Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je lepší korek, či šroub? Vinaři spolu s univerzitou rozjedou výzkum

  17:51aktualizováno  17:51
Stále častěji používají jihomoravští vinaři na lahvích šroubovací uzávěry. Chybí však průzkum, který by ukázal, jaký vliv na víno mají. Vinařství Volařík se do něj pustilo ve spolupráci s Mendelovou univerzitou.
U Svatomartinských vín není se šroubovacím uzávěrem potíž. Rychle spotřebuje. (ilustrační foto)

U Svatomartinských vín není se šroubovacím uzávěrem potíž. Rychle spotřebuje. (ilustrační foto) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Otevírání lahve vína vývrtkou a pomalé vytahování korkové zátky je pro spoustu milovníků tohoto nápoje malým rituálem. Příležitostí si ho užívat jim ovšem možná ubude.

Jihomoravští vinaři začínají častěji experimentovat s novými druhy uzávěrů. Především u mladých vín, která nejsou určena k archivaci, vinaři čím dál více sahají po šroubovacích uzávěrech. Méně častou alternativou je pak skleněný špunt.

Jaký druh zátky je pro víno nejlepší? Vinaři upozorňují, že výsledky dlouhodobých testů kvalitě vín pod šroubovacími či skleněnými uzávěry nejsou známy. Nové druhy uzávěrů proto využívají především u vín určených k rychlé spotřebě.

Mikulovské Vinařství Volařík se nyní rozhodlo prozkoumat, jak se bude víno pod jednotlivými zátkami dlouhodobě chovat. "Zalahvovali jsme jedno víno, je to Pálava - výběr z hroznů, a použili jsme tři druhy uzávěru, tedy tradiční korkový, šroubovací a skleněný," vysvětluje princip experimentu enolog vinařství Filip Mlýnek.

Tři roky zkoumání

Vlastnosti vína pod jednotlivými druhy uzávěrů hodlá vinařství zkoumat vždy na deseti lahvích po třech až čtyřech měsících, celkově po dobu tří let.

"Důležité je, jak se bude víno chovat vzhledem k obsahu síry a oxidu uhličitého," dodává Mlýnek.

Zapojit by do průzkumu chtěli i studenty vinařství a vinohradnictví z lednické Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. "Spolupráce na experimentu ve Vinařství Volařík je zatím ve fázi přípravy," konstatoval vedoucí Ústavu vinařství a vinohradnictví Mojmír Baroň.

Vinařství tak chce především přesvědčit zákazníky o kvalitách nových druhů uzávěrů. Právě ti často nedají na příznačný zvuk otevírání lahve s korkovým špuntem dopustit.

"Šroubovací uzávěr jsme použili u lahví se zemským, jakostním a kabinetním vínem, které není určeno k archivaci. Ohlas u zákazníků byl velmi dobrý," hodnotí kvalitu šroubovacího uzávěru vinař Jiří Baláž. Zašroubovat vína s vyššími přívlastky si však u Balážů netroufli, důvodem je především konzervativnost zákazníků.

"Kdyby šroubovací uzávěr přijali zákazníci, dali bychom ho na všechny lahve," podotkl Baláž. "U lepších vín podávaných především v restauracích chtějí lidé prostě slyšet zvuk korku."

S využitím uzávěrů v restauracích a vinárnách má zkušenosti i majitel Vinařského centra Mikulov František Šíla. "Existuje více pohledů. Mě osobně přitahuje šroub, a to i z hlediska praktičnosti v gastronomii," hodnotí.

Skleněná zátka je stejně drahá jako kvalitní korek

Průkopníkem skleněných špuntů je v českém prostředí Nové vinařství z obce Měřín u Žďáru nad Sázavou. Zde se skleněné zátky využívají již od roku 2006. Zákazníky přitahuje především elegantní design a jednoduchost.

Skleněná zátka přitom patří k těm dražším, cena jedné se pohybuje okolo jedenácti korun. K podobné částce se však vinaři dopracují i u kvalitních korkových špuntů. Zatímco šroubovací uzávěr může vinaře přijít na pouhé tři koruny.

Hlavní nevýhodou šroubovacího uzávěru je jeho nepropustnost. Víno tak nemůže dýchat, což je především u lahví určených k archivaci problém.

"Zátka působí na kvalitu vína. Šroub uzavře víno, to pak nemůže pracovat, vyvíjet se. U korkového špuntu však zase hrozí riziko plísně," hodnotí kvalitu uzávěrů další mikulovský vinař Petr Marcinčák. Podle něj záleží především na účelu vína.

"U Svatomartinských vín dáváme jenom šroub, víno se rychle spotřebuje. U vín, která u nás leží klidně 20 let, však jednoznačně vítězí korek," konstatoval Marcinčák, podle kterého nejsou nové druhy uzávěrů na trhu tak dlouho, aby se dalo říci, že je například šroubovací uzávěr vhodný ke všem účelům.

Experiment ve Vinařství Volařík tak může přinést alespoň částečné hodnocení neutuchající diskuse nad nejlepším špuntem.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz