Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůči diplomatovi, z jehož dechu byl cítit alkohol, postupovali strážníci správně, tvrdí primátor Brna

  16:43aktualizováno  16:43
Primátor Brna Roman Onderka se postavil za městskou policii. Reagoval tak na kritiku generálního konzula Slovenské republiky Ivana Nejeschleby, kterého kvůli dopravnímu přestupku v pondělí zastavila policejní hlídka.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Podle brněnských strážníků byl z konzulova dechu cítit alkohol, Nejeschleba však s poukazem na svou diplomatickou imunitu odmítl dechovou zkoušku. Údajně proto, jak s ním strážníci jednali.

"Bylo to o svévoli jednoho strážníka,“ vysvětloval Nejeschleba. "Mám svoji zkušenost s městskými strážníky. Že se, jak bych to řekl, zaměřují na diplomaty," dodal.

Konzul sice přiznal, že pár hodin před jízdou vypil sklenku vína, sám si ale pak stěžoval primátorovi, aby dal postup strážníků prošetřit.

Onderka to udělal a vystoupil proti Nejeschlebovi. "Tvrzení generálního konzula Slovenské republiky v Brně Ivana Nejeschleby o tom, že si na něj brněnští strážníci zasedli nebo že se zaměřují na diplomaty, nemohu nechat jako primátor a zároveň hlavní velitel Městské policie v Brně bez povšimnutí," napsal Onderka v dopise MF DNES.

"Městská hlídka jednala zcela v souladu se zákony a bezpečností ve městě. Poté, co mi generální konzul telefonoval a stěžoval si na jednání strážníků, jsem nechal celou záležitost osobně prověřit," ujistil brněnský primátor.

Městská hlídka podle něho zastavila diplomatické auto jen proto, že jelo přes tramvajové koleje, kde jet nesmělo. "Jednala zcela v souladu se zákony a bezpečností ve městě. Celý případ nerozvířil jeden policista, ale naopak sám slovenský diplomat, a to tím, že odmítl dechovou zkoušku," napsal Onderka.

Dechovou zkoušku odmítl diplomat strážníkům i policii

Právě po příjezdu hlídky státní policie Nejeschleba dechovou zkoušku odmítl podruhé. "Státní policie si jen vzala doklady, dechovou zkoušku už nechtěla provádět," tvrdil konzul. Když to policisté popřeli, dodal, že si to nepamatuje, ale že by nikdy neřídil opilý.

"Že bych jevil známky opilosti, to kategoricky odmítám. Ráno jsem cestoval z Bratislavy, přijel jsem na oběd a měl jsem tu jednu návštěvu, dali jsme si sklenku vína. To ale bylo v jednu, tento incident se stal o půl čtvrté," popisoval Nejeschleba.

Primátor má však jasno. "Kdyby diplomat neodmítl dechovou zkoušku, mohl za pět minut odjet, neboť jedna sklenička vína by z něj pravděpodobně po několika hodinách vyprchala, když jak říká, ji požil v jednu a strážníci ho zadrželi kolem půl čtvrté. Diplomat Nejeschleba zřejmě ale neměl čisté svědomí, což vedlo k tomu, že použil diplomatickou imunitu," komentoval brněnský primátor případ, kterým se bude zabývat i slovenské ministerstvo zahraničních věcí.

"Vážím si práce každého strážníka městské policie, vím, jak moc je náročné toto povolání a dohlížení na bezpečí nás, občanů města, a dodržování zákonů. Ty si zřejmě bude muset slovenský diplomat znovu oprášit. Platí totiž pro každého, tedy i pro něj," dodal Onderka ve svém dopise.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Najdete na iDNES.cz