Bývalý tajemník znojemské radnice valdimír Krejčíř.

Bývalý tajemník znojemské radnice valdimír Krejčíř. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vyšetřování korupce na znojemské radnici po roce a čtvrt skončilo

  • 0
Po roce a čtyřech měsících, co protikorupční policie obsadila znojemskou radnici a odvedla z ní extajemníka radnice Vladimíra Krejčíře, aby jej obvinila z korupce, je vyšetřování tohoto případu u konce. S výsledky náročné mnohaměsíční policejní práce nyní žalobce seznámí všechny obviněné.

Kromě Krejčíře je mezi stíhanými i sedm podnikatelů ze Znojemska, kteří bývalému tajemníkovi úplatky podle spisu poskytli. "Až se s vyšetřováním obvinění seznámí, tak do měsíce podám obžalobu, nebo případ zastavím," řekl krajský státní zástupce Ivan Hrazdira, který má celou věc na starosti.

Případnou žalobu by tak Hrazdira mohl podle svého odhadu podat koncem února nebo začátkem března, a to ke Krajskému soudu v Brně. Počet obviněných ani podstata stíhání se podle žalobce v posledních měsících již nezměnila. "Jen došlo k upřesnění skutků," doplnil Hrazdira.

Případ byl složitý zejména co do množství zabaveného důkazního materiálu. Nejvíce práce dalo kriminalistům probrat se čtyřiceti pytli dokumentů, které byly zabaveny na znojemském městském úřadě poté, co policie Krejčíře zatkla.

"Během toho prvního půl roku nedělala policie nic jiného, než že se s těmito listinnými důkazy seznamovala," přiblížil břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna, který práci policistů od samého začátku dozoroval.

Nejenže bral úplatky, nechal si postavit i tenisový kurt

Bývalý tajemník znojemské radnice, který je vyšetřován na svobodě, byl původně podezřelý z toho, že za přidělení městských zakázek stavebním firmám převzal úplatky ve výši 150 tisíc korun.

Během vyšetřování však vyšlo najevo, že od firem, které zakázky získaly, bral nejen úplatky, ale nechal si od nich bezúplatně zvelebovat svůj dům. Tyto práce zahrnovaly dokonce i výstavbu tenisového kurtu.

Celková částka z úplatků se tak podle zajištěných listinných důkazů a obsahu e-mailové korespondence vyšplhala na skoro devět set tisíc korun.

Během vyšetřování se změnil i počet obviněných. Původně totiž byli obžalováni z poskytnutí úplatků majitelé firem Pozemní stavby Miroslav Šimeček, VHS Plus Stanislav Hahn, Zdeněk Novotný z prosiměřického truhlářství ZdeNo a Kamil Ludvík ze společnosti LukaWood.

K nim ale loni v létě přibyli i majitelé či jednatelé společností H&M plastová okna, brněnského TOP Servisu a lesnicko-dřevařské firmy Vysočinská lesní. Vladimír Krejčíř měl od nich podle spisu získat přes čtyři sta tisíc korun za hladké získání městských zakázek.