Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vykradačům chat začala sezóna. Policisté se na ni připravili

  20:21aktualizováno  20:21
S nástupem zimních měsíců začínají vykradačům chat žně. Chataři ale mnohdy svůj poklad pořádně nezajistí. Do Senohrad proto vyrazili policisté na koních, aby chatařům připomněli, jak se na zimu proti zlodějům zabezpečit.

Policisté kontrolují rekreační chaty na koních | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ten, kdo nechal okenice chaty otevřené, dostal na dveře k přečtení speciální leták: "Desatero doporučení majitelům rekreačních objektů". "U oken zavírejte okenice, tyto je vhodné doplnit o elektronické zabezpečení. Zvažte zabezpečení oken pomocí mříží," zní například bod 5 tohoto desatera.

Právě otevřené okenice byly často k vidění v osadě Senorady čítající podél Oslavy desítky chat. Dostat se do jedné z nich v místě, kde je většinu zimních měsíců zcela pusto, je pro zloděje otázkou okamžiku.

Na koních kontrolovali zadní vchody
K desítkám chat vyrazili i dva policisté na koních, kteří měli v krkolomném terénu za úkol objíždět chaty a zjišťovat, zdali nejsou otevřeny zezadu. "Pomáhají nám hlavně v místech, kde jsou rozlehlejší chatové osady a k jednotlivým objektům se potřebujeme dostat co nejblíže," vysvětlil mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Policisté kontrolují rekreační chaty na koních
 
Chataři ze Senorad se nespoléhají jen na namátkové kontroly policistů, které se odehrávají několikrát do roka. V chatové osadě mají svého hlídače - muže, který v chatové osadě tráví snad celý rok. "Kdo má zájem o kontrolu chat v době mimo sezónu, nechť se opět přihlásí," stojí na venkovní nástěnce s názvem "Chatařský zpravodaj". Tato speciální kontrola přijde zájemce na 200 korun.

"Samozřejmě, že se zlodějů obávám. Nechávám si to tedy mimo sezónu od zdejšího člověka ohlídat," popsala včera Jarmila Mikulicová z Brna, která jako jedna z mála chatařů v Senoradech před nástupem zimy ještě svůj dřevěný domeček stále obývá. "Jsme tady zatím jen tři roky, ale majitelka, co měla tuto chatu před námi, byla vykradená hned třikrát," dodala.

Letošní číslo: osmdesát vloupání
Letos bylo jen na Brněnsku vykradeno téměř osm desítek rekreačních chat. "Je ale jasné, že může jít třeba jen o desítku zlodějů, kteří udělají vždy celou šňůru chat najednou," popsal policejní mluvčí. Podle kriminalistů je to standardní počet, který se nijak neliší od uplynulých let.

Policisté kontrolují rekreační chaty na koních

Některá místa si zloději doslova oblíbili. V posledních týdnech například několikrát navštívili chaty v Moravských Bránicích. S pomocí stop nalezených na místech činu objasnili kriminalisté zatím tři případy z letošních vloupání.

Díky stopám policisté usvědčili devětatřicetiletého muže, že se v květnu vloupal do dvou chat poblíž Lažánek. Téměř čtyřicetiletý muž rozbil okenice ve dvou chatách a ukradl z nich jídlo - masové konzervy, mléko, čokolády a také lovecký nůž. Druhý zloděj, proti němuž rovněž svědčí daktyloskopické důkazy, pochází ze Znojma. Z chaty u Sentic ukradl elektroniku, jízdní kolo a nářadí. Oběma nyní hrozí až dva roky vězení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Témata: Dům roku, jízdné, nůž

Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz