcmi nevalné hodnoty a její byt opustila.

Vyhodnocením způsobu provedení (tzv. modu operandi) obou loupeží byla zjištěna řada znaků, které se shodovaly se způsobem provedení (modem operandi) vraždy Anny J. Vyšetření na detektoru lži prokázalo, že u obou žen se objevily ve shodných otázkách i shodné atypické reakce, případně prvky nepravdivých odpovědí, a dokonce i stresu. Vraždu Anny J. částečně doznala Jitka O. a dokonce kriminalisty dobrovolně zavedla k bytu zavražděné.

Přes veškerou snahu vyšetřujících orgánů zůstala vražda Anny J. nepotrestána. Nepodařilo se totiž spolehlivě zjistit, která ze dvou žen zasadila oběti smrtící ránu. Tento problém je příznačný pro všechny případy vražd s účastí dvou a více pachatelů. Každý z nich se totiž snaží vinu shodit na toho druhého.

Za další prokázanou trestnou činnost byly obě pachatelky odsouzeny k nepodmíněným trestům odnětí svobody, jejichž celkový součet činil 15 a půl roku.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Najdete na iDNES.cz