Vydra říční. Ilustrační foto.

Vydra říční. Ilustrační foto.

Vydry škodí rybářům

  • 7
Množství zvířecích predátorů kolem rybníků s kapry se rozšiřuje. Rybáři z Rybnikářství v Pohořelicích čelí už nejen hladovým kormoránům a bobrům, kteří likvidují stromy kolem vody. Teď zaznamenali i rozšířený výskyt chráněné vydry říční. Stejně jako kormoránům jí chutnají ryby.

"Vyder je rok od roku víc. Zvláště v zimě vidíme na sněhové pokrývce množství stop," potvrdil zvýšený výskyt náměstek Rybnikářství Pohořelice Roman Osička.

Jen na Pohořelicku vysledovali rybáři desítky kusů tohoto silně ohroženého druhu. Obávají se proto dalšího úbytku kapří obsádky v rybníce.

"Vydří populace v naší oblasti stoupá, není už jen doménou Čech nebo Vysočiny, ale i našeho kraje," zdůraznil Osička.

Škodí rybám i rybářům

Nejvíce podle něj škodí vydra v zimním období. Zatímco tisícová hejna rybožravých predátorů - kormoránů, kteří se sem přilétají napást, nemohou ke kaprům přes ledový příkrov zamrzlého rybníka, vydře led nevadí. Podle Osičky se dostane i pod něj.

"Neškodí jen samotnou konzumací ryb, problémy způsobuje i tím, že rybí hejna takzvaně zvedá. Kapři prchají před predátorem a jsou často v pohybu. Ztrácí tak hodně energie a tím důležité zásoby na zimu," přiblížil Osička.

Ryby se tak podle něj stresují a oslabují. A v důsledku toho pak hynou. Nejcitelněji je to znát na takzvaných generačních matečních rybách. Pokud taková ryba uhyne, přicházejí rybáři o budoucí násadu.

Odkud se vydry berou?

Osička si netroufá říct, proč je vyder na Pohořelicku najednou tolik. Jen doufá, že je tam nikdo tajně nepřesadil, protože podle něj takové programy existují, podobně jako u bobrů.

"Vydry se po povodních roztahují a hledají další působiště a loviště," nastínil další možnost, jak by se vzácný živočich mohl do regionu dostat.

Ochránci přírody říkají, že nemají prokazatelné zprávy o zvýšeném výskytu chráněné vydry. Teď prý požádají rybáře o přesné doložení počtu kusů. Situaci ale vnímají jinak.

Vydra? To je dobré znamení

"Je to dobré znamení, že se vydra rozšiřuje, pokud tomu tak skutečně je," míní vedoucí chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově Jiří Matuška. Zvýšený výskyt přísně chráněného druhu podle něj souvisí se zdravějším životním prostředím.

Obává se ale, aby závěry rybářů nebyly předčasné. "Byli bychom neradi, kdyby proti vydrám vznikla podobná kampaň jako například proti bobrům," říká Matuška.

Hospodáři na rybnících však mají strach. Jen kormoráni jim na Pohořelicku každoročně způsobí škodu kolem osmi milionů korun.