Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Všechno pod čílkem se srovná

  12:00aktualizováno  12:00
Téma malinkých dětí, zdá se, už ani v mém Kafi nesnese odkladu. V rámci miminčí erupce všude kolem (a taky proto, že moje vnučka má už šest týdnů).
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Půjčila jsem si po letech z knihovny při té příležitosti Antropoložku na Marsu (Mladá fronta, Praha 1997), příběhy lidí se změněným vnímáním amerického neurologa Olivera Sackse.

I když píše o někdy docela drsných osudech lidí s různými smyslovými poškozeními či s defekty mozku, svým neskutečně laskavým přístupem je zásadně umožňuje vnímat jako obrovské dobrodružství vývoje lidského myšlení a lidské identity včetně její úžasné adaptace na někdy hodně složité situace a diagnózy.

. Na kafiJana Soukupová

Diář Jany Soukupové

A jakže tato zdánlivě hrůzná témata souvisejí s tím nejnadějnějším vůbec: s narozením a prvními týdny života maličkého člověka?

Právě svým důrazem na tvůrčí potenciál, tedy úžasnou schopnost lidského mozku, jenž během poměrně velmi krátké doby z bezmocné a na lidskou pomoc totálně odkázané bytůstky vysoustruhuje jedinečný, svébytný a myslící charakter.

Skutečně mě nenapadá větší dobrodružství, než když můžu den po dni sledovat zdánlivě indiferentní prťavou bytůstku, jak do své malé hlavičky ohromným tempem pojímá celý obrovský, složitý a mnohovrstevnatý svět. Přesně tak, jak to píše František Hrubín ve své nádherné básničce Očka: "A teď tebe vidí zrovna,/ všechno pod čílkem se srovná/ jako v plátky květ -/ a je z toho svět."

V nejlepších kapitolách své knihy se Oliver Sacks soustředí na obzvlášť poutavé příběhy dětí, které si vybudovaly zvláštní vnitřní svět kvůli některé smyslové poruše, zejména slepotě. Popisuje, jak nejméně prvních patnáct let života funguje celý mozek naprosto jinak než v době pozdější. A že jedině v dětství připomíná atomovou elektrárnu jedoucí na plný výkon. V té době si dítě vytvoří do té míry určující obraz o světě, že ani odstranění jeho smyslové poruchy (například šedého zákalu u dítěte od narození slepého) nezaručí, že se vyléčený dospělý člověk naučí žít jako vidoucí.

Oliver Sacks naopak líčí, že "naučit se" vidět, tedy přiřazovat k viděnému pravé významy, je záležitost natolik složitá, že ji patrně zvládne jedině na obrovské porce učení nastavený mozek malého dítěte. Později se "přeučení ukazuje do té míry nemožné, že ani zcela smyslově vyléčený člověk si nezvykne svého pozdě nabytého zraku užívat dokonale: dojemné jsou historky, kdy takového pacienta dovedl lékař do zoologické zahrady, aby mu ukázal gorily, ale i když je vyléčený vidoucí muž mohl pozorovat vlastníma očima, dokázal si je "představit" teprve poté, co si mohl ohmatat jejich sochu před výběhem.

O dalším podobném pacientovi píše, že "asi šest měsíců po operaci jsme už měli silný dojem, že ho zrak zklamal. Něco mu umožňoval, ale bylo zřejmé, že S. B. očekával víc... do značné míry žil pořád život slepce, kterému světlo není k ničemu, a tak se v noci ani neobtěžuje, aby rozsvítil..."

"Dospělí, kteří prozřeli, nejsou, neurologicky řečeno, na stejné startovní čáře jako děti, jejichž mozková kůra může všecko," vyvozuje z toho Oliver Sacks, "je připravena ke všem možným způsobům vnímání... Dítě se prostě jen učí. Je to velký a nekonečný úkol, ale neruší ho žádné neřešitelné konflikty. Dospělý musí naopak radikálně přepnout...proti své celoživotní zkušenosti."

Celou knihu Antropoložka na Marsu prostupuje i velmi příjemné autorovo přesvědčení, že sice mnohé z naší osobnosti přímo závisí na mozkových schopnostech, ale celá lidská identita tímhle vysvětlitelná není a nebude, protože ani všechny okolní vlivy, které na nás působí, nikdy nezachytíme a nepopíšeme přesně. Vždycky zbude dílek velmi tajemný.

Čímž se zase dostávám k původnímu tématu maličkých dětí. Jejich jedinečná osobnost a intelekt se zatím skrývají v nezbádaných tajemných hlubinách "pod čílkem". Někde už tam čekají poklady jejich řeči, smíchu, vzteku, odmlouvání i radosti, aby se i pod naším vlivem rozvinuly do své pravé podoby. Zatím to vypadá, že možné je skoro všecko - a rychleji, než se nadějeme. Opravdu neznám dobrodružství, které by mě fascinovalo víc.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Najdete na iDNES.cz