Brno je podle britského listu The Guardian levné a zábavné

Brno je podle britského listu The Guardian levné a zábavné | foto: Tomáš Ripel

Vykašlete se na Prahu a jeďte radši pít do Brna, láká Brity The Guardian

  • 392
Mnozí Britové stěží vědí, kde se Česká republika nachází. A o Brně nemají ani potuchy. Od soboty to však může být jinak. Vlivný list The Guardian totiž věnoval stránkový článek právě jihomoravské metropoli. A Brno představil jako velmi levné město s dobrým jídlem a pitím.

"Brno je osvěžující, přátelské a nabízí úžasné pivo, které tu je levnější než voda, navíc je přátelštější než Praha," píše v článku pro The Guardian novinář Tim Bryan.

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Tomiho Okamury je článek v tak prestižním listu sám o sobě lákadlem. "Britové jsou na druhém místě zahraničních turistů, kteří míří do Česka. V Brně je však jeden problém. V noci je tu po většinu roku mrtvo. Chybí tu ulice s kavárnami či pěší zóna, kde to bude i v noci žít," podotýká.

Vize prohýřené noci přitáhne spíše mladší turisty

S tím souhlasí i Pavel Štébl, Brňan, který už dlouhá léta žije v Anglii. "Londýňané jsou trochu zmlsaní pěticí mezinárodních letišť a akčními nabídkami. Zatímco obrázek Týnského chrámu ani akční nabídky pražských hotelů v novinách či v metru nikoho nepřekvapí, malebné křivky Petrova jsem nikde nezahlédl. Nevím jestli jeden článek něčemu pomůže," konstatoval Štébl.

Článek v sobotním Guardianu město opěvuje, ale zaměřuje se pouze na hospody a bary v centu, kde za celý víkend neutratíte ani 70 liber (2000 korun), jak je zde levno.

"Město je představováno jako skvělý cíl pro studenty a mladé lidi, kteří se rádi baví a k tomu pijí, ne však pro rodiny s dětmi," míní Londýňanka Annabel Bartlettová.

Kromě barů láká Brno i na kulturu

Právě to by podle Richarda Morávka z reklamní společnosti Snip and Company mohl být problém. "Pokud do města zavítají turisté jen na nějaký večírek či povyražení, moc se nezmění a turistickému ruchu nepomohou. Naopak, jestli článek osloví ty, co chtějí něco poznat, mohl by být přínosem," uvádí Morávek.

Přilákat do jihomoravské metropole co nejvíce turistů se snaží i vedení města, a proto každoročně investuje do nejrůznějších festivalů a akcí zpříjemňujících turistům pobyt.

"I v době krize k nám jezdí turisté ze zahraničí. Pomalu se začíná ukazovat, že nejrůznější festivaly návštěvníky z jiných zemí zajímají," podotkl brněnský primátor Roman Onderka.

Britové přitom mají Brno přímo za humny. Do Londýna létá pravidelná linka společnosti Ryanair. Při jejím spuštění v roce 2005 létalo letadlo z Brna jednou denně. Od října loňského roku byl však provoz omezen a společnost Ryanair zrušila pravidelné úterní, čtvrteční a sobotní lety.

Co britové o brnu také napsali

Brno je překvapivě bohaté na památky, ať už na habsburské domy, operní budovy nebo komunistické koncertní sály. Třešničkou na dortu jsou ohromující ikony funkcionalistické architektury.

Pražané říkají něco v tom smyslu, že je Brno poslední obydlenou zatáčkou před Vídní nebo ospalou vesnicí na divokém východě. Ale není to pravda, Brno ospalé rozhodně není.

Brno se zdá přátelštější, uvolněnější a nabízí více zábavy než Praha, kde se o Brnu mluví jako o "komunistickém městě s barevnými budovami". Masový turismus se mu ale vyhýbá.

Senzačně zpěněné, chmelové a lokálně vařené pivo, jako je třeba Dalešické je tu doslova levnější než voda. A to i v nóbl nočních klubech.