Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyléčil se z leukémie, díky unikátní metodě

  19:35aktualizováno  19:35
Před třemi lety žil Jaromír Kalášek úplně normální život. Bydlel v Daňkovicích na Žďársku, kde dělal starostu. S manželkou se staral o dvě děti. Jen byl často unavený a delší dobu měl teplotu. V tu chvíli už měl v krvi desítky miliard "zlých" buněk. Akutní leukémie, zněla pozdější diagnóza.

Jaromír Kalášek měl leukemii, unikátní metoda jej uzdravila | foto: Radek Miča, MAFRA

"Na teplotu mi obvodní lékařka naordinovala troje antibiotika. Ale nepomohlo to. Když jsem začal být žlutý v obličeji, poslali mě na odběr krve," vzpomíná pětapadesátiletý Kalášek. Na 5. srpen roku 2005 nikdy nezapomene. V devět hodin ráno odevzdal ampulku krve a v poledne mu lékaři oznámili, jak vážný je jeho stav.

"Pro pacienta se s diagnózou leukémie mění svět," podotýká expert Jiří Mayer, který Kaláška léčil.

Kalášek podstoupil tři série chemoterapií, které komplikovaly různé infekce. Vypadalo to, že bude v pořádku.

Jaromír Kalášek měl leukemii, unikátní metoda jej uzdravila

"Pokud se ale choroba vrátí, je mimořádně obtížné s pacientem ještě něco dělat," říká Mayer. Nemoc se skutečně vrátila v březnu roku 2006. V rodině se ale nenašel vhodný dárce kostní dřeně a další chemoterapie už neskýtala velké šance na vyléčení.
 
"To bylo období, kdy mě vozili z parkoviště na ambulanci na vozíku. Nechodil jsem," líčí Kalášek.
 
Lékaři zvažovali, zda zkusit najít jiného dárce kostní dřeně. "Vyhodnotili jsme to ale jako velmi rizikové, byla tam možnost smrtelných infekčních komplikací a tím pádem významně menší pravděpodobnost vyléčení," popisuje Mayer.

Stav pacienta nebyl dobrý. "Opakovaně jsme uvažovali o tom, že další terapie nebude intenzivní. A musím na rovinu říct, že tím by život pacienta skončil," přiznává Mayer. V Jaromíru Kaláškovi se však probudil bojovný duch.

"Jenže sama vůle k překročení biologických zákonů nestačí," upozorňuje Mayer. Tehdy ale stačila alespoň k překročení pochybností o další léčbě. "Ve dvaapadesáti se mi ještě nechtělo umřít," usmívá se opatrně Kalášek. Nezemřel také díky nové, molekulárně biologické metodě léčby.

Jaromír Kalášek měl leukemii, unikátní metoda jej uzdravila

Lékaři totiž nakonec transplantaci Kaláškovi provedli a nemoc se jakoby stáhla. Ale jen na oko, pod mikroskopem vypadala krev zdravě. Jenže takzvaná molekulárně biologická metoda odhalila, že poškozené kmenové buňky, ze kterých leukémie vzniká, nezmizely.

"Kdyby neexistovala tato moderní metoda, nemoc bychom neviděli a do tří týdnů by se vrátila v plné síle," vysvětluje Jiří Mayer. Metoda spočívá v tom, že v krvi najde i minimum geneticky poškozených buněk. "Prokoukne" totiž až do nitra jednotlivých molekul.

Už jen nežiju. Užívám si každý měsíc, každý rok

A tak Jaromíra Kaláška znovu čekala chemoterapie. Navíc ještě třikrát dostal buňky od dárce, který byl z Německa. Víc o zachránci svého života Kalášek neví. Leukémie se mu přesto stále vracela. Zbytkové množství "zlých" buněk znovu a znovu zjišťovala molekulárně biologická metoda.
 
Kalášek absolvoval už 63 těchto vyšetření krve a 25 odběrů kostní dřeně. Nakonec zabral až lék Proleukin-2, který se používá k léčbě jiných typů leukémií. "Až tato léčba vedla k tomu, že pacient má negativní nález přežívajících nádorových buněk," podotkl Mayer.

Kalášek se po třech letech, z nichž strávil mnoho měsíců v nemocnici, až teď konečně cítí úplně dobře. "Prošel jsem si obdobím, kdy jsem nemohl chodit. Dneska se můžu sám pohybovat, jezdit autem, zakázané nemám prakticky nic," popisuje bývalý pacient, který je momentálně v invalidním důchodu.

Od lékařů má jen doporučeno, aby se vyhýbal místům, kde je větší koncentrace lidí a hrozí nákaza nějakou infekcí.

"Jsem rád za každý den, měsíc a rok, který můžu žít. Už jen nežiju. Užívám si to. Když vím, že každé ráno vstanu a můžu sám chodit, znamená to pro mě strašně moc," říká Kalášek. A s úsměvem dodává: "Jen ten krevní obraz už asi nebude to, co býval."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Najdete na iDNES.cz