Za zachování Galerie archcitektury se postavil i ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek (na snímku).

Za zachování Galerie archcitektury se postavil i ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek (na snímku). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mladí umělci dostali vyhazov, Brno zřejmě přijde o galerii

  • 2
Brno od příštího roku zřejmě přijde o Galerii architektury, která propagovala a popularizovala architekturu i dění ve městě. V nájmu ji mělo sdružení Fórum pro architekturu a média (4AM), vlastník prostor mu ale před časem vypověděl smlouvu. To rozzlobilo část odborníků i veřejnosti.

Před dvěma lety bylo sdružení Fórum pro architekturu a média (4AM) v Brně neznámým pojmem. Od té doby si však skupina mladých se zájmem o architekturu a design vytvořila značné renomé - například díky boji proti stavbě garáží pod Zelným trhem či spolupráci a tvorbě Brněnského architektonického manuálu.

4AM/Fórum pro architekturu a média

Na činnosti sdružení se aktivně podílí asi 20 členů - architektů, umělců, designérů či teoretiků umění.

Od roku 2011 má 4AM v pronájmu Galerii architektury. Vystavuje tam nyní například umělecká skupina Posedlí, na kterou návštěvníky láká skutečný posed postavený na Mendlově náměstí.

Centrem činnosti sdružení 4AM se loni v lednu stala Galerie architektury ve Starobrněnské ulici, kde se začala objevovat stále pestřejší nabídka výstav i debat o architektuře a budoucnosti Brna.

Ovšem Nadace české architektury, která výstavní prostory vlastní, vypověděla mladým galeristům nájemní smlouvu. Bez vysvětlení i bez předchozího varování - smlouva byla totiž původně platná do roku 2015.

"Galeristé byli vybráni na základě výběrového řízení v roce 2010. Volba byla chápána částečně jako experiment. Ten byl s dvouletým odstupem (...) vyhodnocen jako neúspěšný, neboť se míjí s posláním nadace," napsala následně správní rada nadace v oficiálním prohlášení poté, co se členové sdružení ptali po důvodu nečekaného konce své galerie.

Petici za zachování 4AM v galerii podepsalo na pět set lidí

Jak se činnost galerie míjí s posláním nadace, ovšem není jasné. "Podle svých webových stránek byla nadace založena s cílem prezentovat architekturu jako nedílnou součást kultury. Za rok a půl činnosti 4AM byla v galerii řada autorských výstav, workshopů a diskusí týkajících se architektury, urbanismu, městského prostoru, současného umění a nových médií. Označení této činnosti za neúspěšný experiment není proto podle našeho názoru na místě, neboť zpochybňuje aktivity a odbornost všech institucí a osobností, které se na tomto programu podílely," píší členové sdružení 4AM v otevřeném dopise.

Ani poté ovšem nadace nic oficiálně nevysvětlila a galeristům od začátku července běží půlroční výpovědní lhůta.

To už ovšem rozzlobilo i architekty, urbanisty a návštěvníky galerie, kteří za zachování instituce začali bojovat peticí. Tu podepsalo od konce června bezmála pět set lidí.

"Rozhodnutí vypovědět sdružení 4AM nájemní smlouvu považujeme za omyl a jeho odůvodnění za nedostatečné. Aby neztratila nadace náš respekt a důvěru, rádi bychom požádali členy správní rady o veřejné vysvětlení," píše se v dokumentu, pod kterým je podepsán například ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek či šéfredaktor architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamura.

I na základě odborného tlaku se nakonec správní rada nadace rozhodla, že se k brněnské Galerii architektury příští týden vrátí na svém dalším zasedání.

"Za sebe mohu říct, že bych si přál, aby se verdikt o pronájmu ještě změnil. Nemohu ale předjímat, jak bude správní rada hlasovat. A bohužel musím říct, že ani já sám jsem nezjistil, proč jsme o výpovědi nájmu vlastně začali jednat," povzdechl si předseda správní rady nadace Radek Kolařík, který původně s dalším kolegou hlasoval pro zachování galerie. Další čtyři členové správní rady je ale přehlasovali.