Vyškov čeká rošáda na radnici, ČSSD chce odvolat vlastního starostu

  8:05aktualizováno  8:05
Sociální demokraté ve Vyškově chtějí "shodit" vlastního starostu Petra Hájka. Tlačí na něho, aby na funkci rezignoval. Kolegové spolustraníci přitvrdili: když funkci sám nesloží, podle členů výboru ČSSD ho sesadí s pomocí koaličních partnerů.

Vyškovský starosta Petr Hájek (ČSSD) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

A to už možná na příštím jednání zastupitelstva 22. února. Petr Hájek včera řekl, že sám neodstoupí.

"Nemám k tomu žádný důvod. Nechci mluvit o komplotu vůči mně. Spíš si myslím, že někdo chce sedět na mém místě," vyjádřil se Petr Hájek.

Jeho strana ho ke složení funkce vyzvala v otevřeném dopise. "Hlavní problém vidíme v tom, že starosta má nyní hodně funkcí a nemůže se tak plně věnovat řízení města a získávání dotací z Evropské unie. A to je v této době obzvlášť potřeba, protože příjmy z daní jsou kvůli hospodářské krizi nižší," uvedl člen výboru vyškovské ČSSD a vyškovský zastupitel Miloslav Brtníček.

"Radnici se sice daří získávat dotace, ale mohlo by jich být více," dodal.

Starosta sedí i v parlamentu

Petr Hájek je kromě "starostování" zároveň i krajským zastupitelem a od loňského července i poslancem parlamentu. Nahradil v něm Zuzanu Brzobohatou (ČSSD), která byla zvolena europoslankyní.

Zda může být tolik funkcí důvodem k tomu, aby vlastní strana odvolala svého prvního muže radnice, na tom se politologové neshodnou.

"Není to ojedinělé, že poslanci jsou i starosty nebo mají i jiné funkce. Ovšem to neznamená, že je to správné. Práci na radnici a v parlamentu nelze skloubit," uvedl politolog Martin Basl.

"Může to být naopak výhoda a vidím v tom spíš zástupný důvod," říká naopak politolog Stanislav Balík.

Logičtější a pravděpodobnější důvod se mu zdá spíš ten, že se tak strana připravuje na komunální volby. "Chce tím možná předejít tomu, aby opozice nenabídla do funkce starosty lídra, o kterém může tvrdit, že se této práci bude věnovat naplno. Pak tato výměna určitou logiku má," řekl Stanislav Balík.

Mají vybraného Piňose

Do křesla starosty Vyškova chtějí místo Hájka posadit sociálního demokrata Jiřího Piňose. Vyškovského zastupitele, bývalého ředitele zdejšího pivovaru, který nyní řídí pobočku Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových v Kroměříži.

"Pokud Petr Hájek funkci složí nebo z ní bude odvolán, jsem připraven ji přijmout. Nejsem příčinou těchto změn, ale jejich důsledkem," řekl včera Jiří Piňos.

Sociální demokraté výměnu vyškovského starosty sami neprosadí. Šanci mají jen v případě, že je podpoří celá koalice, tedy zastupitelé KDU-ČSL i ODS. S koaličními partnery jsme o tom již jednali a podporu nám předběžně slíbili," uvedl Miloslav Brtníček.

"Tak se to ovšem prezentovat nedá," říká naopak lidovecký místostarosta Roman Celý.

"Sociální demokraté říkají, že mají problém v komunikaci, ale my ne. Považujeme to proto za jejich vnitřní záležitost. V této chvíli nemohu říci, jak bychom o jeho případném odvolání hlasovali," řekl Celý a dodal, že budou chtít, aby se tento krok nejprve ošetřil dodatkem v koaliční smlouvě.

"Nelíbí se nám, že Hájka vyzvali k rezignaci v otevřeném dopise, to mělo proběhnout na zastupitelstvu. Bránit jeho odvolání však nebudeme," uvedl poslanec a vyškovský zastupitel Michael Hrbata (ODS).

Volby se blíží

Podobný scénář se ve Vyškově odehrál zhruba před půl rokem, kdy radnici musel opustit i bývalý místostarosta Luboš Kadlec. I jeho k rezignaci donutili straničtí kolegové, tentokrát z ODS.

Kadlec jejich tlaku neodolal a funkci složil. Politologové usuzují, že tyto rošády na vyškovské radnici jsou důsledkem blížících se komunálních voleb.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Lidé svoji hodnotu odvozují od počtu lajků, což je problém, říká Ludwig

Spisovatel Petr Ludwig, autor hitu Konec prokrastinace, mimo jiné upozorňuje na...

Jeho kniha Konec prokrastinace se v Česku stala bestsellerem, teď dobývá svět. Přeložená je už do deseti jazyků a brzy...

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Měli hlídat hranice, teď opuštění vlčáci čekají ve speciálním útulku

Plemeno československý vlčák vzniklo v 50. letech zkřížením karpatského vlka s...

Opuštěným a týraným československým vlčákům pomáhá záchranná stanice v Adamově. Psům se snaží najít nový domov. Nikdo...

Najdete na iDNES.cz