Údržba chodníků - ilustrační foto

Údržba chodníků - ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Vyplácení odškodného za úrazy vyjde levněji než údržba všech chodníků

  • 6
Chodníky pokryté ledovkou nejsou v zimě nic výjimečného. A výjimkou nejsou ani pády chodců. V Brně se už za letošní sezonu zranilo několik desítek lidí. Udržovat ale všechny chodníky je pro městské čtvrtě dražší, než občasné vyplácení odškodného.

Jen v Komíně loni pět lidí žádalo odškodnění za zranění na neupraveném chodníku. Třem z nich peníze vyplatili, dohromady to bylo 35 tisíc korun. Pro městské části je jednodušší a finančně výhodnější zaplatit lidem odškodnění v desítkách tisíc než zaplatit uklízení všech ulic za miliony. Jeden metr čtvereční strojového posypu stojí podle odborníka Jaroslava Soukopa v průměru osmdesát haléřů. Jedno strojové čištění kilometr dlouhého a metr širokého chodníku by tak vyšlo na osm set korun.

fakta

Zranění chodci v Brně

Brno-střed

Loni řešila pojišťovna přibližně 30 případů zraněných chodců, letos zatím jeden.

Brno-sever

Minulý rok žádalo odškodnění 33 zraněných, čtyřem je přiznali.

Královo Pole

Loni bylo 13 případů zraněných chodců, většině však pojišťovna nepřiznala odškodnění. Letos ještě žádný případ neměli.

Bystrc

V loňském roce přiznali odškodnění třem lidem, šest případů však ještě není vyřízeno.

Komín

Minulý rok měli pět žádostí o odškodnění, tři jej získali, další dva se ještě šetří.

"Záleží ale na různých podmínkách. Ruční údržba se může vyšplhat i na pět korun za metr čtvereční," podotkl Soukop z firmy Šimek 96, která má chodníky na starost právě v Komíně.

"Chodníkový" zákon přitížil městským částem i obcím

Některé městské části přitom vlastní i stovky kilometrů chodníků, které by měly pravidelně udržovat. Už druhým rokem totiž platí "chodníková" novela zákona, která přenesla zodpovědnost za zranění na cestách z majitelů domů na vlastníky chodníků. To jsou ve většině případů právě obce.

"Kvůli změně zákona Komín zaplatí za zimní údržbu přibližně o jeden milion korun víc," uvedla Renata Šlesingerová z radnice v Komíně. Podobně jsou na tom i další části města. Například třetí největší čtvrť Brna Královo Pole musela po změně zákona najít v rozpočtu další tři miliony korun.

I přesto nejsou zdaleka všechny cesty v zimě pravidelně uklizené. Už loni se například v Líšni či v Židenicích objevily cedule, které lidem oznamovaly, že chodník se v zimě neudržuje.

To, že pro městské části je výhodnější zaplatit odškodné za zranění, ale nikdo z představitelů oficiálně nepřizná.

Brno-sever: Ze 33 peníze získali jen 4

Seznam chodníků, které se v zimě neudržují, by měly mít městské části zveřejněn na svých internetových stránkách.

Získat odškodnění za zlomenou ruku nebo nohu navíc není nic snadného. Pokud má chodec nevhodnou obuv nebo třeba mohl jít po druhé straně cesty, kde byl chodník posypaný, peníze nedostane. Malou úspěšnost žadatelů o odškodné potvrzují i statistiky městských částí. Na Brně-severu žádalo o odškodnění loni třiatřicet lidí, odškodnění se dočkali čtyři z nich.

V Králově Poli bylo loni případů zraněných chodců třináct. "Většinou nebyly vyřešeny ke spokojenosti žadatelů. Pojišťovna sjednaná městskou částí jim odškodnění nepřiznala," sdělila vedoucí odboru veřejných služeb v Králově Poli Dagmar Malá.