Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Všechno pod čílkem se srovná

  12:00aktualizováno  12:00
Téma malinkých dětí, zdá se, už ani v mém Kafi nesnese odkladu. V rámci miminčí erupce všude kolem (a taky proto, že moje vnučka má už šest týdnů).
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Půjčila jsem si po letech z knihovny při té příležitosti Antropoložku na Marsu (Mladá fronta, Praha 1997), příběhy lidí se změněným vnímáním amerického neurologa Olivera Sackse.

I když píše o někdy docela drsných osudech lidí s různými smyslovými poškozeními či s defekty mozku, svým neskutečně laskavým přístupem je zásadně umožňuje vnímat jako obrovské dobrodružství vývoje lidského myšlení a lidské identity včetně její úžasné adaptace na někdy hodně složité situace a diagnózy.

. Na kafiJana Soukupová

Diář Jany Soukupové

A jakže tato zdánlivě hrůzná témata souvisejí s tím nejnadějnějším vůbec: s narozením a prvními týdny života maličkého člověka?

Právě svým důrazem na tvůrčí potenciál, tedy úžasnou schopnost lidského mozku, jenž během poměrně velmi krátké doby z bezmocné a na lidskou pomoc totálně odkázané bytůstky vysoustruhuje jedinečný, svébytný a myslící charakter.

Skutečně mě nenapadá větší dobrodružství, než když můžu den po dni sledovat zdánlivě indiferentní prťavou bytůstku, jak do své malé hlavičky ohromným tempem pojímá celý obrovský, složitý a mnohovrstevnatý svět. Přesně tak, jak to píše František Hrubín ve své nádherné básničce Očka: "A teď tebe vidí zrovna,/ všechno pod čílkem se srovná/ jako v plátky květ -/ a je z toho svět."

V nejlepších kapitolách své knihy se Oliver Sacks soustředí na obzvlášť poutavé příběhy dětí, které si vybudovaly zvláštní vnitřní svět kvůli některé smyslové poruše, zejména slepotě. Popisuje, jak nejméně prvních patnáct let života funguje celý mozek naprosto jinak než v době pozdější. A že jedině v dětství připomíná atomovou elektrárnu jedoucí na plný výkon. V té době si dítě vytvoří do té míry určující obraz o světě, že ani odstranění jeho smyslové poruchy (například šedého zákalu u dítěte od narození slepého) nezaručí, že se vyléčený dospělý člověk naučí žít jako vidoucí.

Oliver Sacks naopak líčí, že "naučit se" vidět, tedy přiřazovat k viděnému pravé významy, je záležitost natolik složitá, že ji patrně zvládne jedině na obrovské porce učení nastavený mozek malého dítěte. Později se "přeučení ukazuje do té míry nemožné, že ani zcela smyslově vyléčený člověk si nezvykne svého pozdě nabytého zraku užívat dokonale: dojemné jsou historky, kdy takového pacienta dovedl lékař do zoologické zahrady, aby mu ukázal gorily, ale i když je vyléčený vidoucí muž mohl pozorovat vlastníma očima, dokázal si je "představit" teprve poté, co si mohl ohmatat jejich sochu před výběhem.

O dalším podobném pacientovi píše, že "asi šest měsíců po operaci jsme už měli silný dojem, že ho zrak zklamal. Něco mu umožňoval, ale bylo zřejmé, že S. B. očekával víc... do značné míry žil pořád život slepce, kterému světlo není k ničemu, a tak se v noci ani neobtěžuje, aby rozsvítil..."

"Dospělí, kteří prozřeli, nejsou, neurologicky řečeno, na stejné startovní čáře jako děti, jejichž mozková kůra může všecko," vyvozuje z toho Oliver Sacks, "je připravena ke všem možným způsobům vnímání... Dítě se prostě jen učí. Je to velký a nekonečný úkol, ale neruší ho žádné neřešitelné konflikty. Dospělý musí naopak radikálně přepnout...proti své celoživotní zkušenosti."

Celou knihu Antropoložka na Marsu prostupuje i velmi příjemné autorovo přesvědčení, že sice mnohé z naší osobnosti přímo závisí na mozkových schopnostech, ale celá lidská identita tímhle vysvětlitelná není a nebude, protože ani všechny okolní vlivy, které na nás působí, nikdy nezachytíme a nepopíšeme přesně. Vždycky zbude dílek velmi tajemný.

Čímž se zase dostávám k původnímu tématu maličkých dětí. Jejich jedinečná osobnost a intelekt se zatím skrývají v nezbádaných tajemných hlubinách "pod čílkem". Někde už tam čekají poklady jejich řeči, smíchu, vzteku, odmlouvání i radosti, aby se i pod naším vlivem rozvinuly do své pravé podoby. Zatím to vypadá, že možné je skoro všecko - a rychleji, než se nadějeme. Opravdu neznám dobrodružství, které by mě fascinovalo víc.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz