Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Všem se nezavděčím,“ prohlašuje starosta Znojma Petr Nezveda

  14:11aktualizováno  14:11
Ve Znojmě se snad nenajde nikdo, kdo by neměl názor na starostu Petra Nezvedu. A to většinou názor vyhraněný. Lidé činy prvního občanskodemokratického starosty v historii Znojma buď hodnotí kladně, nebo je naprosto odsuzují.

Starosta Znojma Petr Nezveda | foto: Archiv MAFAMF DNES

Nezveda má za sebou první poločas svého starostování. Proč vlastně vzbuzuje tak rozdílné emoce? "Hned na začátku jsme udělali některé kroky na úkor pohodlí obyvatel. Ne však z dlouhodobého pohledu," míní Nezveda.

Nastoupil jste v prosinci před dvěma roky. Jak byste se ohodnotil?
Když se podívám na volební program ODS a na programové prohlášení rady města, většina věcí je splněna nebo se na nich pracuje a budou v tomto volebním období hotové. Ať je to průmyslová zóna, která se buduje, domov důchodců, který začneme stavět v příštím roce, založený fond obnovy městské památkové rezervace, fond budoucnosti, čisté město.

Přesto u některých lidí stále vzbuzujete záporné emoce. Proč myslíte?
To má několik důvodů. Jedním z nich je to, že jsme hned na začátku udělali některé kroky, například vyhlášku o popelnicích, která byla samozřejmě na úkor pohodlí některých lidí. Určitě to byla i přísnost na dodržování pravidel v dopravě, zejména v centru města, určitě to byla otázka prodeje městských bytů. Jsou to věci, které jsou z dlouhodobého hlediska potřebné. Doufám, že čas negativní vjemy smaže. Druhá věc je, že jsou mnohé věci zjednodušovány. Většina věcí se musí složitě vysvětlovat a ten, kdo je chce shodit, tak použije demagogický argument, na který lidé slyší a bohužel mu věří. A i kdybych se strhal, nemůžu mluvit se všemi lidmi osobně. Kdybych měl možnost mít hodinu času na popovídání si s každým, drtivá většina lidí by si věci nechala vysvětlit. Proto jsem nyní zřídil i telefonní linku se záznamníkem, kam mohou lidé své názory či připomínky volat. Já se jim pak ozvu.

Už máte nějaký vzkaz?
Ano, měl jsem jich už několik. Jeden se týkal třeba bezplatné autobusové dopravy pro důchodce. Pán se ptal, jestli to byl jen předvolební slib či jestli to opravdu platí a jak se to dá udělat. Další pán se ptal kvůli stávající uzavírce silnice na Cínové hoře. Tam jsem mu řekl, že bude v průběhu ledna zrušena. Dnes jsem tam měl tři vzkazy.

V nedávných senátních volbách jste nevyhrál. Kritiku lidí sklidila zejména vaše megalomanská kampaň. Tolik jste chtěl vyhrát?
Když něco dělám, dělám to naplno. Proto jsem dělal i tu volební kampaň tak, jak jsem ji dělal. Řekl jsem ale mnohokrát, že starostování pro mě není přestupní stanicí, ale prioritou. Pro mě je prioritou město Znojmo, kde žiji celý život. Ten Senát měl být proto, abych pomohl Znojmu a celému regionu. Senátní volby ale neberu jako vysvědčení naší práce. To dostaneme za dva roky v příštích komunálních volbách. Hlavní a zásadní důvod, proč jsem nevyhrál, byla celostátní vlna proti ODS.

A co údajné městské zakázky brněnským firmám, které podle vašich protivníků rád protežujete? Nebyl to jeden z důvodů prohry?
Je to kolosální lež a pomluva, která tady žije už dva roky. Prý jsem se měl v Brně zadlužit při podnikání a tímto splácím své dluhy. Není to pravda, žádným brněnským firmám zakázky nepřihrávám, žádné dluhy jsem nenadělal. Stačí se podívat do mého majetkového přiznání. Ke konci letošního listopadu jsem pak nechal udělat statistiku zakázek, které město přidělilo. Bylo jich přes dva tisíce. Drtivá většina jsou zakázky znojemským firmám, skoro 70 procent. Brněnským firmám pak asi 1,5 procenta. Zbytek jsou firmy dlouhodobě působící ve Znojmě se sídlem mimo město.

Je něco v uplynulých letech, co byste nyní udělal jinak?
Při zamýšleném prodeji městských bytů bych volil jiný postup. Protože se jedná o velice složitou problematiku a tato věc se složitě vysvětluje a naopak lehce a demagogicky shazuje. Tam bych asi postupoval dlouhodobou informační kampaní v této věci. Zase v tomto koluje spousta lží a fám, prý jsem chtěl prodat byty nějaké mé realitce. To je nesmysl.

Co plánujete dál?
Chystáme jednu věc, a to hned po Novém roce. Chtěli bychom zaktualizovat programové prohlášení rady, abychom v konkrétních bodech zhodnotili, co jsme za dva roky udělali a jaké hlavní konkrétní kroky za další dva roky uděláme. Určitě tam bude již zmiňovaný domov důchodců, určitě tam bude nové autobusové nádraží. Bude tam i nový systém městské autobusové dopravy s novými autobusy, předpokládám, že to budou nízkopodlažní ekologické vozy. A že bude hotové Horní náměstí a doufám, že některá z dalších fází obnovy městské památkové rezervace bude rovněž hotova. Jestli to bude Komenského náměstí nebo úsek od Komerční banky přes Velkou Michalskou ulici na Divišovo náměstí, to ještě v tuto chvíli nevím.

Proslul jste i netradičními akcemi, ať už jde o vážení kamionů, zavedení ponocného či nákup dvoukolek pro strážníky. Chystáte podobné?
Myslím, že určitě zase něco dalšího přijde, nebojíme se novátorských věcí. Chceme-li vyřešit některé problémy a chceme-li město posunout dopředu, musíme přicházet s neotřelými nápady.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz