Vymyslel bezpečnější zámek. Hasičům dá pořádně zabrat a odradí zloděje

  15:03aktualizováno  15:03
Cesta od vynálezu k jeho sériové výrobě připomíná často horskou dráhu. Své o tom ví Lubomír Hrabal, který v Brně právě rozjíždí výrobu nové generace zámkových vložek. Jeho unikátní zamykací mechanismus má definitivně odradit zloděje.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek)

"Bezpečnost našich zámků jsme zkoušeli s kolegy zámkaři a také s hasiči, kteří se musejí často dostat do uzamčených bytů. Otevřít je jim dalo celkem zabrat," popisuje Hrabal, který se výrobou zámků zabývá již dvacet let a který si nechal řadu svých nápadů také patentovat.

Před časem založil firmu Nixor a společně s kolegou Petrem Hájkem začal hledat společníka, který by se podílel například na financování nákupu nových strojů. "Už jsme i našli případného investora, ale nakonec se ukázalo, že jsme s ním jen ztráceli čas," popisuje Hrabal počáteční obtíže s přípravou výroby.

Jihomoravské inovační centrum a podnikatelé

Centrum vzniklo v roce 2003. Jde o zájmové sdružení Statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a čtyř brněnských univerzit.

Zaměřuje se na komerční využití výsledků výzkumu a vývoje, současně zajišťuje propojení univerzit a vědecko-výzkumných institucí s podnikatelskou sférou.

Centrum také provozuje takzvaný inovační park (dříve nazývaný jako technologický inkubátor), který je určen pro podporu začínajících firem. V současnosti v něm sídlí téměř šest desítek firem.

S vyhledáním vhodného partnera nakonec pomohlo Jihomoravské inovační centrum. "Záměr pana Hrabala jsme vyhodnotili jako projekt s vysokou přidanou hodnotou a s velkou pravděpodobností úspěchu. Vytvořili jsme proto studii, která se mimo jiné zabývala možnostmi vstupu nového výrobku na trh," uvádí manažerka centra Lucie Kanioková.

Investor z Olomoucka

Důležitou roli sehrálo také to, že autoři nápadu měli k dispozici prototyp zámkové vložky, na kterém mohli doložit funkčnost a výhody jejich výrobku.

Centrum následně oslovilo investory, kteří by byli ochotni vložit finanční prostředky do výroby nového produktu. "Po několika setkáních jsme se rozhodli pro partnerství s Ladislavem Brázdilem z Loštic u Olomouce," prozradil Hrabal.

Nový společník je vlastníkem společnosti ZLKL, která na nedávném veletrhu zdravotnické techniky představila unikátní vozidlo Elbee určené pro invalidy. Ve firmě Nixor se stal většinovým majitelem.

Sériová výroba by mohla začít ještě tento měsíc

Hrabal s Hájkem si vyhlédli jako nejvhodnější prostory v budově výrobního družstva Drutěva v Bohunicích a mohli začít s nákupem strojů.

"Nyní jsme zahájili ověřovací sérii, kterou nám zatím zajišťují dva dělníci. Až rozjedeme sériovou výrobu, budeme potřebovat celkem osm pracovníků," popsal úspěšný inovátor v oblasti zámků Hrabal. Předpokládá, že tento stav nastane již tento měsíc.

"Pak bychom mohli vyrábět dva tisíce bezpečnostních zámkových vložek měsíčně. Je jasné, že podobnými objemy nemůžeme konkurovat největším producentům, kteří chrlí miliony výrobků ročně," poznamenal Hrabal.

Tvrdí, že menší produkce výrobků se projeví jejich vyšší kvalitou. Důvodem je vysoký podíl ruční práce a také několikanásobná kontrola. Podnikatelé tvrdí, že novinka se bude prodávat za přibližně stejnou cenu jako stávající zámkové vložky.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Brněnská škola učí létat také Araby, teď musí kvůli bezpečnosti pryč

Šéf firmy Flying Academy Leoš Vybíral se opírá o jeden z letounů Cessna, které...

Patnáct let působí v Brně letecká škola Flying Academy, která cvičí piloty i na boeingy a airbusy. Teď by měla na...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz