Vinař Bronislav Průdek začal vedle vína prodávat pod značou Tekuté ovoce i...

Vinař Bronislav Průdek začal vedle vína prodávat pod značou Tekuté ovoce i vlastní mošty. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vsadil na výrobu moštů. Po bezu se chystá Průdek prorazit s hrozny

  • 4
Nedávno začal vyrábět mošty z černého bezu a už získal vítězství v kategorii nealkoholických nápojů soutěže Česká chuťovka. Výrobce vín Bronislav Průdek z Rakvic na Břeclavsku má vlastní bezový sad. „Je to pro nás ocenění kvality našich moštů a také znamení, že je děláme dobře,“ míní jednatel Révy Rakvice Průdek.

Jaká je tedy vaše vítězná Česká chuťovka?
Do soutěže jsme přihlásili jablečnobezinkový mošt. Produkt z naší moštárny jsme takto nechali prověřit vůbec poprvé. To, že v soutěži obstál, je pro nás významným oceněním. Zvlášť proto, že produkty posuzovala odborná komise.

Jak se takový mošt vyrábí?
Je to čistá vylisovaná šťáva z ovoce. A my jsme jen vyladili poměr jablečné šťávy a šťávy z černého bezu. Nebylo to hned. Černý bez nemá tak výraznou chuť. Trvalo dlouhou dobu, než jsme zjistili, jaký poměr bude ideální pro to, aby nápoj byl lahodný.

Jak jste na tu kombinaci přišli?
Jablko a bezinka jsou poměrně známá kombinace. Jablko spojujeme ostatně i s hruškou, višní a hroznovou šťávou. Teď se ale chystáme dát dohromady hrozen s bezinkou. A to bude teprve zajímavá chuť.

Když děláte z hroznů mošt, nepřipravujete se tím o surovinu na víno?
Možná. Ale i v moštu se dá hrozen prodat. (smích) Připravujeme na trh právě v těchto dnech odrůdové vinné mošty Muškát moravský, Pálava, Veltlínské zelené, André, Cabernet Moravia a Rulandské modré. A pak už zmiňovanou hroznovou šťávu s bezinkou.

Vinař Bronislav Průdek začal vedle vína prodávat pod značou Tekuté ovoce i vlastní mošty.

Odkud získáváte suroviny? Ovoce nebo bez?
Jablka nám dodávají sadaři, dbáme na to, aby šlo o ovoce pouze z jižní Moravy. Sami pak máme vlastní sad šlechtěného černého bezu. Vysadili jsme ho před časem s tím, že bez na českém trhu chybí a že s ním budeme obchodovat. Zároveň jsme ale chtěli mít vlastní zpracovnu. A to už byl vlastně jen krok k vybudování moštárny.

Vaše mošty mají povedené etikety.
To proto, že jsme se chtěli odlišit od ostatních. Přišli jsme s výtvarnou nadsázkou a použili jsme symboly ovoce a ovocných kombinací, aby výrobek na první pohled zaujal. A také jsme chtěli dát důraz na to, že jde o stoprocentně přírodní produkt. Proto jsme mošty nazvali Tekuté ovoce. Abychom zdůraznili, že jejich pití je vlastně stejné, jako byste jedli čerstvé ovoce. Vyrábíme je bez konzervantů, bez přidávání barviv, bez sladidel. Zkrátka aby příroda co nejvíce přecházela do lahve.

Mošt mívá krátký život. Jak dlouho vydrží ten váš?
Když si jej přinesete v lahvi, vydrží až rok a půl. Ale po otevření by se měl tak do tří dnů vypít. Je to zkrátka ovoce. Když rozkrojíte jablko, také ho musíte hned sníst.

Pro vás je výroba moštů asi sezonní záležitost. Nebo se dá dělat celoročně?
Dlouho jsme se snažili nějak vymyslet, jak ovoce uchovat na delší dobu v dobré kondici. A dnes už umíme šťávu uchovat ve větších nádržích, aniž bychom museli použít konzervanty a stabilizační prostředky.

A jak to tedy děláte? Nebo je to tajemství?
Můžu říct jen tolik, že jsme se vrátili k přirozeným technologickým postupům, které jsou tady odpradávna. Jen se na ně v této zrychlené době poněkud zapomnělo. Vycházeli jsme ze starých praktik, jen jsme si je mírně upravili na větší objemy.

Jak se daří mošty prodávat?
Dnes už je dodáváme do maloobchodu i do větších prodejních sítí. Jsme na samém začátku a s novým výrobkem je vždy těžké prosadit se na trhu. Věřím, že když budeme dělat kvalitní, poctivý výrobek, lidé si ho najdou.

Kdo ho podle vás bude nejvíc kupovat?
Zaujmout může děti i dospělé. Osvědčil se nám například při ochutnávkách vín. Ocenili ho také řidiči a lidé, kteří nepijí nebo nemohou pít alkohol.