Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u jednoho z předchozích soudních jednání.

Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u jednoho z předchozích soudních jednání. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vraždou obchodníka s LTO se bude muset brněnský soud zabývat posedmé

  • 3
Tělo podnikatele s lehkými topnými oleji Marka Lehkého rozmetala v roce 1995 výbušnina, jeho vražda je však stále bez viníka. Dvěma obžalovaným potvrdil ve středu Vrchní soud v Olomouci loňský zprošťující rozsudek, třetího znovu posílá do Brna. Tamní krajský soud bude zločin řešit už posedmé.

Zlínského obchodníka s lehkými topnými oleji Lehkého rozmetala trhavina v Kvasicích na Kroměřížsku. Z podílu na vraždě podnikatele byli obžalováni tři muži - Jiří Večeř, Milan Šišma a Jan Marcinek.

Zadavatelem vraždy byl podle obžaloby podnikatel Šišma, kterému Lehký dlužil 40 milionů. K odstranění nepohodlného dlužníka pak údajně Večeř najal za půl milionu Marcinka.

Právě Večeř byl jediným z obžalovaných, který se k činu před lety přiznal. Později však už odmítal vypovídat a v roce 2010 své přiznání odvolal.

Krajský soud v Brně se případem zabýval už šestkrát. Čtyřikrát vynesl shodný rozsudek a všechny muže osvobodil. S tím ale nesouhlasil státní zástupce a případ se vždy vrátil na začátek rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci.

Při pátém hlavním líčení soud Marcinka a Šišmu opět zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby, Jiří Večeř ale dostal 21 let. I tento rozsudek byl, tentokrát rozhodnutím Ústavního soudu, neplatný. Vrchní soud totiž případ nesprávně přidělil jinému senátu krajského soudu.

Loni v květnu rozhodl senát brněnského krajského soudu, tentokrát už v původním složení, znovu. Soudkyně Hana Zoubková všechny obžalované pro nedostatek důkazů zprostila obžaloby. Kvůli odvolání státního zástupce pak případ přistál opět v Olomouci.

Případem se budou zabývat jiní soudci

Vrchní soud nyní zprošťující rozsudek z části potvrdil. "V případě obžalovaných Šišmy a Marcinka jsme verdikt potvrdili. Důvodné podezření, že se na vraždě podíleli, tu sice je, provedené důkazy však k jejich odsouzení nejsou dostačující," uvedl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

V případě Petra Večeře soud verdikt znovu zrušil. Nařídil však, aby se jeho rolí v 17 let starém zločinu tentokrát zabýval trestní senát v jiném složení.

"Soud totiž v případě Večeře opakovaně nesprávně hodnotil provedené důkazy," vysvětlil mluvčí.

Zatímco dva z obžalovaných si mohou oddechnout, Petru Večeřovi stále za vraždu hrozí i výjimečný trest. 

Není to přitom poprvé, co je jeho jméno spojováno s kauzou LTO. Večeř a ostatně i Šišma byli v roce 2001 odsouzeni k mnohaletým trestům za podíl na vraždě jiného podnikatele, Lubomíra Holého. Oba dva jsou již na svobodě.

"Profesionální obžalovaný" chystá trestní oznámení

I přes zprošťující verdikt neskončila vleklá kauza ani pro Jana Marcinka. Ten kvůli vraždě zlínského obchodníka s LTO strávil více než dva roky ve vazbě a po 13 letech stíhání se považuje za profesionálního obžalovaného.

"Kauza významně zasáhla do mého života a budu bojovat za odškodnění," reagoval Marcinek po vynesení rozsudku. Jak dodal, daleko více mu jde o to, aby před soud dostal policisty, kteří jeho případ vyšetřovali.

Marcinek totiž u soudu opakovaně upozorňoval na to, že podle něj někteří z policistů celý případ ovlivňovali. "Opatřovali nepravdivé důkazy v neprospěch jednotlivých podezřelých, vykonávali nátlak na svědky a podezřelé či obviněné," řekl.

A za tím si stojí i poté, co ho soud osvobodil. "Dál budu kritizovat špatnou práci policistů a podám na ně trestní oznámení. Jde mi o nějaké zadostiučinění a toho dosáhnu jen tím, že je dostanu před soud," komentoval Marcinek.

Ten svoji kauzu nepřímo spojuje i s činností takzvaného Toflova gangu policejních vyděračů.

"V mém trestním spise je na úředních záznamech podepsán za Inspekci ministerstva vnitra Rudolf Setvák, který je v tomto případě na lavici obžalovaných," vysvětlil.

Jak Marcinek závěrem dodal, počítá s tím, že bude kvůli své snaze dostat některé policisty před soud čelit dalším trestním oznámením. Po třinácti letech v roli obžalovaného však prý celou kauzu rozhodně za hlavu házet nehodlá.