Generální štáb integrovaného záchranného systému na letišti

Generální štáb integrovaného záchranného systému na letišti | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vysílačky v generálním štábu neutichaly. Lidé kolabovali i při mši

  • 1
Na stole má před sebou každý z nich nejméně jednu vysílačku. I díky ní policisté, záchranáři i hasiči z generálního štábu integrovaného záchranného systému vědí o všem, co se na ploše papežovy mše u letiště nebo příjezdové cestě k areálu bohoslužby stane.

Střídavě tu zasedá devět až 13 lidí. Do provizorního velína v zázemí staré letištní haly směřují informace z terénu i záznamy z vrtulníků kroužících nad hlavami poutníků.

Letiště Tuřany, návštěva papeže Benedikta XVI v Brně (27. 9. 2009)Letiště Tuřany, návštěva papeže Benedikta XVI v Brně (27. 9. 2009)

"Jsme tu prakticky už od pondělí," vysvětluje náměstek ředitele brněnských strážníků Jaroslav Přikryl s poukazem na porady, které kvůli příjezdu papeže na letiště probíhaly každý den.

Návštěva papeže minutu po minutě

Sledujte kroky Benedikta XVI. v podrobné on-line reportáži


"V sobotu tady byla od rána generálka, někteří tu jsme celou noc. Mí lidé třeba nastupovali do služby včera v deset hodin večer," doplňuje náměstek krajské služby kriminální policie Petr Sikora.

Všichni vypadají unaveně. Střídavě se ozývá některá z vysílaček. "Teď máme zrovna klidněji, nejnáročnější to zatím bylo kolem deváté, kdy se na plochu přesunovali poutníci a do toho přistála letadla s papežem i prezidentská delegace a připravoval se jejich přesun," vysvětluje šéf bezpečnostních opatření Karel Pospíšil z krajské policejní správy v polovině mše. - čtěte také Nad brněnským letištěm se nesly zpěvy věřících, záchranka ošetřila 19 lidí

Záchranáři na tuřanském letišti

"Poslední poutníci, kteří přijeli kyvadlovou dopravou, přicházeli ještě v 9:50," doplňuje, zatímco bohoslužba Benedikta XVI. vrcholí.

Nápor ale začínají pociťovat záchranáři. Kvůli kolabujícím poutníkům. "Zrovna odjíždí další záchranka, pusťte ji," úkoluje Pospíšil hlídky na odjezdové cestě přes areál letiště.

"Právě zkolaboval jeden kněží," dodává přítomný záchranář poté, co od ucha odloží vysílačku.

Není jediný. Hasiči už kvůli zvyšujícímu se počtu kolabujících museli posílit službu v jednotlivých sektorech diváků. "V každém sektoru jsme měli dva dobrovolné hasiče, kteří na nosítkách vynášejí ty, kdo potřebují ošetřit. Teď už jsme počty navýšili na 4 až 6 dobrovolníků, k dispozici mají troje nosítka," popisuje Martin Oujezdský, ředitel odboru Integrovaného záchranného systému a služeb jihomoravských hasičů.

Dav vítá papeže na letiště v BrněPohled na tuřanské letiště v Brně

Podle lékařů je důvod jediný - zejména starší poutníci nepijí, protože nechtějí mezi davy chodit k desítky metrů vzdáleným záchodům. "Někteří trpí inkontinencí, ti nepijí vůbec. Do toho už delší dobu stojí, teď navíc na sluníčku," dodává jedna z lékařek.

Relativní klid a pohodu v generálním štábu podle přítomných kromě dlouhodobých příprav podporuje i to, že poutníci na nedělní bohoslužbu nevyrazili všichni najednou, k letišti přijížděli hlavně mezi šestou a devátou a nápor se tak rozložil.

počty ošetřených

Celkem v neděli záchranáři na letišti ošetřili 29 pacientů
Do nemocnice transportovali 11 z nich.
Zranil se i jeden z policistů, když spadl z koně.

Navíc v podobném složení zasedají přítomní relativně často, představitelé integrovaného záchranného systému už zajišťovali koordinaci na 1. máje, při Grand Prix, před dvěma lety při návštěvě prezidentů v Brně a podobně.

"V Brně bývá dost akcí podobného významu a velikosti, i díky tomu to funguje dobře," vysvětluje Pospíšil.

Vyhráno ale ještě nemají. Jak dlouho bude generální štáb zasedat, zatím nikdo neví. "Musíme počkat, až odejdou všichni poutníci, ale také, až se vyprázdní dálnice D1. Končit budeme nejdříve pozdě večer," dodává velitel bezpečnostních opatření.

před polednem už se sanitky nezastavily

Ještě chvíli před tím, než se mezi mávajícími a tleskajícími věřícími na brněnském letišti objevil papamobil, hlásili záchranáři relativní klid. Od rána měli sedm ošetřených, mezi nimi kromě několika kolapsů třeba mladou ženu, kterou skolila alergická reakce na jídlo.

Před polednem už se ale vysílačky ani sanitky nezastavily.
"Lidé nám začali kolabovat, situace se výrazněji zhoršila asi před půl hodinou," popisovala před polednem mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.

"Patnáctka mi neodpovídá, asi zase něco řeší," vzdychla za jejími zády jedna z operátorek v provizorním polním dispečinku.
Posádky záchranářů zatím vozí pacienty do vedle stojící polní nemocnice i do nemocnic mimo areál letiště. A věřící hledají své známé, kteří skončili v péči lékařů.

"Většinou lidé kolabují proto, že se nenapili, měli jsme pacienty s poklesem krevního tlaku i kardiaky s hypertenzní krizí. Pokud se ke kolapsu nepřidá chronické onemocnění, většinou jsou po ošetření ve vojenské polní nemocnici a poté, co jim lékaři nitrožilně podají tekutiny, propuštěni. Kardiaky nebo třeba diabetiky převážíme do nemocnice," dodala Zuchová.

Rušno je i v sousední 7. polní nemocnici s asi dvacítkou lůžek. Pacient s infuzí sedí v mobilní ambulanci vedle malého chirurgického sálu, kousek dál, ve dvou stanech, které spojuje průchozí kontejner, sedí s kapačkou v ruce hlavně ženy. Záchranáři také do nemocnice zrovna převáží asi čtyřicetiletou pacientku se zlomenou rukou.

"Zvládneme drobnější chirurgické zákroky, za sebou máme i vojenské mise, třeba v Afgánistánu nebo Iráku. Obávám se ale, že dnes ještě za sebou nemáme největší nápor, to s ohledem na počasí ještě přijde," odhaduje v poledne jeden ze zdravotníků.