Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyhublého chlapce si měla sociálka i škola všimnout, shodují se odborníci

  • 31
Týraní sedmiletého školáka z Brna, kvůli kterému jeho rodiče v pondělí stanuli před soudem, nemuselo podle odborníků dojít tak daleko. Sociální pracovníci si totiž ničeho nevšimli a nedělali kontroly, ačkoli už rodičům před časem odebrali další děti.

"Jsem skálopevně přesvědčený, že dohled zodpovědných orgánů zaspal. Vyhublý vzhled dítěte už dávno měl být signálem k reakci. Zvlášť když se vědělo, že starší děti rodičů jsou v ústavu," soudí psycholog Jiří Brančík.

Rodiče chlapce začali týrat, když nastoupil do první třídy a oni nezvládali jeho hyperaktivitu. Nalepili mu třeba do bot připínáčky a nutili ho v nich skákat. Hocha trýznili i hladem.

Matka vzhled hocha vysvětlovala nemocí

Hoch byl výrazně podvyživený, podle vyšetřovatelů vypadal jako z koncentračního tábora. Jeho okolí si ale ničeho nevšimlo.

Chlapec jednou změnil školu, rodiče ho navíc na vyučování moc často neposílali. A když už se někdo na jeho stav zeptal, matka vše vysvětlovala nemocí a speciální dietou.

"Je překvapivé, že se okolí s podobným vysvětlením spokojilo. Určitě došlo k pochybení. Případ je dalším mementem. Je potřeba, aby ochrana dětí byla v Česku na mnohem vyšším stupni zájmu," vadí ředitelce nadace Naše dítě Zuzaně Baudyšové.

Podle Marie Vodičkové z Fondu ohrožených dětí měli pochybnou rodinu sociální pracovníci pravidelně kontrolovat. "Je divné, že rodiče, kteří mají starší děti v ústavní péči, nejsou pod drobnohledem," kritizuje.

Rodiče mohou jít do vězení až na 8 let

Zda budou sociální pracovníci vyšetřováni, zatím není jasné. Navíc není ani známo, který konkrétní orgán sociální péče pochybil. Policisté totiž nechtěli prozradit, ve které brněnské části se případ odehrál. Podle nich by to vedlo k identifikaci chlapce.

Nadřazený odbor sociální péče na brněnském magistrátu podle mluvčího Pavla Žáry případ nyní neprošetřuje.

"Pokud došlo k pochybení, vyšetřovat jej bude zřejmě konkrétní městská část. O ničem takovém ale nevím," uvedl.

Rodiče z Brna trápili svého sedmiletého syna hladem a bitím.

Rodiče z Brna trápili svého sedmiletého syna hladem a bitím.

Soud s rodiči chlapce začal už v pondělí. Oba jsou obžalováni z trestného činu týrání svěřené osoby, svou vinu ale popírají. Hrozí jim až osm let vězení. Soud bude pokračovat 28. února. Chlapec je od loňského dubna, kdy se případem začala policie zabývat, v dětském domově.

"Hodně se zlepšil, nejen fyzicky, ale i povahově. Po týrání, které zažil, však nikdy nebude v pořádku," řekla vyšetřovatelka Michaela Kučerová. Podle psychologa Brančíka by nyní bylo pro hocha nejlepší, kdyby soud jeho rodičům další výchovu znemožnil a on nalezl novou milující rodinu.

Není to jediný případ

Na jižní Moravě se nejedná o ojedinělý případ týrání děti. Mezi nejznámější případy patří kauza manželů Rosnerových, ti trýznili čtyři děti, které měli v pěstounské péči. Před lety zase plnila titulní stránky novin takzvaná kauza Kuřim.

Fond ohrožených dětí už před osmi lety navrhoval zavést databázi, která by pomáhala týrání dětí odhalovat. Fungovala by s pomocí pojišťoven, které by evidovaly, zda jim přišla od lékaře žádost o proplacení prohlídky dětí.

"Kdyby rodiče nevodili potomky na pravidelné preventivní vyšetření, byl by to signál, aby orgány sociální péče prověřily, jestli je vše v pořádku," vysvětlila Vodičková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale databázi zavrhlo. Podle vyjádření mluvčí Viktorie Plívové nyní vzniká program se stejným cílem, ale na jiné bázi.