Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyjádřit svůj názor na webu obce? Diskuse chybí, radní se bojí urážek

  • 3
Lidé si už pomalu zvykají probírat dění ve vesnici i na webových stránkách obce. V Krásensku třeba živě diskutovali, čí děti týrají žáby. Mnoho obcí na Vyškovsku ale podobnou šanci vyjádřit se k tomu, co místní zajímá, zatím nedává.

Kdo by chtěl na obecních webových stránkách diskutovat o místních problémech, má až na několik výjimek smůlu. Aktuální dění se touto formou dá na Vyškovsku probírat a komentovat jen málokde, například ve Vyškově, Krásensku, v Topolanech nebo v Lysovicích.

Ostatní obce sice umožňují postěžovat si na místní dění, lidé ale nemohou na tyto připomínky vzájemně reagovat. Ve Vyškově si diskusní fórum pochvalují.

"Kromě jednoho uživatele, který tam píše svoje náboženské výlevy, jsem nemusela žádný příspěvek mazat. Mnoho připomínek je velmi věcných," říká mluvčí Vyškova Dana Bednářová. A vzkazy z fóra se podle ní vždy dostanou k lidem, kteří s daným problémem mohou něco udělat.

Debaty se často mění v osočování, brání se diskusi Ivanovice

Krásenské diskusní fórum má podobu návštěvní knihy, a i když se tam lidé mohou vyjádřit anonymně, drží si věcnou úroveň. Nejčastěji tam hasiči zvou na akce a futsalisté a volejbalisté se chlubí svými úspěchy. Na jaře tam ale místní řešili, které děti ve vsi týrají žáby.

Právě anonymita a s ní spojená velmi nízká úroveň vyjadřování je údajně důvod, proč se v některých obcích zřízení diskusního fóra brání. "V ostatních městech a vesnicích s tím nemají dobrou zkušenost. Debaty se často mění v osočování a urážky. Nejspíš bychom museli mít člověka, který by se staral jen o diskuse," uvažuje starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Anonymitu diskusí kritizovala v diskusním fóru Krásenska i jeho starostka Hana Šíblová. "Doposud se nikdo nestyděl přijít, zavolat nebo mě na nesvítící světla v obci upozornit, když mne potká. Proto se nestyďte uvést své jméno a neskrývejte se pod anonymními přezdívkami," odpověděla na příspěvek od diskutujícího, který se podepsal jako Kolemjdoucí.

Kontaktní formuláře, e-mail i mobil na starostu

Ivanovice na Hané si zřídily mezi vyškovskými městy originální způsob, jak mohou obyvatelé vyjádřit svůj názor. S novými webovými stránkami začal fungovat i kontaktní formulář. Ani ten ale neumožní, aby na sebe lidé navzájem reagovali.

Jak často tuto službu místní využívají, starosta neví. "Nějaké dopisy od obyvatel mi chodí, nejsem si ale jistý, jestli přišly mailem, nebo prostřednictvím tohoto kontaktního formuláře," sdělil.

Někteří zástupci obcí soudí, že nejjistější způsob, jak dosáhnout toho, aby připomínka někde nezapadla, je poslat e-mail nebo jinak kontaktovat politika či úředníka, který má věc na starosti.

"Na stránkách jsem zveřejnil svůj mobil. A každý rok pořádám setkání s občany v místních částech. Ne všude ale mají lidé o diskusi zájem," říká starosta Rousínova František Havíř.

Lidé také mohou chodit na zasedání zastupitelstva. "Málokdo ale přijde. Podle mého názoru je to nejlepší způsob, jak se k něčemu vyjádřit," tvrdí místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.