Vyškov čeká rošáda na radnici, ČSSD chce odvolat vlastního starostu

  8:05aktualizováno  8:05
Sociální demokraté ve Vyškově chtějí "shodit" vlastního starostu Petra Hájka. Tlačí na něho, aby na funkci rezignoval. Kolegové spolustraníci přitvrdili: když funkci sám nesloží, podle členů výboru ČSSD ho sesadí s pomocí koaličních partnerů.

Vyškovský starosta Petr Hájek (ČSSD) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

A to už možná na příštím jednání zastupitelstva 22. února. Petr Hájek včera řekl, že sám neodstoupí.

"Nemám k tomu žádný důvod. Nechci mluvit o komplotu vůči mně. Spíš si myslím, že někdo chce sedět na mém místě," vyjádřil se Petr Hájek.

Jeho strana ho ke složení funkce vyzvala v otevřeném dopise. "Hlavní problém vidíme v tom, že starosta má nyní hodně funkcí a nemůže se tak plně věnovat řízení města a získávání dotací z Evropské unie. A to je v této době obzvlášť potřeba, protože příjmy z daní jsou kvůli hospodářské krizi nižší," uvedl člen výboru vyškovské ČSSD a vyškovský zastupitel Miloslav Brtníček.

"Radnici se sice daří získávat dotace, ale mohlo by jich být více," dodal.

Starosta sedí i v parlamentu

Petr Hájek je kromě "starostování" zároveň i krajským zastupitelem a od loňského července i poslancem parlamentu. Nahradil v něm Zuzanu Brzobohatou (ČSSD), která byla zvolena europoslankyní.

Zda může být tolik funkcí důvodem k tomu, aby vlastní strana odvolala svého prvního muže radnice, na tom se politologové neshodnou.

"Není to ojedinělé, že poslanci jsou i starosty nebo mají i jiné funkce. Ovšem to neznamená, že je to správné. Práci na radnici a v parlamentu nelze skloubit," uvedl politolog Martin Basl.

"Může to být naopak výhoda a vidím v tom spíš zástupný důvod," říká naopak politolog Stanislav Balík.

Logičtější a pravděpodobnější důvod se mu zdá spíš ten, že se tak strana připravuje na komunální volby. "Chce tím možná předejít tomu, aby opozice nenabídla do funkce starosty lídra, o kterém může tvrdit, že se této práci bude věnovat naplno. Pak tato výměna určitou logiku má," řekl Stanislav Balík.

Mají vybraného Piňose

Do křesla starosty Vyškova chtějí místo Hájka posadit sociálního demokrata Jiřího Piňose. Vyškovského zastupitele, bývalého ředitele zdejšího pivovaru, který nyní řídí pobočku Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových v Kroměříži.

"Pokud Petr Hájek funkci složí nebo z ní bude odvolán, jsem připraven ji přijmout. Nejsem příčinou těchto změn, ale jejich důsledkem," řekl včera Jiří Piňos.

Sociální demokraté výměnu vyškovského starosty sami neprosadí. Šanci mají jen v případě, že je podpoří celá koalice, tedy zastupitelé KDU-ČSL i ODS. S koaličními partnery jsme o tom již jednali a podporu nám předběžně slíbili," uvedl Miloslav Brtníček.

"Tak se to ovšem prezentovat nedá," říká naopak lidovecký místostarosta Roman Celý.

"Sociální demokraté říkají, že mají problém v komunikaci, ale my ne. Považujeme to proto za jejich vnitřní záležitost. V této chvíli nemohu říci, jak bychom o jeho případném odvolání hlasovali," řekl Celý a dodal, že budou chtít, aby se tento krok nejprve ošetřil dodatkem v koaliční smlouvě.

"Nelíbí se nám, že Hájka vyzvali k rezignaci v otevřeném dopise, to mělo proběhnout na zastupitelstvu. Bránit jeho odvolání však nebudeme," uvedl poslanec a vyškovský zastupitel Michael Hrbata (ODS).

Volby se blíží

Podobný scénář se ve Vyškově odehrál zhruba před půl rokem, kdy radnici musel opustit i bývalý místostarosta Luboš Kadlec. I jeho k rezignaci donutili straničtí kolegové, tentokrát z ODS.

Kadlec jejich tlaku neodolal a funkci složil. Politologové usuzují, že tyto rošády na vyškovské radnici jsou důsledkem blížících se komunálních voleb.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Poníkům se v Podyjí daří a tamní tráva jim chutná. Pomohli třeba broukům

Jedenáct divokých koní přivezl speciální transport do Národního parku Podyjí z...

Je to už půl roku, co ochranáři přírody přivezli z Anglie exmoorské poníky, aby se pásli v Národním parku Podyjí....

Najdete na iDNES.cz