ilustrační foto - vodka

ilustrační foto - vodka | foto: Profimedia.cz

Vyhláška proti opilcům zabrala

  • 0
Ještě před letními prázdninami byli blanenští strážníci na hlučné skupinky, popíjející alkohol třeba v parku, krátcí. Nyní ale takové lidi vykazují z centra města a rozdávají jim pokuty. Strážníkům to umožňuje vyhláška platná od července, která zakazuje konzumaci alkoholických nápojů na sedmi místech v Blansku.

"Po čtyřech měsících, co vyhláška platí, lze říci, že městská policie má v rukou další fungující nástroj, jak zabezpečit veřejný pořádek ve městě," pochvaluje si opatření šéf blanenské městské policie Martin Lepka.

Ubylo vandalismu

Jeho slova potvrzuje místostarosta tamní radnice Lubomír Toufar. "K popíjení na veřejných místech sice stále dochází, ale četnost případů významně klesla. Rozdíl byl poznat už za dva týdny," uvedl.

Hlavní přínos vidí Lepka v tom, že strážníci mohou zabránit vandalismu, kterého se lidé podroušení alkoholem často dopouštějí.

"Existence protialkoholové vyhlášky umožňuje zasáhnout už při konzumaci alkoholického nápoje, aniž by se člověk stačil dopustit následného závažnějšího protiprávního jednání," říká šéf blanenské městské policie.

Alkohol zakázán

Protialkoholová vyhláška platí v Blansku od července. Přesně stanovuje zóny, kde se nesmí na veřejnosti pít alkohol.

Jedná se o park u řeky Svitavy a okolí obchodů, sídliště Sever a sídliště Písečná, dále vlakové nádraží a jeho okolí, okolí prodejen Albert a Kaufland a prostranství obklopující nemocnici a školu Erbenova.

Podobná vyhláška platí například i ve Znojmě či Hodoníně.

Zóny, kde se nesmí alkohol popíjet, kontrolují strážníci pravidelně. "Denně řešíme případy, kdy lidé pod vlivem alkoholu páchají na veřejnosti přestupky, například budí veřejné pohoršení nebo obtěžují občany na ulici," popisuje Lepka.

Porušení vyhlášky řeší strážníci domluvou nebo udělením pokuty. "Zatím jsme zjistili dvaadvacet přestupků, v osmi případech jsme rozdali pokuty v celkové výši okolo čtyř a půl tisíce korun," sdělil Lepka.

Vyhláška platí bez vyjímky

Vyhlášku si pochvalují především občané žijící v místech, kde se skupinky popíjejících lidí scházely. Dříve se proti nim nemohli bránit, protože přivolaní strážníci mohli výtržníkům pouze domluvit.

"Z mého pohledu vyhláška pomohla, rozdíl byl poznat zejména v létě. Dříve tady posedávali mladí, kteří po nocích řvali a rozbíjeli lahve, nyní je to lepší," myslí si Kamila Picková, která bydlí u parku poblíž vlakové zastávky Blansko-město.

Vyhláška se vztahuje i na prostory před hospodami či diskotékami. Strážníci mají s provozovateli takových zařízení dohodu, že nebudou návštěvníky pouštět s alkoholem zakoupeným na místě ven. "Nepovolili jsme žádnou výjimku, protože právě diskotéky se nacházejí blízko domů," vysvětlil Lepka.

Nejčastěji pijí bezdomovci

S porušováním vyhlášky se strážníci nejčastěji setkávají v okolí nákupního centra Kaufland a v parku u vlakové zastávky Blansko-město. V ulicích popíjejí alkohol většinou bezdomovci.

"Z našich zkušeností vyplývá, že alkohol na veřejnosti obvykle nekonzumují běžní občané či turisté, ale bezdomovci," uvedl Lepka. "To je hlavní důvod, proč se nám zřejmě nepodaří tento problém zcela vymýtit," dodal.

Postihovat lidi bez střechy nad hlavou se totiž míjí účinkem. Na pokutu nemají peníze, a pokud jsou vykázáni z jednoho místa, přesunou se jinam.

O rozšiřování míst, kde se alkohol nesmí pít, zatím radní neuvažují.