Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyplavené obce stále čekají na dotace od kraje. Přesto pomáhají jiným

  11:37aktualizováno  11:37
Jsou to skoro tři měsíce, co jih Moravy poprvé spláchly ničivé povodně. Dva týdny na to přišla velká voda znovu. Krajské zastupitelstvo rychle schválilo dotace na protipovodňová opatření, ale obce zatím musely všechny náklady hradit z vlastních zdrojů. Přesto nyní v Rohatci organizují sbírku na pomoc vyplaveným lidem na severu Čech.

Veronika Zychová, koordinátorka sbírky pro Dětřichov. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Dotace schválilo zastupitelstvo sedmnáctého června, od té doby se mapovala situace. Konkrétní pomoc podle požadavků obcí upřesníme na konci srpna," řekl včera jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Průtahy s vyplácení dotací kritizuje jihomoravská ODS a klade je hejtmanovi za vinu. "Na takové "maličkosti" nemá čas a věnuje se řešením vnitrostranických problémů," uvedl předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Hašek na toto obvinění odvětil, že se Kadrnka "má raději starat o důležitější věci". (o povodních čtěte více zde)

Čekají na peníze

Krajské zastupitelstvo schválilo dotace pro obce postižené povodněmi na jižní Moravě pro každou vlnu zvlášť. Skupina obcí zasažená květnovou povodní získá celkem 462 tisíc korun. Sídla zaplavená v květnu 6 milionů a 759 tisíc korun.

Hodonín zasáhly obě vlny povodní a stále čeká na dotaci tři sta dvacet tisíc korun. "Jako okresní město jsme v rozpočtu peníze na protipovodňová opatření našli, ale celková ekonomická situace není dobrá a uvítali bychom dotaci co nejdříve," nastínila starostka Hodonína Milana Grauová.

Hodonín musel nakoupit geotextilii a pytle s pískem na zpevnění šesti set metrů hráze a stravu pro hasiče, kteří ji po čtyřiadvacet hodin zpevňovali.

Evakuace obyvatel v obci Rohatec na Hodonínsku 3. 6. 2010

Největší díl peněz poputuje do Veselí nad Moravou a okolních obcí. Protipovodňová opatření tady přišla na téměř pět a půl milionu korun. "Peníze zatím nemáme, ale kraj k vyplácení dotací na škody přistupuje zodpovědně," myslí si starosta Veselí nad Moravou Jaroslav Hanák.

Na peníze čeká také Rohatec na Hodonínsku. "Rozpočet obce to hodně zatížilo. Dotace máme přislíbené, ale byl bych radši, kdyby už byly na účtu," vyjádřil se starosta Rohatce Miroslav Králík.

Vyplavený Rohatec pomůže Dětřichovu

Když obyvatelé Rohatce viděli, jaká velká voda minulý týden postihla severní Čechy, okamžitě uspořádali veřejnou sbírku materiální pomoci. V pondělí se vyslanci obce chystají do vyplaveného Dětřichova. Sbírku iniciuje starosta Rohatce Miroslav Králík, zažil tuto solidaritu v souvislosti s ničivou velkou vodou za své starostování už několikrát.

Veronika Zychová, koordinátorka sbírky pro Dětřichov.

"Překvapila mě obrovská odezva a pozitivita místních, kteří povodně na vlastní kůži zažili," popsal reakci rohateckých Králík. Rohatečtí za krátký čas nashromáždili množství čistících prostředků, balené potraviny a vodu i ošacení.

Dík podle starosty patří i dvěma pracovnicím Klubu důchodců, které několik hodin denně vybírali věci od dárců. Přispěli i místní hasiči, kteří se spojili s Dětřichovem a nabídli potřebné vybavení.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Vyráběli jsme filmy Rusům pod nosem, vzpomíná bývalý šéf televizní produkce

Přemysl Štafl šéfoval v televizi produkci.

Šéfa výroby brněnské Československé televize Přemysla Štafla vyrušila ráno 21. srpna 1968 při holení sousedka. Tloukla...

Najdete na iDNES.cz