Vyškovský pivovar

Vyškovský pivovar | foto: Radek Miča, MAFRA

Vyškovský pivovar má problémy, stát ho chce pronajmout

  • 0
Pivovar ve Vyškově patří státu a ekonomicky se mu daří čím dál méně. I když v něm ministerstvo zemědělství už několikrát vyměnilo vedení. Nyní se odhodlalo ke kroku, který dlouhá léta odmítalo. Hledá pro pivovar nájemce.

Vyškovský pivovar je vlastně "posledním mohykánem" mezi bývalými Jihomoravskými pivovary a pod tímto názvem funguje pořád. Ostatní podniky se již dávno privatizovaly, ale vyškovský nemohl. Brání tomu stále nevyřešené církevní restituce. Tento neustále odkládaný problém může přivést ke krachu kdysi vcelku životaschopný podnik.

Jestli se nový nájemce ujme pivovaru už letos, na to ještě ministerstvo zemědělství nezná odpověď. "Konkrétní termín nelze stanovit, momentálně se připravují zadávací podmínky pro výběrové řízení," uvedl jeho mluvčí Petr Vorlíček a dodal, že na tom pracuje vedení společnosti a pronájem by se měl týkat výrobní části podniku.

"Pronajmout ho měl stát už dávno," tvrdí ovšem generální ředitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek. Připouští, že i on měl o pivovar zájem. "Naposledy to bylo před dvěma lety, ale ministerstvo tuto možnost odmítlo s tím, že se napřed musí vyřešit církevní restituce," říká Fusek.

Zda se bude zajímat i o současnou možnost pronájmu, to Fusek dosud neví. "K tomu potřebuji více informací. V každém případě stav vyškovského pivovaru není dobrý. Ztratil téměř celý trh, jeho technické vybavení je zaostalé a od devadesátých let tam klesla výroba piva na třetinu," říká Jiří Fusek.

Že na tom vyškovský pivovar není dobře, přiznává i ministerstvo zemědělství. "Nové vedení pivovaru nás vždy ujišťovalo, že se situaci podaří zvrátit," říká mluvčí Petr Vorlíček a podle něj byly vize nového managementu tak přesvědčivé, že až do nedávné doby neviděli důvod řešit špatné hospodářské výsledky pivovaru jeho pronájmem.

"K tomu se ministerstvo rozhodlo, až když se přidaná hodnota dostala do záporných čísel, klesla produktivita práce a byl zaznamenán výrazný propad v obchodní marži za prodané zboží," uvedl Vorlíček.

"Stát je nejhorším správcem majetku"

Podle generálního ředitele Pivovaru Černá Hora je problém v tom, že se o pivovar stará stát. "To, že má nyní minimální produkci piva a je před zavřením, zavinil stát. On je totiž nejhorší správce majetku. Do hospodaření podniku mluví v tomto případě i úředníci, kteří o podnikání nic nevědí, a především nejsou za to právně ani trestně odpovědní. Podívejte, jak třeba rozhazují České dráhy," říká Fusek.

"Pronájem jsme navrhovali již před deseti lety, ale na ministerstvu tomu nikdo nebyl nakloněný," říká i bývalý ředitel vyškovského pivovaru Jiří Piňos. I on připustil, že se soukromý vlastník chová k majetku jinak než státní instituce.

"Příčinou toho, že pivovar špatně hospodaří, je především jeho lokální působnost, špatná manažerská rozhodnutí předchozího managementu, rozbití jeho distribuční sítě a v poslední době i finanční krize," tvrdí naopak mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Prodej vyškovského pivovaru blokuje to, že na část jeho majetku si dělá nárok církev, která byla kdysi jeho vlastníkem. "V našem případě se jedná o nějaké pozemky v areálu. I pro nás by bylo lepší, kdyby se církevní restituce již konečně vyřešily," uvedla mluvčí olomouckého arcibiskupství Monika Vývodová.

To, že by se tato patová situace odstranila dohodou o náhradě, považují obě strany za nemožné. "Nejedná se jen o vyškovský pivovar, ale i majetek v areálech cukrovarů i dalších objektů, tento problém se musí řešit komplexně," říká mluvčí arcibiskupství. A podle Vorlíčka ministerstvo tuto možnost ani nezkoušelo. "Nemá oprávnění, aby samo o sobě vstupovalo do jednání s církvemi o uznání a vydání jejich restitučních nároků," řekl Vorlíček.

Podle ředitele vyškovského pivovaru Davida Kaprála se podnik snaží čelit krizi mimo jiné zvýšením obchodní činnosti.

"Vyrábíme dobré pivo tradiční technologií a snažíme se, aby se to dostalo do většího povědomí. Více také komunikujeme s restauracemi, aby co nejlépe udržely jeho kvalitu," říká David Kaprál.

Ve vlastnictví státu je i budějovický Budvar. Tomu se daří. Vloni vyrobil 1,3 milionu hektolitru piva a zvýšil produkci o téměř pět procent.