Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyměňte dragouny za mušketýry, žádali Brňané

  7:51aktualizováno  7:51
Při pohledu do historických pramenů by se mohlo zdát, že v sedmnáctém století byli Brňané pořádně nevděční. Jen pár dní poté, co v září 1643 odtáhla od města švédská armáda po prvním po prvním obléhání, se pro ně stali přítomní císařští vojáci a jejich ochránci přítěží.

Císařští dragouni | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Rychtář, purkmistr a městská rada prosili generála Gallase o přeložení jízdy dvou pluků z Brna na jiné místo, protože tvrdě sužuje měšťanstvo. Místo nich měl poslat do města 200 německých mušketýrů a zkušeného vojenského velitele," popisuje obsah listiny internetová Encyklopedie dějin města Brna.

Jak přesně ono soužení s dragouny vypadalo, už dopis neupřesňoval. Historici si jej však dovedou živě představit a žádost Brňanů vcelku chápou.

Vojácí si dovolovali a proháněli děvčata
"Vojáci byli tehdy zvyklí, že všechno můžou. Neustále si poroučeli, děvčata si před nimi nemohla být jistá. Navíc holdovali alkoholu a v podnapilosti většinou rozbili, co mohli," popisuje strasti brněnská historička Milena Flodrová.

S pobytem císařských vojáků ve městě byla ještě další potíž. V 17. století totiž neexistovaly kasárna k jejich ubytování. Obyvatelé města proto měli povinnost se o vojsko, které je přišlo chránit, postarat.

"A nejen o samotné vojáky, ale i o jejich koně. Museli je všechny nejen uložit a koně ustájit, ale muže a zvířata i živit. A když v měšťanském domě najednou přibyli čtyři členové jízdního pluku se čtyřmi koňmi, na spotřebě jídla i píce se to projevilo," vysvětluje Flodrová, proč dávali měšťané přednost pěším mušketýrům.

Vojáky z Brna stáhl sám císař
Císařský generál dragouny za mušketýry nevyměnil. Jen pár dní poté, co zástupci města svůj dopis odeslali, přikázal císař Ferdinand III., aby se z Brna stáhla všechna vojska.

"Generál Torstenson, který se se svou armádou v roce 1645 před brněnské hradby vrátil, se musel na příkaz královny Kristiny okamžitě vrátit do Švédska. Zemi totiž napadlo Dánsko," vysvětlila Flodrová, proč už od Švédů nebezpečí nehrozilo.

I díky tomuto rozkazu se Brno při prvním obléhání Švédům ubránilo. Pokud by před branami zůstali, nejspíš by nakonec městské hradby padly.

"I díky této zkušenosti se město mohlo na druhé, slavnější obléhání města dobře připravit. Přestože určité škody v roce 1643 vznikly, nebyly velké. Ty největší způsobili sami velitelé města, když při vypalování budov před hradbami, které neměly poskytnout nepříteli zázemí, létající došky zapálily katedrálu na Petrově," dodala Flodrová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Národní park Podyjí se změní. Méně kácení, více oblasti jen pro turisty

Kaňon řeky Dyje

Podyjí má jako první národní park v Česku přichystané rozdělení na nové zóny. Až tři čtvrtiny jeho území mají být časem...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz