Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výluka roku v Brně začíná, vlaky zmizí z centra, přibudou tramvaje

  9:33aktualizováno  9:33
Už v sobotu začne největší železniční výluka v novodobé historii Brna. Znamená to i změny v městské hromadné dopravě, aby tramvaje cestující převezly do centra. Navíc se budou opravovat koleje ve Vídeňské ulici. To vše v době, kdy se rekonstruuje dálnice D1.

Kvůli výluce velká část vlaků nepejede přes brněnské hlavního nádraží. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

O dvacet minut déle pojede v pondělí do práce Jakub Hurňák z Blanska. Kvůli rozsáhlé železniční výluce, která začíná už v sobotu, ho vlak doveze jen na nádraží v Brně-Židenicích. Aby se dostal do centra, bude muset přestoupit na tramvaj. "Místo obvyklých dvou minut se tak budu na hlavní nádraží kodrcat dalších dvacet minut," postěžoval si Hurňák.

Železniční výluka

  • Od 13. července do 11. srpna nebudou jezdit vlaky v úseku hlavní nádraží - Židenice kvůli opravám viaduktu u křižovatky Křenové a Koliště.
  • Vlaky EuroCity a expresní vlaky pojedou přes stanici Brno - dolní nádraží a Brno-Židenice.
  • Rychlíky směr Praha budou jezdit do Králova Pole a Slatiny. Osobní vlaky ve směru z Blanska pojedou jen do Židenic.
  • Kompletní seznam omezení najdete na webu Českých drah www.cd.cz v rubrice Omezení provozu.

Podobně se cesta do středu Brna protáhne tisícům dalších lidí. V sobotu začíná velká vlaková výluka, která potrvá až do 11. srpna. Viadukt v ulici Křenová vedle hlavního nádraží totiž čekají opravy za desítky milionů korun.

O půlnoci proto vlaky EuroCity a expresní vlaky z Prahy do Břeclavi začnou zastavovat v Brně jen v Židenicích a na takzvaném dolním nádraží poblíž autobusového nádraží Zvonařka. Tam přitom dlouhá léta stavěly jen nákladní vlaky.

Rychlíky na trati Praha - Havlíčkův Brod - Brno skončí už v Králově Poli, jejich obdoba přes Českou Třebovou zastaví v Židenicích a ve Slatině. Rychlíky z Brna do Bohumína a do Olomouce dokonce zcela nahradí autobusy.

Tramvaj číslo 2 po čtyřech minutách, linka 6 ke každému vlaku

Výluka se však týká i části osobních vlaků. Mezi Žďárem nad Sázavou, Tišnovem a Brnem pojedou přes Židenice a skončí ve stanici v Modřicích. Stejně tak osobní vlaky z Březové nad Svitavou přes Blansko dopraví cestující jen do Židenic. Naopak osobáky z Brna do Křenovic a Břeclavi budou jezdit bez omezení až na hlavní nádraží.

Letní změny v brněnské MHD

  • Tramvaje zajistí náhradní dopravu za vlaky: 13. 7. - 11. 8. Posílená linka č. 2 v úseku Mendlovo náměstí - Stará osada a současně také linka 6 v úseku Hlavní nádraží - Královo Pole, nádraží.
  • Výluka tramvají ve Vídeňské ulici: 13. 7. - 11. 8. Kvůli rekonstrukci kolejí nepojedou tramvaje v úsecích Poříčí -Modřice a Poříčí - Krematorium.
  • Výluka trolejbusů na sídlišti Vinohrady: 1. 7. - 31. 8. Kvůli opravě silnice na Pálavském náměstí nejezdí trolejbusy v úseku Údolíček - Novolíšeňská.
  • Uzavírka ulice Mácovy v Ivanovicích: 1. 7. - 31. 8. Ulice je uzavřena pro veškerou dopravu kvůli výstavbě kanalizace.
  • Detailní informace najdete na dpmb.cz.

"Přes naše maximální úsilí bude toto období znamenat pro cestující omezení a nepohodlí," připustil ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah Pavel Karšulín.

Změny neminou ani cestující městskou hromadnou dopravou v Brně. Z dolního nádraží bude k "hlavasu" pendlovat náhradní autobusová doprava. Z Židenic a Králova Pole posílí tramvaje.

"Dvojka ze Staré osady bude jezdit po čtyřech minutách místo po šesti. V Králově Poli bude zvýšení spojů nepravidelné, ale ke každému vlaku bude přistavena tramvaj," popsal vedoucí dopravního odboru brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Protože se nádraží v Židenicích i dolní nádraží stanou v mžiku mezinárodními uzly, rozhodli se je železničáři alespoň trochu zvelebit. Na dolním nádraží je postavené nové nástupiště s přístřeškem pro cestující. Vyměnilo se také osvětlení, přibyl elektronický informační systém, toalety a lavičky.

V Židenicích zase vymalovali jinak nevábný podchod, kudy chodí lidé na jednotlivá nástupiště. "Nyní je navíc vyzdobený kresbami od profesionálních sprejerů," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař. V podchodu tak lidé uvidí třeba brněnskou dominantu katedrálu sv. Petra a Pavla. Vymalováno je nově i na nádraží v Králově Poli.

Železniční výluku doplní tramvajová

V naprosto shodném termínu se navíc budou opravovat koleje ve Vídeňské ulici. V úsecích Poříčí - Modřice a Poříčí - Krematorium nebudou jezdit žádné tramvaje.

Nahradí je autobus x2. "Tramvajová linka 2 pojede po dobu výluky pouze v úseku Stará osada - Václavská a odklonem na Mendlovo náměstí," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Škrancová. Z Mendlova náměstí bude většina spojů pokračovat jako linka 5 směrem do Štefánikovy čtvrti.

Tramvaje číslo 5 naopak pojedou pouze v úseku Štefánikova čtvrť - Mendlovo náměstí a obdobně jako v opačném směru bude většina spojů pokračovat jako linka 2 směrem na Hlavní nádraží. Tramvaje číslo 6 budou nově zastavovat před kostelem sv. Tomáše a ke Krematoriu pojedou ulicemi Rašínovou, Masarykovou a Renneskou.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz