Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vraždou obchodníka s LTO se bude muset brněnský soud zabývat posedmé

  12:12aktualizováno  12:45
Tělo podnikatele s lehkými topnými oleji Marka Lehkého rozmetala v roce 1995 výbušnina, jeho vražda je však stále bez viníka. Dvěma obžalovaným potvrdil ve středu Vrchní soud v Olomouci loňský zprošťující rozsudek, třetího znovu posílá do Brna. Tamní krajský soud bude zločin řešit už posedmé.

Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u jednoho z předchozích soudních jednání. | foto: Radek Miča, MAFRA

Zlínského obchodníka s lehkými topnými oleji Lehkého rozmetala trhavina v Kvasicích na Kroměřížsku. Z podílu na vraždě podnikatele byli obžalováni tři muži - Jiří Večeř, Milan Šišma a Jan Marcinek.

Zadavatelem vraždy byl podle obžaloby podnikatel Šišma, kterému Lehký dlužil 40 milionů. K odstranění nepohodlného dlužníka pak údajně Večeř najal za půl milionu Marcinka.

Právě Večeř byl jediným z obžalovaných, který se k činu před lety přiznal. Později však už odmítal vypovídat a v roce 2010 své přiznání odvolal.

Krajský soud v Brně se případem zabýval už šestkrát. Čtyřikrát vynesl shodný rozsudek a všechny muže osvobodil. S tím ale nesouhlasil státní zástupce a případ se vždy vrátil na začátek rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci.

Při pátém hlavním líčení soud Marcinka a Šišmu opět zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby, Jiří Večeř ale dostal 21 let. I tento rozsudek byl, tentokrát rozhodnutím Ústavního soudu, neplatný. Vrchní soud totiž případ nesprávně přidělil jinému senátu krajského soudu.

Loni v květnu rozhodl senát brněnského krajského soudu, tentokrát už v původním složení, znovu. Soudkyně Hana Zoubková všechny obžalované pro nedostatek důkazů zprostila obžaloby. Kvůli odvolání státního zástupce pak případ přistál opět v Olomouci.

Případem se budou zabývat jiní soudci

Vrchní soud nyní zprošťující rozsudek z části potvrdil. "V případě obžalovaných Šišmy a Marcinka jsme verdikt potvrdili. Důvodné podezření, že se na vraždě podíleli, tu sice je, provedené důkazy však k jejich odsouzení nejsou dostačující," uvedl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

V případě Petra Večeře soud verdikt znovu zrušil. Nařídil však, aby se jeho rolí v 17 let starém zločinu tentokrát zabýval trestní senát v jiném složení.

"Soud totiž v případě Večeře opakovaně nesprávně hodnotil provedené důkazy," vysvětlil mluvčí.

Zatímco dva z obžalovaných si mohou oddechnout, Petru Večeřovi stále za vraždu hrozí i výjimečný trest. 

Není to přitom poprvé, co je jeho jméno spojováno s kauzou LTO. Večeř a ostatně i Šišma byli v roce 2001 odsouzeni k mnohaletým trestům za podíl na vraždě jiného podnikatele, Lubomíra Holého. Oba dva jsou již na svobodě.

"Profesionální obžalovaný" chystá trestní oznámení

I přes zprošťující verdikt neskončila vleklá kauza ani pro Jana Marcinka. Ten kvůli vraždě zlínského obchodníka s LTO strávil více než dva roky ve vazbě a po 13 letech stíhání se považuje za profesionálního obžalovaného.

"Kauza významně zasáhla do mého života a budu bojovat za odškodnění," reagoval Marcinek po vynesení rozsudku. Jak dodal, daleko více mu jde o to, aby před soud dostal policisty, kteří jeho případ vyšetřovali.

Marcinek totiž u soudu opakovaně upozorňoval na to, že podle něj někteří z policistů celý případ ovlivňovali. "Opatřovali nepravdivé důkazy v neprospěch jednotlivých podezřelých, vykonávali nátlak na svědky a podezřelé či obviněné," řekl.

A za tím si stojí i poté, co ho soud osvobodil. "Dál budu kritizovat špatnou práci policistů a podám na ně trestní oznámení. Jde mi o nějaké zadostiučinění a toho dosáhnu jen tím, že je dostanu před soud," komentoval Marcinek.

Ten svoji kauzu nepřímo spojuje i s činností takzvaného Toflova gangu policejních vyděračů.

"V mém trestním spise je na úředních záznamech podepsán za Inspekci ministerstva vnitra Rudolf Setvák, který je v tomto případě na lavici obžalovaných," vysvětlil.

Jak Marcinek závěrem dodal, počítá s tím, že bude kvůli své snaze dostat některé policisty před soud čelit dalším trestním oznámením. Po třinácti letech v roli obžalovaného však prý celou kauzu rozhodně za hlavu házet nehodlá.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz