Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: www.hzspa.cz

Výrazné výkyvy počasí lámou stromy a stresují sadaře

  • 1
Ovocnáři mají v těchto dnech neklidné spaní. Počasí je už hodně potrápilo minulý týden, protože mnozí z nich museli kvůli dešti a větru přerušit sklizeň ovoce a teď jim meteorologové přinesli další špatnou zprávu. V noci už přicházejí mrazíky.

"Rozhodně se nám nyní dobře nespí. Část ovoce je ještě v sadech, a pokud teplota v noci klesne až k mínus pěti stupňům, mohly by plody namrznout a nedaly by se pak skladovat," uvedl předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Josef Viktorin.

Nebylo by to sice poprvé, co počasí provedlo sadařům takovou schválnost, v každém případě by na tom ale tratili. Namrzlé ovoce by sice vyhodit nemuseli, ale utržili by za něj podstatně méně, protože by se muselo hned zpracovat, třeba z něj vylisovat mošt.

Zima odradila brigádníky

Jihomoravským sadařům však způsobilo velké starosti i chladné počasí v minulém týdnu.

"Odradilo hodně brigádníků, se kterými jsme počítali. Během pár dnů se tak pro nás úplně změnila situace. Zatímco dříve se nám každou chvilku hlásili noví a noví brigádníci a museli jsme jim říkat, že jich tolik nepotřebujeme, nyní je těžko sháníme a obvoláváme i ty, které jsme odmítli," uvedl předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Josef Viktorin, který je sám pěstitelem.

Stromy, a to nejen v sadech, v posledních čtrnácti dnech zažily i velké teplotní šoky. Po téměř letním týdnu na začátku října přišla jen během několika dnů zima. I na jižní Moravě teplota v některých oblastech klesla za týden o více než dvacet stupňů.

Za týden změna o 22 stupňů Celsia

"Sedmého října jsme v Kuchařovicích na Znojemsku naměřili až 27,8 stupňů Celsia a o týden později, minulou středu 14. října, vystoupila teplota v kraji nejvýše na 6,1 stupňů," uvedla Bohuslava Járová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

A hodně rychle přišly i studené noci. Zatímco 7. října bylo v některých místech kraje dokonce přes jedenáct stupňů, za týden už teploty klesly pod nulu.

"Jestli tyto obrovské teplotní rozdíly budou mít vliv i na stromy, lze těžko říct. Žádné viditelné změny na nich patrné nejsou. To by snad zjistila nějaká odborná laboratoř. Možná se to projeví příští rok na jaře, až začnou kvést, ale pak bude těžké posoudit, jestli na ně měly vliv tyto podzimní výkyvy teplot nebo případné jarní mrazíky," uvedl Josef Viktorin.

U silnic se lámaly stromy

Ve vyšších polohách, hlavně u silnic, se v minulém týdnu lámaly stromy nebo alespoň větve. Podle dendrologa Dušana Duhonského způsobilo rozsáhlé polomy zejména to, že nasněžilo na stromy, kterým ještě neopadalo listí.

"Listí samo o sobě má velkou váhu. A když na ně napadne mokrý sníh, tak se váha ještě zněkolikanásobí. Na stromy je to ohromný nápor, obzvlášť v kombinaci s větrem. Pokud by toto sněžení přišlo až po opadání listí, polomy by byly výrazně menší," tvrdí Duhonský.

"Stromy rostoucí v našich oblastech jsou schopné tyto teplotní výkyvy zvládnout, hůř se s nimi vyrovnávají cedry a další stromy a keře z jižnějších oblastí," uvedl dendrolog Přemysl Krejčířík. Podle něj se větve nyní hodně lámaly i proto, že zejména u silnic bývaly stromy v minulosti špatně ošetřované.