VIDEO: Jak se hýbali dinosauři. Obnažené kostry se staly hitem

  • 0
Iluzi druhohorní krajiny vytváří speciálně upravený prostor v brněnském Technickém muzeu. Výstava dinosaurů v reálné velikosti se minulý týden stala velkým hitem, a to nejen pro malé návštěvníky. Stojí se na ni dlouhé fronty.

„Expozice prezentuje více než šedesát modelů dinosaurů. Její nedílnou součástí jsou i originály a kopie zkamenělin období druhohor z českého prostředí i ze světa,“ uvedla garantka výstavy Klára Šikulová.

Část výstavy se rovněž věnuje oboru mechatroniky. Kromě pohyblivých i statických dinosaurů doprovázených realistickými zvuky tak návštěvníci mohou objevovat tajemství hýbajících se modelů na obnažených kostrách.

„Mechatronika je obor, který spojuje mechaniku, elektroniku a počítačové řízení,“ vysvětlil Robert Grepl z Vysokého učení technického, které se na přípravě výstavy spolu s firmou West Media podílelo. Pomocí ovládacího panelu si návštěvníci vyzkouší, jak se dá robot rozpohybovat.

Děti se mohou těšit na tematické filmy v 3D kině nebo na paleohřiště, kde si pomocí štětečku a špachtle odkryjí zbytek dinosauří kostry. Tedy tak trochu si vyzkoušet práci paleontologů, jejichž reálné výsledky si na výstavě prohlédnou také.

Dinosauři žili i v Česku, dokládá zub ze Slatiny

„Dlouho se přitom zdálo, že na území České republiky doklady o přítomnosti dinosaurů nemáme,“ podotkl Antonín Přichystal z Ústavu geologických věd Masarykovy univerzity. To se ale změnilo a nyní existuje několik důkazů, že se i na území dnešního Česka dinosauři nacházeli.

Jedním z dokladů je zub nalezený v brněnské Slatině. Odborníci se dlouho domnívali, že patřil mořskému příbuznému krokodýlů, po přezkoumání ho ale roku 2013 prohlásili za pozůstatek dravého suchozemského dinosaura. Originál zubu si návštěvníci Technického muzea mohou prohlédnout během DinoVíkendu 17. až 18. prosince.

Kromě originálů i replik pozůstatků pravěkých organismů je v muzeu k vidění i jedna živá fosilie. „O rostlině Wollemia nobilis si lidé mysleli, že už dávno vymřela. V roce 1994 však bylo v národním parku v Austrálii nalezeno 39 stromů tohoto druhu,“ upozornila Šikulová.

Výstavě popřál hodně štěstí i Josef Lukáš, představitel jednoho z chlapců v Zemanově legendárním filmu Cesta do pravěku z roku 1955. „Měl bych se tu cítit jako doma, ale jsem z výstavy velmi vyvalený. My, kteří jsme film natáčeli, jsme nikdy žádné zvíře doopravdy neviděli,“ zavzpomínal Lukáš.

Výstava potrvá až do poloviny března příštího roku, základní vstupné vyjde na 130 korun.