Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vykradačům chat začala sezóna. Policisté se na ni připravili

  20:21aktualizováno  20:21
S nástupem zimních měsíců začínají vykradačům chat žně. Chataři ale mnohdy svůj poklad pořádně nezajistí. Do Senohrad proto vyrazili policisté na koních, aby chatařům připomněli, jak se na zimu proti zlodějům zabezpečit.

Policisté kontrolují rekreační chaty na koních | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ten, kdo nechal okenice chaty otevřené, dostal na dveře k přečtení speciální leták: "Desatero doporučení majitelům rekreačních objektů". "U oken zavírejte okenice, tyto je vhodné doplnit o elektronické zabezpečení. Zvažte zabezpečení oken pomocí mříží," zní například bod 5 tohoto desatera.

Právě otevřené okenice byly často k vidění v osadě Senorady čítající podél Oslavy desítky chat. Dostat se do jedné z nich v místě, kde je většinu zimních měsíců zcela pusto, je pro zloděje otázkou okamžiku.

Na koních kontrolovali zadní vchody
K desítkám chat vyrazili i dva policisté na koních, kteří měli v krkolomném terénu za úkol objíždět chaty a zjišťovat, zdali nejsou otevřeny zezadu. "Pomáhají nám hlavně v místech, kde jsou rozlehlejší chatové osady a k jednotlivým objektům se potřebujeme dostat co nejblíže," vysvětlil mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Policisté kontrolují rekreační chaty na koních
 
Chataři ze Senorad se nespoléhají jen na namátkové kontroly policistů, které se odehrávají několikrát do roka. V chatové osadě mají svého hlídače - muže, který v chatové osadě tráví snad celý rok. "Kdo má zájem o kontrolu chat v době mimo sezónu, nechť se opět přihlásí," stojí na venkovní nástěnce s názvem "Chatařský zpravodaj". Tato speciální kontrola přijde zájemce na 200 korun.

"Samozřejmě, že se zlodějů obávám. Nechávám si to tedy mimo sezónu od zdejšího člověka ohlídat," popsala včera Jarmila Mikulicová z Brna, která jako jedna z mála chatařů v Senoradech před nástupem zimy ještě svůj dřevěný domeček stále obývá. "Jsme tady zatím jen tři roky, ale majitelka, co měla tuto chatu před námi, byla vykradená hned třikrát," dodala.

Letošní číslo: osmdesát vloupání
Letos bylo jen na Brněnsku vykradeno téměř osm desítek rekreačních chat. "Je ale jasné, že může jít třeba jen o desítku zlodějů, kteří udělají vždy celou šňůru chat najednou," popsal policejní mluvčí. Podle kriminalistů je to standardní počet, který se nijak neliší od uplynulých let.

Policisté kontrolují rekreační chaty na koních

Některá místa si zloději doslova oblíbili. V posledních týdnech například několikrát navštívili chaty v Moravských Bránicích. S pomocí stop nalezených na místech činu objasnili kriminalisté zatím tři případy z letošních vloupání.

Díky stopám policisté usvědčili devětatřicetiletého muže, že se v květnu vloupal do dvou chat poblíž Lažánek. Téměř čtyřicetiletý muž rozbil okenice ve dvou chatách a ukradl z nich jídlo - masové konzervy, mléko, čokolády a také lovecký nůž. Druhý zloděj, proti němuž rovněž svědčí daktyloskopické důkazy, pochází ze Znojma. Z chaty u Sentic ukradl elektroniku, jízdní kolo a nářadí. Oběma nyní hrozí až dva roky vězení.Témata: Dům roku, jízdné, nůž

Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Najdete na iDNES.cz