Laboratoře brněnského centra Six při Vysokém učení technickém. Na snímku

Laboratoře brněnského centra Six při Vysokém učení technickém. Na snímku Jaroslav Láčik ve speciální bezodrazové komoře. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnské VUT vymýšlí, jak léčit celulitidu i jak obelstít blesky

  • 25
Fyzikové, elektrotechnici a programátoři v laboratořích brněnského centra Six při Vysokém učení technickém spojili síly s firmami, aby jim pomohli hlídat počasí, čističku vody, pravost nahrávek nebo silniční provoz. Z operačních programů na to dostali 300 milionů korun.

1. Mikrovlnné programy

Vědci pozvali do svých laboratoří studenty a téměř stovku českých i evropských firem a vědeckých pracovišť. Nyní se centrum Six (Centrum senzorických, informačních a komunikačních technologií) chlubí řadou projektů. "Téměř všechny peníze šly do špičkových přístrojů," říká Zbyněk Raida, šéf centra Six, které má pět programů.

Na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií se například pracuje s vlnami už na střeše. "Meteorologická stanice hlídá, jaké je počasí. Když je například mlha, tak spoj laserového paprsku selhává," ukazuje Raida k satelitu, jehož neviditelný paprsek míří na Milešovku.

V laboratoři experimentálních družic míří ještě výš. Připravují tu moduly pro malé kosmické výzkumy. Do decimetru krychlového natlačí techniku, kterou jim NASA či jiná kosmonautická společnost za poplatek vynese na své družici do vesmíru. "Vědecké instituce, jako jsme my, pak na nich mohou provádět vlastní experimenty nahoře," říká Jiří Šebesta z laboratoře.

A co nahoru vědci vypouští? "Zkouší se tak třeba čipy, které různé firmy vyrobí a pak je ve vesmíru testují. Pokud obstojí, dostanou certifikát," říká odborník.

V dalších "dílnách" si výzkumníci spolu s Aircraft Industries Kunovice zase lámou hlavu nad odolností letadel vůči silným elektromagnetickým polím, tedy například při zásahu bleskem.

Jinde se vyvíjí bezpečnostní anténa, ne však ledajaká. Se společností Volkswagen ji zkoušejí tak, aby měla spojení s mobilními operátory, družicemi, byla neviditelná, ale přitom kontrolovala provoz kolem auta, přinášela zábavu i aktuality a také lokální počítačovou síť.

2. Bezdrátové technologie

 Odborníci pracují na projektech optické komunikace i digitální televize. "V oblasti mobilních sítí máme velmi silnou spolupráci se společností T-mobile a univerzitou ve Vídni," říká vedoucí programu Stanislav Hanus.

Zdejší stanice telekomunikační společnosti je připojena do běžného komerčního provozu. "Díky tomu můžeme testovat nejnovější technologie, které chtějí operátoři uvést na trh," doplňuje šéf centra Raida.

3. Konvergované programy

 V poslední době všechny komunikace splývají a vědci už tolik nerozlišují mezi přenosem hlasu, dat nebo obrazu.

"Všechna data jsou digitalizována, takže přenášíme nuly a jedničky," říká Raida.

Jednou z oblastí, kterou program řeší, je kontrola čištění vod nebo zda domácnosti neodebírají energie načerno.

"Vědci pracují také třeba na generátorech speciálních magnetických a tepelných polí a experimentují s tím, jak je možné pole využít v různých oblastech. Dobré výsledky mají v léčbě celulitidy," sděluje Raida.

4. Multimediální programy

 Jeden z programů se zaměřuje na analýzu řeči. "Snažíme se o získání co největšího množství informací z řečových signálů. Jestli je člověk ve stresu, pod vlivem alkoholu či drog," upozorňuje Raida.

Vyvíjí se také hardware a software pro klasické kytarové efekty. "Jsme také schopni zjistit, jestli telefonát na nahrávce je sestříhaný, zda je to podvrh nebo ne," přibližuje Petr Sysel.

5. Senzorické programy

 To, co vymyslí odborníci v předchozích čtyřech programech, přetváří programátoři do integrovaných obvodů.