Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští umělci chtějí vysvětlení, proč galerie ruší kavárnu Podobrazy

  15:20aktualizováno  15:20
Výpověď kavárny Podobrazy z Moravské galerie se nelíbí brněnským umělcům. Ve středu poslali řediteli Moravské galerie Janu Pressovi otevřený dopis, v němž požadují vysvětlení jeho razantního kroku. Podepsalo jej 33 umělců.

Legendární brněnská kavárna Podobrazy funguje v Moravské galerii už třináct let. Nyní dostala výpověď. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jsou mezi nimi Karel Heřman z kapely Čankišou, Martin Evžen Kyšperský - frontman kapely Květy, jazzman Vlastimil Trllo, divadelní režisér Jiří Honzírek nebo operní pěvec Jan Šťáva.

"Jako umělci z různých oblastí jsme se na utváření kulturního ducha kavárny Podobrazy podíleli, a známe tedy dobře jeho cenu i přínos. Koncept živé kavárny, jakou kavárna Podobrazy bezesporu byla a je, by Moravské galerii v Brně mohla závidět leckterá zahraniční kulturní instituce," uvádí v otevřeném dopisu.

Řešit nespokojenost s nájemcem výpovědí bez předchozí diskuse jim připadá jako vzít si k zatlučení hřebíku pro pověšení obrazu pneumatické kladivo.

Otevřeným dopisem Jana Presse žádají o přehodnocení jeho kroku a zvážení důsledků, které jeho rozhodnutí má jak pro kulturní scénu města Brna, tak pro renomé Moravské galerie.

Tu má kavárna Podobrazy opustit v listopadu. Nájemní smlouva s galerií je údajně neplatná. Obě strany přitom dokument podepsaly už v roce 2005, neplatil tedy celých osm let.

"Je hodně zvláštní slyšet něco podobného po tak dlouhém fungování. Ze svého laického pohledu můžu věc těžko posoudit. Smlouvu jsem tedy předal k přezkoumání svému právníkovi," sdělil provozovatel kavárny Raed Kahwaji.

Rozhodnutí vyvolalo nevoli

S výsledkem by podle svých slov měl být seznámený příští týden. Press řekl, že hlavním důvodem vypovězení smlouvy bylo nenaplnění konceptu podniku.

"Chtěli jsme z Podobrazů udělat moderní muzejní kavárnu, ne čtyřkovou hospodu. Pan Kahwaji však na naše požadavky několik měsíců adekvátně nereagoval, takže jsme se rozhodli k tomuto kroku," dodal Press.

Fanoušci kulturní kavárny se vůči kroku šéfa Moravské galerie neustále ohrazují. Bouři nevole vzbudil i v diskusním fóru webu brno.idnes.cz

"Směšné... Svou výpověď Moravská galerie zdůvodnila slovy, že nájemní smlouva nebyla platná... A platby za nájemné tedy vybírala podle jaké smlouvy, když tahle neplatila?" ptá se jeden z diskutujících Petr Řihák.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Najdete na iDNES.cz