Vymyslel bezpečnější zámek. Hasičům dá pořádně zabrat a odradí zloděje

  15:03aktualizováno  15:03
Cesta od vynálezu k jeho sériové výrobě připomíná často horskou dráhu. Své o tom ví Lubomír Hrabal, který v Brně právě rozjíždí výrobu nové generace zámkových vložek. Jeho unikátní zamykací mechanismus má definitivně odradit zloděje.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek)

"Bezpečnost našich zámků jsme zkoušeli s kolegy zámkaři a také s hasiči, kteří se musejí často dostat do uzamčených bytů. Otevřít je jim dalo celkem zabrat," popisuje Hrabal, který se výrobou zámků zabývá již dvacet let a který si nechal řadu svých nápadů také patentovat.

Před časem založil firmu Nixor a společně s kolegou Petrem Hájkem začal hledat společníka, který by se podílel například na financování nákupu nových strojů. "Už jsme i našli případného investora, ale nakonec se ukázalo, že jsme s ním jen ztráceli čas," popisuje Hrabal počáteční obtíže s přípravou výroby.

Jihomoravské inovační centrum a podnikatelé

Centrum vzniklo v roce 2003. Jde o zájmové sdružení Statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a čtyř brněnských univerzit.

Zaměřuje se na komerční využití výsledků výzkumu a vývoje, současně zajišťuje propojení univerzit a vědecko-výzkumných institucí s podnikatelskou sférou.

Centrum také provozuje takzvaný inovační park (dříve nazývaný jako technologický inkubátor), který je určen pro podporu začínajících firem. V současnosti v něm sídlí téměř šest desítek firem.

S vyhledáním vhodného partnera nakonec pomohlo Jihomoravské inovační centrum. "Záměr pana Hrabala jsme vyhodnotili jako projekt s vysokou přidanou hodnotou a s velkou pravděpodobností úspěchu. Vytvořili jsme proto studii, která se mimo jiné zabývala možnostmi vstupu nového výrobku na trh," uvádí manažerka centra Lucie Kanioková.

Investor z Olomoucka

Důležitou roli sehrálo také to, že autoři nápadu měli k dispozici prototyp zámkové vložky, na kterém mohli doložit funkčnost a výhody jejich výrobku.

Centrum následně oslovilo investory, kteří by byli ochotni vložit finanční prostředky do výroby nového produktu. "Po několika setkáních jsme se rozhodli pro partnerství s Ladislavem Brázdilem z Loštic u Olomouce," prozradil Hrabal.

Nový společník je vlastníkem společnosti ZLKL, která na nedávném veletrhu zdravotnické techniky představila unikátní vozidlo Elbee určené pro invalidy. Ve firmě Nixor se stal většinovým majitelem.

Sériová výroba by mohla začít ještě tento měsíc

Hrabal s Hájkem si vyhlédli jako nejvhodnější prostory v budově výrobního družstva Drutěva v Bohunicích a mohli začít s nákupem strojů.

"Nyní jsme zahájili ověřovací sérii, kterou nám zatím zajišťují dva dělníci. Až rozjedeme sériovou výrobu, budeme potřebovat celkem osm pracovníků," popsal úspěšný inovátor v oblasti zámků Hrabal. Předpokládá, že tento stav nastane již tento měsíc.

"Pak bychom mohli vyrábět dva tisíce bezpečnostních zámkových vložek měsíčně. Je jasné, že podobnými objemy nemůžeme konkurovat největším producentům, kteří chrlí miliony výrobků ročně," poznamenal Hrabal.

Tvrdí, že menší produkce výrobků se projeví jejich vyšší kvalitou. Důvodem je vysoký podíl ruční práce a také několikanásobná kontrola. Podnikatelé tvrdí, že novinka se bude prodávat za přibližně stejnou cenu jako stávající zámkové vložky.

Autor:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Pod břeclavským zámkem našli archeologové zbytky velké dřevěné stavby

Zámek v Břeclavi

Pod základy zámku v Břeclavi v hloubce čtyř metrů našli archeologové pozůstatky dřevěné stavby, jejíž stěny jsou...

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Rodinné firmy jsou páteří ekonomiky, říká oceněný výrobce školních tabulí

Libor Kožoušek, majitel rodinné firmy VMS Vision

Libor Kožoušek z Boskovic začal podnikat ve výrobě tabulí před 25 lety. Časem z firmy, která je dnes největším českým...

Najdete na iDNES.cz