Vyložení nákladu poblíž stanice J.G. Mendela se účastnili všichni členové expedice i posádka vrtulníku MI-17 argentinského vojenského letectva | foto: Alena Žákovská

„Konečně doma!“ radují se polárníci. Vědci z Brna dorazili na Antarktidu

  • 0
Brno, Vídeň, Řím, Buenos Aires, Patagonie. Až když tým brněnských vědců po devítidenním putování dorazil na Antarktidu, mohli radostně hlesnout: „Konečně doma!“ Patnáctka odborníků z Masarykovy univerzity chce na jižní polokouli zkoumat rozmanitost tučňáků, ptačí trus i tamní klima.

Útočištěm je pro vědce a techniky na nejchladnějším kontinentu světa na několik týdnů antarktická stanice Johanna Gregora Mendela, kterou vybudovala brněnská univerzita na ostrově Jamese Rosse.

„Stanice se zdá být ve velmi dobrém stavu i přesto, že sedm extrémních vichřic v mimosezónních obdobích oloupalo silikon ze spár kolem vchodu a pocuchalo pokusnou plochu a přístroje rostlinných fyziologů,“ popsal vedoucí expedice Pavel Kapler.

Svoji pouť začali polárníci 29. prosince v Brně (více čtěte zde), po devíti dnech cestování brněnská expedice dorazila do cíle. Další den doputoval i zbytek devítitunového nákladu, který přepravily vrtulníky.

„Několik postradatelných drobností z nákladu se sice během posledního přesunu ztratilo - šlo o 15 kilogramů hovězího masa a dřevěné palety určené na provizorní chodníčky,“ podotkl Kapler, jenž se zprvu proměnil s kolegy v pracovité dělníky.

Už první noc vyhřáli vědci pokoje na 15 °C

Po příletu na ostrov bylo potřeba ze stanice nejprve odházet závěje sněhu, které však byly letos mnohem menší než loni. Zatímco polovina zkušenějších badatelů mohla radostně hlesnout: „Úžasné, konečně doma!“, sedmičku nováčků podle vedoucího expedice zaskočily přívětivé podmínky.

„Velmi mile je překvapil vysoký komfort stanice - už první noc se podařilo pokoje vyhřát téměř na 15 °C - i zásoba kvalitních potravin, z nichž vybraná četa hned po přistání a zprovoznění kuchyně začala připravovat večeři,“ popsal Kapler.

Kromě dlouhodobého zkoumání lokálního klimatu, sledování vlivu UV záření či ústupu ledovců letos brněnská parta chce zkoumat i tučňáky. Cílem je zjistit, jak jsou na tom se svojí genetickou rozmanitostí a jaké jsou mezi různými koloniemi tučňáků příbuzenské vazby.

Zkoumat chtějí i trus ptáků, v němž budou hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích.

„Jižní léto a s ním i čas vyměřený pro práci v Antarktidě jsou krátké, je proto třeba spěchat,“ doplnil Kapler. Polárníci by se měli do Česka vrátit v polovině března.