Bývalá gymnastka Miloslava Čamková získala čestné občanství města Vyškov - Miloslava Čamková, olympijská vítězka z roku 1948 | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vyškov ocenil olympioničku, která se z vítězství neradovala

  • 0
Gymnastka Miloslava Čamková před šedesáti lety vybojovala na olympiádě v Londýně zlatou medaili a odlesk této slávy padl i na Vyškov. Žila tady, studovala na zdejším gymnáziu. Ovšem až letos, ve svých osmdesáti šesti letech, se od města dočkala pocty. Stala se jeho čestnou občankou.

"Potěšilo mne to a jsem ráda, že si na nás sokolky někdo vzpomněl," říká drobná paní, která je i přes svůj věk ve velmi dobré kondici. "Cvičit jsem přestala až letos v červnu kvůli zdravotním problémům," říká. A ještě nedávno se učila anglicky a studovala univerzitu třetího věku.

V Londýně byla členkou vítězného týmu gymnastek. Přesto byl její odjezd z olympiády velmi bolestný. Neodvážela si odtud jen zlatou medaili, ale i popel své sestry Elišky Misákové. Ta se mohla také stát olympijskou vítězkou, ale k závodu už nenastoupila. Záhy po příletu do Londýna onemocněla, a než olympiáda skončila, zemřela.

V Londýně už to nešlo
"Ela byla velmi nadaná. Pracovala jako úřednice a ve volných chvílích cvičila. Žádné zdravotní potíže neměla, až v letadle si stěžovala, že ji bolí hlava. Myslely jsem si, že to jen špatně snášela, letěly jsme poprvé. Když jsme ale v Londýně začaly trénovat, Ela se najednou strašně bála," vzpomíná na poslední dny své třiadvacetileté sestry paní Čamková.

Ještě dodnes si pamatuje, že naposledy přišla cvičit v sobotu. "Bylo jí tak špatně, že musela jít domů. Anglický lékař ji pak poslal do nemocnice a tam se její stav rychle zhoršoval. Říkali, že má dětskou obrnu. V posledních dnech už ani nebyla schopná sama dýchat," vypráví dál Miloslava Čamková.

Radost z prvního místa si neměla čas užít. "Když skončilo cvičení, položila jsem kruhy a věděla jsem, že musím za ní. Snažila jsem se jí říct, že jsme vyhrály, ale nevím, jestli mne ještě vnímala. V nemocnici říkali, ať už nikam nechodím, že mi tam zařídí nocleh. Už v šest hodin ráno mne vzbudili, že sestra umírá."

Poslední průvod v sokolském kroji
Návrat do Vyškova byl slavný a smutný. "Vítali mne jako olympijskou vítězku a zároveň se konal pohřeb sestry. Doprovázeli ji sokoli a myslím, že to bylo naposledy, co si oblékli kroj. Bylo to v roce 1948 a pak už k tomu dlouhou dobu nebyla příležitost," říká Čamková.

Kromě ní a její sestry Elišky Misákové Vyškov udělil letos čestné občanství i Janu Kupkovi za členství v Tělovýchovné jednotě Sokol a za odbojovou činnost v době okupace tiskaři a nakladateli Františku Obzinovi.