Výkopů v centru Brna přibude. Změní se jízdní řády, pěší zóny se uzavřou

  6:20aktualizováno  6:20
Kdo vystoupí na zastávce Moravské náměstí nebo Česká, připadá si jako na staveništi. Projít je čím dál těžší. Důvod? Rozsáhlé rekonstrukčním práce, které zahrnují úpravu kanalizace a vodovodů, trolejového vedení, lamp, chodníků, povrchů cest i výsadbu zeleně.

Výkop před Ústavním soudem na ulici Joštova v Brně budou nyní prozkoumávat archeologové | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Projekt se v příštích měsících posune do další fáze. "Hlavní zátěž čeká Moravské náměstí a přilehlé ulice od dubna, kdy se práce přemístí z podzemí na povrch. Budou tak uzavřeny pěší zóny a změní se tramvajová doprava. O všem se lidé včas dovědí," slíbil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Někteří Brňané rozkopané ulice rádi nevidí, nutnost rekonstrukce ale chápou. "Výkopy mi zase tolik nevadí. Nechodí se ale mezi nimi moc snadně, takže pokud by se to mělo ještě zhoršit, budu už určitě chodit jinudy," řekla Lucie Weberová, která místy často prochází.

K ní se připojuje i Brňan Jiří Ondrůj "Důležité je, aby se to stihlo včas dokončit a neprotáhlo se to nakonec třeba na tři roky," dodává muž.

Stížnosti na magistrát nechodí

Ne všichni jsou ale spokojeni s tím, jakým způsobem rekonstrukce probíhá. "Dělají to dlouho a není jasně vyznačené kudy kolem stavenišť mají lidé projít. Přijde mi to někde docela nebezpečné. Navíc nechápu, proč musí rozkopat celé okolí a nic nedokončí. Raději by to měli udělat postupně," stěžuje si důchodkyně Marie Sedláková, která přes Moravské náměstí chodí na cvičení jógy.

Podle Pavla Žáry ale zatím na magistrát žádná stížnost, která by se týkala rekonstrukčních prací, nedorazila.

Jedna část rekonstrukce už ale hotova je. V pátek skončily práce v části Moravského náměstí mezi ulicemi Brandlovou a Joštovou, kde se poslední dva měsíce opravovaly tepelné sítě Brněnských tepláren.

Největší část výkopových prací bude ale ukončena až v průběhu září a října letošního roku.

Archeologové odkrývají staré hroby i pozůstatky třicetileté války

Svou činnost obnovili i archeologové, kteří nemohli v minulých týdnech pracovat pro příliš mrazivé počasí. Nyní dokončují průzkum nedávno objeveného hřbitova u kostela sv. Tomáše, na kterém odkryli už na sedm desítek hrobů, a začínají se přemisťovat na ulici Joštovu, kde se kopat teprve začíná.

Nové poznatky přinesl i průzkum u severní strany kostela sv. Tomáše. Podle archeologa Václava Kolaříka ze společnosti Archaia, která vykopávky provádí, odkrytý základ zdiva napovídá, že tato strana kostela byla zřejmě natolik poničena při švédských útocích v roce 1645, že musela být v novověku znovu vystavěna.

Švédské vojsko tehdy Brno neúspěšně dobývalo po tři měsíce. Některá předměstí museli strhnout samotní obránci.

"To byl běžný obranný postup, který se týkal domů i kostelů. Strhnut byl například i františkánský kostel, který stával v prostoru dnešních Nových sadů," vysvětluje Kolařík.

Archeologové také u Běhounské ulice narazili na pozůstatky už třetího zděného domu, který patřil do brněnského předměstí a stál zde již před rokem 1350.

"Bylo zde celé středověké předměstí, takže je pravděpodobné, že takových domů jsou zde zakopány desítky. V rámci rekonstrukce je ale určitě všechny neodkryjeme," dodává Kolařík.

Rekonstrukce Moravského náměstí včetně ulice Běhounské začala v říjnu minulého roku a stála celkem téměř sto šedesát miliónů korun. Necelou polovinu z ceny zaplatila Evropská Unie.

Autoři:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Když koalice nepovede Brno dobře, někdo jako my ji zase sejme, říká Hollan

Matěj Hollan, jehož Žít Brno neobhájilo místo v brněnském zastupitelstvu.

Před čtyřmi lety zažilo oslnivý úspěch, nyní aktivistické hnutí Žít Brno vstřebává volební porážku, když se nedostalo...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Piráti si proklepnou partnery v Brně, řadu otazníků mají u Vaňkové

Jednačtyřicetiletá Markéta Vaňková (ODS) je už 16 let zastupitelkou největší...

Analytický tým Pirátské strany prověřuje, zda nemají potenciální členové nového vedení Brna korupční minulost nebo...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

U Mikulova našli archeologové místo, kde kdysi lidé porcovali mamuty

Archeologové u Drasenhofenu našli pozůstatky mamutů, ale i jiných zvířat.

V sousedství Mikulova před mnoha desítkami tisíc let pravěcí lidé lovili mamuty. Na místo, které v době kamenné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz