Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyměňte dragouny za mušketýry, žádali Brňané

  7:51aktualizováno  7:51
Při pohledu do historických pramenů by se mohlo zdát, že v sedmnáctém století byli Brňané pořádně nevděční. Jen pár dní poté, co v září 1643 odtáhla od města švédská armáda po prvním po prvním obléhání, se pro ně stali přítomní císařští vojáci a jejich ochránci přítěží.

Císařští dragouni | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Rychtář, purkmistr a městská rada prosili generála Gallase o přeložení jízdy dvou pluků z Brna na jiné místo, protože tvrdě sužuje měšťanstvo. Místo nich měl poslat do města 200 německých mušketýrů a zkušeného vojenského velitele," popisuje obsah listiny internetová Encyklopedie dějin města Brna.

Jak přesně ono soužení s dragouny vypadalo, už dopis neupřesňoval. Historici si jej však dovedou živě představit a žádost Brňanů vcelku chápou.

Vojácí si dovolovali a proháněli děvčata
"Vojáci byli tehdy zvyklí, že všechno můžou. Neustále si poroučeli, děvčata si před nimi nemohla být jistá. Navíc holdovali alkoholu a v podnapilosti většinou rozbili, co mohli," popisuje strasti brněnská historička Milena Flodrová.

S pobytem císařských vojáků ve městě byla ještě další potíž. V 17. století totiž neexistovaly kasárna k jejich ubytování. Obyvatelé města proto měli povinnost se o vojsko, které je přišlo chránit, postarat.

"A nejen o samotné vojáky, ale i o jejich koně. Museli je všechny nejen uložit a koně ustájit, ale muže a zvířata i živit. A když v měšťanském domě najednou přibyli čtyři členové jízdního pluku se čtyřmi koňmi, na spotřebě jídla i píce se to projevilo," vysvětluje Flodrová, proč dávali měšťané přednost pěším mušketýrům.

Vojáky z Brna stáhl sám císař
Císařský generál dragouny za mušketýry nevyměnil. Jen pár dní poté, co zástupci města svůj dopis odeslali, přikázal císař Ferdinand III., aby se z Brna stáhla všechna vojska.

"Generál Torstenson, který se se svou armádou v roce 1645 před brněnské hradby vrátil, se musel na příkaz královny Kristiny okamžitě vrátit do Švédska. Zemi totiž napadlo Dánsko," vysvětlila Flodrová, proč už od Švédů nebezpečí nehrozilo.

I díky tomuto rozkazu se Brno při prvním obléhání Švédům ubránilo. Pokud by před branami zůstali, nejspíš by nakonec městské hradby padly.

"I díky této zkušenosti se město mohlo na druhé, slavnější obléhání města dobře připravit. Přestože určité škody v roce 1643 vznikly, nebyly velké. Ty největší způsobili sami velitelé města, když při vypalování budov před hradbami, které neměly poskytnout nepříteli zázemí, létající došky zapálily katedrálu na Petrově," dodala Flodrová.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Najdete na iDNES.cz