Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výluka roku v Brně začíná, vlaky zmizí z centra, přibudou tramvaje

  9:33aktualizováno  9:33
Už v sobotu začne největší železniční výluka v novodobé historii Brna. Znamená to i změny v městské hromadné dopravě, aby tramvaje cestující převezly do centra. Navíc se budou opravovat koleje ve Vídeňské ulici. To vše v době, kdy se rekonstruuje dálnice D1.

Kvůli výluce velká část vlaků nepejede přes brněnské hlavního nádraží. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

O dvacet minut déle pojede v pondělí do práce Jakub Hurňák z Blanska. Kvůli rozsáhlé železniční výluce, která začíná už v sobotu, ho vlak doveze jen na nádraží v Brně-Židenicích. Aby se dostal do centra, bude muset přestoupit na tramvaj. "Místo obvyklých dvou minut se tak budu na hlavní nádraží kodrcat dalších dvacet minut," postěžoval si Hurňák.

Železniční výluka

  • Od 13. července do 11. srpna nebudou jezdit vlaky v úseku hlavní nádraží - Židenice kvůli opravám viaduktu u křižovatky Křenové a Koliště.
  • Vlaky EuroCity a expresní vlaky pojedou přes stanici Brno - dolní nádraží a Brno-Židenice.
  • Rychlíky směr Praha budou jezdit do Králova Pole a Slatiny. Osobní vlaky ve směru z Blanska pojedou jen do Židenic.
  • Kompletní seznam omezení najdete na webu Českých drah www.cd.cz v rubrice Omezení provozu.

Podobně se cesta do středu Brna protáhne tisícům dalších lidí. V sobotu začíná velká vlaková výluka, která potrvá až do 11. srpna. Viadukt v ulici Křenová vedle hlavního nádraží totiž čekají opravy za desítky milionů korun.

O půlnoci proto vlaky EuroCity a expresní vlaky z Prahy do Břeclavi začnou zastavovat v Brně jen v Židenicích a na takzvaném dolním nádraží poblíž autobusového nádraží Zvonařka. Tam přitom dlouhá léta stavěly jen nákladní vlaky.

Rychlíky na trati Praha - Havlíčkův Brod - Brno skončí už v Králově Poli, jejich obdoba přes Českou Třebovou zastaví v Židenicích a ve Slatině. Rychlíky z Brna do Bohumína a do Olomouce dokonce zcela nahradí autobusy.

Tramvaj číslo 2 po čtyřech minutách, linka 6 ke každému vlaku

Výluka se však týká i části osobních vlaků. Mezi Žďárem nad Sázavou, Tišnovem a Brnem pojedou přes Židenice a skončí ve stanici v Modřicích. Stejně tak osobní vlaky z Březové nad Svitavou přes Blansko dopraví cestující jen do Židenic. Naopak osobáky z Brna do Křenovic a Břeclavi budou jezdit bez omezení až na hlavní nádraží.

Letní změny v brněnské MHD

  • Tramvaje zajistí náhradní dopravu za vlaky: 13. 7. - 11. 8. Posílená linka č. 2 v úseku Mendlovo náměstí - Stará osada a současně také linka 6 v úseku Hlavní nádraží - Královo Pole, nádraží.
  • Výluka tramvají ve Vídeňské ulici: 13. 7. - 11. 8. Kvůli rekonstrukci kolejí nepojedou tramvaje v úsecích Poříčí -Modřice a Poříčí - Krematorium.
  • Výluka trolejbusů na sídlišti Vinohrady: 1. 7. - 31. 8. Kvůli opravě silnice na Pálavském náměstí nejezdí trolejbusy v úseku Údolíček - Novolíšeňská.
  • Uzavírka ulice Mácovy v Ivanovicích: 1. 7. - 31. 8. Ulice je uzavřena pro veškerou dopravu kvůli výstavbě kanalizace.
  • Detailní informace najdete na dpmb.cz.

"Přes naše maximální úsilí bude toto období znamenat pro cestující omezení a nepohodlí," připustil ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Pavel Karšulín.

Změny neminou ani cestující městskou hromadnou dopravou v Brně. Z dolního nádraží bude k "hlavasu" pendlovat náhradní autobusová doprava. Z Židenic a Králova Pole posílí tramvaje.

"Dvojka ze Staré osady bude jezdit po čtyřech minutách místo po šesti. V Králově Poli bude zvýšení spojů nepravidelné, ale ke každému vlaku bude přistavena tramvaj," popsal vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Protože se nádraží v Židenicích i dolní nádraží stanou v mžiku mezinárodními uzly, rozhodli se je železničáři alespoň trochu zvelebit. Na dolním nádraží je postavené nové nástupiště s přístřeškem pro cestující. Vyměnilo se také osvětlení, přibyl elektronický informační systém, toalety a lavičky.

V Židenicích zase vymalovali jinak nevábný podchod, kudy chodí lidé na jednotlivá nástupiště. "Nyní je navíc vyzdobený kresbami od profesionálních sprejerů," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. V podchodu tak lidé uvidí třeba brněnskou dominantu katedrálu sv. Petra a Pavla. Vymalováno je nově i na nádraží v Králově Poli.

Železniční výluku doplní tramvajová

V naprosto shodném termínu se navíc budou opravovat koleje ve Vídeňské ulici. V úsecích Poříčí - Modřice a Poříčí - Krematorium nebudou jezdit žádné tramvaje.

Nahradí je autobus x2. "Tramvajová linka 2 pojede po dobu výluky pouze v úseku Stará osada - Václavská a odklonem na Mendlovo náměstí," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Z Mendlova náměstí bude většina spojů pokračovat jako linka 5 směrem do Štefánikovy čtvrti.

Tramvaje číslo 5 naopak pojedou pouze v úseku Štefánikova čtvrť - Mendlovo náměstí a obdobně jako v opačném směru bude většina spojů pokračovat jako linka 2 směrem na Hlavní nádraží. Tramvaje číslo 6 budou nově zastavovat před kostelem sv. Tomáše a ke Krematoriu pojedou ulicemi Rašínovou, Masarykovou a Renneskou.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Najdete na iDNES.cz