Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyškovští silničáři se zimy nebojí, jejich ředitel tvrdí, že nebude extrémní

  13:00aktualizováno  13:00
Navršené hromádky štěrku podél silnic v Jihomoravském kraji řidičům připomínají, že zima se blíží. Silničáři tvrdí, že soli mají plné sklady. K některým silnicím už dali zásněžky, které omezují vytváření závějí.

Silničáři kladou do polí zásněžky, které mají ochránit silnice před sněhovými jazyky. | foto: MF DNES

Před rokem přitom už silničáři z Vyškovska první křest sněhem dávno za sebou. "Už v říjnu jsme ho odklízeli v okolí vysílače Kojál. Tato oblast je kolem šesti set metrů vysoko a sníh se tam objevuje brzy," popsal Zdeněk Gardelka, vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Vyškovští silničáři

Mají na starosti silnice v délce 460 kilometrů. Jedno objetí celého okruhu stojí asi 200 tisíc korun. Oblast mají rozdělenou na deset okrsků. Na jeden sypač připadá 40 až 45 kilometrů. V zimním období neudržují jen několik úseků o délce 16,5 kilometru.

Katastrofickým zprávám, že letošní zima bude mimořádně tuhá, nevěří. "Náš ředitel naopak tvrdí, že nijak extrémní nebude. U správy dělá už dvaatřicet let a za tu dobu má vysledované, jaké zimy přicházejí. A já mu věřím, a nejen proto, že je to nadřízený," říká s nadsázkou Gardelka.

Vyškovští silničáři mají na starosti 460 kilometrů vozovek, zejména druhé a třetí třídy. Mimo to pro Ředitelství silnic a dálnic udržují také sjízdnost silnice první třídy z Holubic do Slavkova u Brna.

V zimě neudržují jen šestnáct kilometrů silnic na Vyškovsku. Jsou to úseky, které končí ve vojenském prostoru nebo se dají objet. Jeden z nich vede například z Rychtářova na Kulířov, kam se řidiči v zimě dostanou přes obec Studnice.

Sněhových zábran postavili o kilometr víc než loni

V kopci nad Slavkovem u Brna i v některých dalších úsecích jsou již připravené zásněžky, které omezují vytváření závějí na vozovkách.

Loni jich vyškovští silničáři postavili celkem čtyři kilometry, letos je zásněžek o kilometr více. "Nově jsme je umístili kolem silnice první třídy od Křižanovic směrem na Ivanovice na Hané," upřesnil Gardelka.

Příprava na zimu

Soli si nechali do hal ve Vyškově a ve Slavkově u Brna navézt 1 600 tun. "Ne všude však můžeme solit. Na Vyškovsku je několik ochranných pásem vodních zdrojů a tam musíme používat jen inertní materiál. Týká se to hlavně úseků kolem Opatovické přehrady, ale například i u Bohdalic nebo Dědic," uvedl šéf vyškovských silničářů.

I když mají silničáři mobily, pomáhá jim navigace GPS a dispečerům počítače. Díky nim na obrazovce vidí, ve kterých místech je právě technika, a mohou operativněji zasáhnout, pokud se i silničáři dostanou do potíží.

"V některých úsecích není signál. Když tam dříve zapadlo naše vozidlo, dozvěděli jsme se to, až řidič přišel na sněžnicích. Teď když dispečer vidí, že někde vozidlo delší dobu stojí, hned tam pošle pomoc. A mohou komunikovat i s řidiči autobusů," řekl Zdeněk Gardelka.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz