Na vysokých školách v Brně začal nový školní rok a tisíce studentů si hledá bydlení. (Ilustrační snímek)

Na vysokých školách v Brně začal nový školní rok a tisíce studentů si hledá bydlení. (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vysoké školy začínají, tisíce studentů v Brně si ještě hledají bydlení

  • 15
Léta studií na vysoké škole jsou pro mnoho studentů spojena s bydlením na privátu. Každý rok jej v Brně hledá tisíce lidí, protože na koleje se často nevejdou a nebo tam bydlet prostě nechtějí a volí raději pronájem bytů.

Hanka Hilbertová ještě neměla první přednášku, ale už prošla s přáteli obtížnou a zdlouhavou zkouškou - najít si bydlení. "Na jeden privát bylo třeba dvacet zájemců. Samozřejmě jsme chtěli bydlení vybavené, ale nakonec jsme se smířili i s holobytem," konstatovala Hilbertová.

Ceny privátů

byt 4+kk, Brno, Komín 22 500 Kč/měsíc (2 500 Kč/os)
byt 3+1, Staré Brno 21 000 Kč/měsíc (3 000 Kč/os)
byt 1+kk, Brno-střed 10 100 Kč/měsíc (5 300 Kč/os)

Zdroj: studentreality.cz

Služby realitních kanceláří si odepřeli. "Jejich provize v podobě dvou nájmů je neúnosná pro hodně studentů. Autor jednoho z inzerátů mi třeba říkal, že už měl tři jiné telefonáty. A to jsme spolu mluvili deset minut potom, co ho na internet vyvěsil," poznamenala studentka.

Nyní už je podle realitních makléřů na hledání ideálního bydlení pozdě. "Dobré nabídky za slušnou cenu už se dají sehnat jen těžko. Jiné to bude až zase v zimě," konstatoval Jaroslav Malina z realitní společnosti Pronájem bytů Brno.

"Chtěli jsme to řešit už před prázdninami, ale to majitelé, které jsme oslovili, vyžadovali zaplatit i ty dva měsíce volna, což jsme si nemohli dovolit," přiblížila Hilbertová důvody, proč mnozí potenciální mladí nájemníci čekají až na začátek semestru.

Neoblíbené i vytoužené koleje

Tradiční útulek studentů - vysokoškolské koleje - přitom pro řadu z nich nejsou přijatelnou volbou.

Ceny kolejí

Vinařská 5 (MU), dvoulůžkový pokoj - 3 540 Kč/měsíc/os<
Budova A, B, C kolejí JAK (Mendelova univerzita), dvoulůžkový pokoj - 2 100 Kč/měsíc/os
Purkyňova 93 (VUT), dvoulůžkový pokoj -2 580 Kč/měsíc

"Dobré je, že člověk se tam třeba v prváku seznámí se spolužáky a trochu se rozkouká. To vše ale mezi nábytkem z padesátých let, odchlipujícím se linoleem či koupelnami společnými hned pro několik pokojů," vzpomněla si Hana Zemanová na první rok na kolejích Tvrdého, které patří Masarykově univerzitě.

Po něm se společně se šesti kamarádkami přesunula do pronajatého bytu. "Žijeme tam i s majitelkou kolem třicítky. Divoké party dělat nemůžeme, ale jinak je to pohodlné bydlení," je ráda Zemanová.

Koleje však mají i své příznivce. "Člověk jen převede peníze z jednoho účtu na druhý a už bydlí. Menší komfort se dá přežít," řekl Václav Bažant ze Sokolova.

Privilegium dostat koleje ovšem nemá každý, i přesto, že brněnské vysoké školy mají pro studenty každý akademický rok připravených dohromady takřka patnáct tisíc míst za ceny zhruba od 1 500 do 4 000 korun měsíčně. Ale zájem pořád výrazně převyšuje nabídku.

"Na naší univerzitě jsou při ubytování zvýhodněni studenti prvních ročníků. Pro ty z druhých a vyšších ročníků je sestavován pořadník, ve kterém rozhoduje počet dosažených bodů za dojezdovou vzdálenost, dosažený prospěch, sociální postavení studenta nebo reprezentaci univerzity," přiblížila například mluvčí brněnské Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová, jak se rozdělují volná místa.

Podobně k tomu přistupují i další vysoké školy v Brně. "Mám spolužáka z Karviné a přesto koleje nedostal," zdůraznila Zemanová, že ani ti z daleka mnohdy neuspějí.

Pronájmy: plus pro obě strany

Pronajímat byty studentům je podle odborníků výhodné pro obě strany. "Byt 3+1 pronajme majitel studentům třeba za dvanáct tisíc a oni se tam nastěhují čtyři, takže každý platí tři tisíce měsíčně. To je cena, která se blíží kolejím, a komfort je přitom nesrovnatelný. Majitel zase dostane více, než by mu dala za nájem třeba rodina," vypočítal realitní makléř Malina.

Nejžádanější jsou podle něho právě třípokojové či dvoupokojové byty poblíž centra či jednotlivých fakult. "Samozřejmě, že studenti žádají postele, stoly a skříně i internet v ceně," doplnil Malina.