Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Všem se nezavděčím,“ prohlašuje starosta Znojma Petr Nezveda

  14:11aktualizováno  14:11
Ve Znojmě se snad nenajde nikdo, kdo by neměl názor na starostu Petra Nezvedu. A to většinou názor vyhraněný. Lidé činy prvního občanskodemokratického starosty v historii Znojma buď hodnotí kladně, nebo je naprosto odsuzují.

Starosta Znojma Petr Nezveda | foto: Archiv MAFAMF DNES

Nezveda má za sebou první poločas svého starostování. Proč vlastně vzbuzuje tak rozdílné emoce? "Hned na začátku jsme udělali některé kroky na úkor pohodlí obyvatel. Ne však z dlouhodobého pohledu," míní Nezveda.

Nastoupil jste v prosinci před dvěma roky. Jak byste se ohodnotil?
Když se podívám na volební program ODS a na programové prohlášení rady města, většina věcí je splněna nebo se na nich pracuje a budou v tomto volebním období hotové. Ať je to průmyslová zóna, která se buduje, domov důchodců, který začneme stavět v příštím roce, založený fond obnovy městské památkové rezervace, fond budoucnosti, čisté město.

Přesto u některých lidí stále vzbuzujete záporné emoce. Proč myslíte?
To má několik důvodů. Jedním z nich je to, že jsme hned na začátku udělali některé kroky, například vyhlášku o popelnicích, která byla samozřejmě na úkor pohodlí některých lidí. Určitě to byla i přísnost na dodržování pravidel v dopravě, zejména v centru města, určitě to byla otázka prodeje městských bytů. Jsou to věci, které jsou z dlouhodobého hlediska potřebné. Doufám, že čas negativní vjemy smaže. Druhá věc je, že jsou mnohé věci zjednodušovány. Většina věcí se musí složitě vysvětlovat a ten, kdo je chce shodit, tak použije demagogický argument, na který lidé slyší a bohužel mu věří. A i kdybych se strhal, nemůžu mluvit se všemi lidmi osobně. Kdybych měl možnost mít hodinu času na popovídání si s každým, drtivá většina lidí by si věci nechala vysvětlit. Proto jsem nyní zřídil i telefonní linku se záznamníkem, kam mohou lidé své názory či připomínky volat. Já se jim pak ozvu.

Už máte nějaký vzkaz?
Ano, měl jsem jich už několik. Jeden se týkal třeba bezplatné autobusové dopravy pro důchodce. Pán se ptal, jestli to byl jen předvolební slib či jestli to opravdu platí a jak se to dá udělat. Další pán se ptal kvůli stávající uzavírce silnice na Cínové hoře. Tam jsem mu řekl, že bude v průběhu ledna zrušena. Dnes jsem tam měl tři vzkazy.

V nedávných senátních volbách jste nevyhrál. Kritiku lidí sklidila zejména vaše megalomanská kampaň. Tolik jste chtěl vyhrát?
Když něco dělám, dělám to naplno. Proto jsem dělal i tu volební kampaň tak, jak jsem ji dělal. Řekl jsem ale mnohokrát, že starostování pro mě není přestupní stanicí, ale prioritou. Pro mě je prioritou město Znojmo, kde žiji celý život. Ten Senát měl být proto, abych pomohl Znojmu a celému regionu. Senátní volby ale neberu jako vysvědčení naší práce. To dostaneme za dva roky v příštích komunálních volbách. Hlavní a zásadní důvod, proč jsem nevyhrál, byla celostátní vlna proti ODS.

A co údajné městské zakázky brněnským firmám, které podle vašich protivníků rád protežujete? Nebyl to jeden z důvodů prohry?
Je to kolosální lež a pomluva, která tady žije už dva roky. Prý jsem se měl v Brně zadlužit při podnikání a tímto splácím své dluhy. Není to pravda, žádným brněnským firmám zakázky nepřihrávám, žádné dluhy jsem nenadělal. Stačí se podívat do mého majetkového přiznání. Ke konci letošního listopadu jsem pak nechal udělat statistiku zakázek, které město přidělilo. Bylo jich přes dva tisíce. Drtivá většina jsou zakázky znojemským firmám, skoro 70 procent. Brněnským firmám pak asi 1,5 procenta. Zbytek jsou firmy dlouhodobě působící ve Znojmě se sídlem mimo město.

Je něco v uplynulých letech, co byste nyní udělal jinak?
Při zamýšleném prodeji městských bytů bych volil jiný postup. Protože se jedná o velice složitou problematiku a tato věc se složitě vysvětluje a naopak lehce a demagogicky shazuje. Tam bych asi postupoval dlouhodobou informační kampaní v této věci. Zase v tomto koluje spousta lží a fám, prý jsem chtěl prodat byty nějaké mé realitce. To je nesmysl.

Co plánujete dál?
Chystáme jednu věc, a to hned po Novém roce. Chtěli bychom zaktualizovat programové prohlášení rady, abychom v konkrétních bodech zhodnotili, co jsme za dva roky udělali a jaké hlavní konkrétní kroky za další dva roky uděláme. Určitě tam bude již zmiňovaný domov důchodců, určitě tam bude nové autobusové nádraží. Bude tam i nový systém městské autobusové dopravy s novými autobusy, předpokládám, že to budou nízkopodlažní ekologické vozy. A že bude hotové Horní náměstí a doufám, že některá z dalších fází obnovy městské památkové rezervace bude rovněž hotova. Jestli to bude Komenského náměstí nebo úsek od Komerční banky přes Velkou Michalskou ulici na Divišovo náměstí, to ještě v tuto chvíli nevím.

Proslul jste i netradičními akcemi, ať už jde o vážení kamionů, zavedení ponocného či nákup dvoukolek pro strážníky. Chystáte podobné?
Myslím, že určitě zase něco dalšího přijde, nebojíme se novátorských věcí. Chceme-li vyřešit některé problémy a chceme-li město posunout dopředu, musíme přicházet s neotřelými nápady.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Grafton Recruitment Praha
VÝVOJÁŘ WEBOVÉ APLIKACE

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz