Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyškovský výrobce součástek pro auta musel dát lidem dovolenou

  7:00aktualizováno  7:00
Firmy na jižní Moravě ničí ubývající zakázky. Některé podniky se finanční krizi brání omezením nebo dokonce přerušováním výroby. Například vyškovská firma Lear Corporation CZ, která produkuje konektory pro automobilový průmysl, dala tento týden všem lidem dovolenou.

Ilustrační foto | foto: ČTK

K problémům se však Lear Corporation CZ nevyjadřuje. "Nemůžu vám k tomu bohužel nic říct, situaci může komentovat jen naše ústředí v USA,“ uvedl v týdeníku Profit ředitel firmy Petr Buček.

A přišlo i na výpovědi. "Ty se u nás rozdávají od září. Část zaměstnanců je již od října doma a bere osmdesát procent platu a tento týden jsme měli celozávodní dovolenou," potvrdil i jeden ze zaměstnanců firmy, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Některé firmy zase propouštějí pracovníky se smlouvou na dobu určitou a jiné budou stát i několik týdnů. "Náš osud závisí na tom, jestli se nám podaří v nejbližší době sehnat zakázky," uvedl například finanční ředitel společnosti Magnum Parket Pavel Lokaj.

Situaci řeší i vyškovský Úřad práce. "Zahájili jsme se dvěma výrobními firmami správní řízení. Jedna z nich je napojena na automobilový průmysl," řekl ředitel vyškovského úřadu Jan Marek.

Jde o to, jestli úřad firmám povolí dočasné zastavení výroby s tím, že zaměstnanci si v té době vyberou dovolenou a další dny jim firma bude vyplácet jen šedesát procent platu.

"U zmíněných firem by se to týkalo celkem pěti set lidí a předběžně se počítá s tím, že by v nich výroba stála od poloviny prosince, či do poloviny ledna," řekl Marek.

Odmítl však zatím sdělit, o které podniky se jedná. "A bohužel máme signály, že o tomto kroku uvažují i další," dodal.

Loni před Vánocemi bylo veseleji

Zatímco v minulých letech zaměstnanci v kraji na konci roku řešili, jestli dostanou třinácté platy, nyní řeší, zda vůbec budou mít práci.

Zaznívají hlasy manažerů, že se potýkají s vážnými problémy. "Také uvažujeme o přerušení výroby a v příštím týdnu zřejmě tuto žádost také podáme," uvedl Lokaj.

"Většinu výrobků dodáváme do Ruska a tam nějaký výraznější pokles není. Ke snížení počtu zakázek však došlo. Zhruba o patnáct procent," dodal.

Německé pobočky stěhují výrobu na Moravu

"Propustili jsme asi dvacet agenturních pracovníků. Výroba běží díky tomu, že sesterská německá firma k nám přesunuje část výroby. Děláme pro ni třeba novou kabinu pro žací stroje," uvedl jednatel společnosti Fritzmeier Luboš Vozdecký.

"Máme výhodu také v tom, že o většinu našich výrobků je stále zájem, ať už se jedná o vysokozdvižné vozíky nebo traktory a o velké autojeřáby se nyní dokonce zvýšil. Velký propad však máme u těžkých stavebních strojů," uvedl Luboš Vozdecký.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Najdete na iDNES.cz