Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vysmívaný klip má další problém. Promítá ho jen zlomek domluvených kin

  9:11aktualizováno  9:11
Odborníky i veřejností kritizovaný „taneční“ klip, který měl v rámci kampaně za 1,5 milionu přivést turisty na jižní Moravu, má další problém. Firma, která zajišťuje promítání videa v kinech, slíbila prostor na plátně bez jejich souhlasu. Podle konkurence uvidí spot jen polovina lidí.

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Podle smlouvy mezi hejtmanstvím a firmou Xtreme Cinemas, která zajišťuje promítání, měli od února do června vidět propagační klip lidé v 79 přesně vyjmenovaných kinech.

MF DNES však zjistila, provozovatelé části jmenovaných sálů spot vůbec nepromítají. Jednatel Xtreme Cinemas Jan Konopásek je oslovil až několik týdnů poté, co podepsal smlouvu s krajem a kampaň měla odstartovat.

Řada kin pak spot odmítla, nebo začala promítat výrazně později, než vyplývalo ze smlouvy. Zda tak spot skutečně uvidí tolik lidí, za kolik kraj zaplatil, není jasné.

Na video se můžete podívat zde:

„Jan Konopásek bez mého vědomí podepsal smlouvu s Jihomoravským krajem, která zmiňuje naše kino. Nesouhlasím s tím. Nejprve nás měl oslovit a pak teprve se k něčemu zavazovat,“ konstatovala provozovatelka přerovského kina Hvězda Alena Kavalli s tím, že spot promítat nebude.

V jejím kině přitom podle přílohy smlouvy mělo vidět spot za čtyři měsíce 11 200 diváků. Neuvidí.

„Spot se u nás nepromítá a ani se promítat nebude. S obchodními metodami pana Konopáska nesouhlasím,“ přidala se správkyně kina Mír v Berouně Danuše Hrdinová. Firma přitom tvrdila, že tady reklamu na Jihomoravský kraj uvidí na 9 200 lidí.

Kritizovaný klip o jižní Moravě

Podle hejtmanství měla kampaň s pomocí kin v celé republice lákat na jižní Moravu 660 tisíc lidí. Spotu, v němž křečovitě v několika záběrech křepčí důchodci i děti před jihomoravskými památkami, se ale na sociálních sítích vysmívají tisíce lidí. Reklamní experti konstatovali, že do kraje turisty přivede jen stěží.

POSMĚCH Lidé se propagačnímu videu smějí

PENÍZE Klip stál se vším všudy 1,5 milionu

HAŠEK Na Oscara to není, přiznal hejtman

„Dozvěděli jsme se, že jsme v seznamu bez našeho vědomí uvedeni. Když jsme firmu kontaktovali s dotazem, proč se tak stalo, řekli nám, že je to jen jakýsi seznam navrhovaných kin pro zadavatele,“ konstatoval zase Oldřich Zámostný z pražského kina Mat. Xtreme Cinemas se zavázalo, že tam klip zhlédne 9 800 lidí.

Konopásek tvrdí, že vše je v pořádku. Závazný výčet kin ve smlouvě s krajem je podle něj jen jakýmsi návrhem.

„Není žádná povinnost mít uzavřenou smlouvu s kiny, když jsme ještě neměli podepsanou smlouvu s krajem. Aktuálně spot promítáme v přibližně 85 kinech. Některá, co vypadla, jsme museli nahradit jinými, menšími, abychom sledovanost splnili,“ tvrdí Konopásek.

Jeho spolupracovník Pavel Víšek přitom ještě před týdnem mluvil o sedmi desítkách kinosálů. A Konopásek se dušuje, že metu 660 tisíc lidí do konce června splní. Jak chce ale vysvětlit, že lidé spot viděli v jiných kinech, než je uvedeno ve smlouvě, jasné není.

Vypovědět smlouvu se kraj nechystá

Pokud přitom Jihomoravský kraj zjistí, že firma smlouvu neplní, má podle dokumentu hned dvě možnosti, jak se bránit - vypovědět ji, nebo požadovat penále zhruba deset tisíc korun za každý den prodlení v počtech zhlédnutí spotu.

K tomu se však vedení kraje nechystá. Podle hejtmanství totiž ve vyjmenovaných kinech spot pořád může začít běžet a firma tak může sledovanost, ke které se zavázala, splnit.

„Dle podmínek uzavřené smlouvy nemůže nyní Jihomoravský kraj vypovědět tuto smlouvu ani účtovat dodavateli jakoukoliv sankci. Jiná situace nastane, pokud dodavatel nenaplní závazný mediální plán k poslednímu dni uskutečnění plnění - tedy ke dni 20. června,“ konstatoval krajský radní Václav Božek (ČSSD), který má agendu turismu na starosti.

Božek navíc argumentuje, že průběžná kontrola toho, zda a kde vůbec se spot promítá, by byla nehospodárná.

Proti kampani už několik měsíců vystupuje společnost Visia Cinema, která se o šíření spotu ucházela také a má s desítkami lokálních kin uzavřené dlouhodobé smlouvy o promítání reklamy. Kampaň označila za zfušovanou.

V soutěži o zakázku ale nabídla výslednou cenu o několik desítek tisíc vyšší, takže zakázku nezískala.

Hejtman záležitost komentuje na Facebooku

„V březnu nám na upozornění, že kampaň neběží v 79 kinech, ale ve třech, Božek řekl, že firma smlouvu ještě může splnit a že není jediný důvod dokument vypovědět. V pátek jsme s Božkem absolvovali opět schůzku, kde jsme znovu upozornili na to, že konečná návštěvnost bude podle našich propočtů oproti smlouvě přibližně poloviční a že spot zhruba polovina kin stále nepromítá. Firma Xtreme Cinemas přitom nikdy dříve kinoreklamu nedělala. V Česku se jí dlouhodobě věnují pouze tři firmy. Nikoho to nezajímá,“ konstatoval obchodní ředitel Visia Cinema Pavel Vrzala.

Jasné přitom není ani to, jak se společnost Xtreme Cinemas vůbec o zakázku mohla ucházet.

Kraj si totiž jako podmínku soutěže vytyčil dvě předchozí podobné kampaně v minimálně čtyřsettisícové hodnotě. Jaké reference firma doložila, ale Xtreme Cinemas říci nechce. „Je to obchodní tajemství,“ uvedl pouze Konopásek.

A reference odmítl v úterý upřesnit i kraj s odkazem na to, že výherce zakázky splnil všechny podmínky a hejtmanství povinnost něco veřejně dokládat nemá.

Ač oblast turismu má na starosti právě Božek, smlouva s Xtreme Cinemas má v hlavičce přímo jméno hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Oba muži přitom mezi sebou mají napjaté vztahy, Hašek nedávno Božka sesadil z postu svého náměstka. Hejtman po dotazech MF DNES záležitost komentoval na Facebooku.

„Kraj minulý týden obdržel informace týkající se, obecně řečeno, distribučního prostředí a možné další skandalizace klipu kraje. Po posouzení krajskými právníky jsme se obrátili na policii se žádostí o posouzení, zda nejde o možné porušení trestněprávních předpisů,“ konstatoval neurčitě Hašek.

Na doplňující dotaz, koho kraj vlastně policii nahlásil, odpovědět odmítl.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Najdete na iDNES.cz