Vernisáž fotografické skupiny Epos v brněnském Domě umění. Objevil se i Jiří...

Vernisáž fotografické skupiny Epos v brněnském Domě umění. Objevil se i Jiří Bartoška, jehož nahé snímky vzbudily velkou pozornost. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nahý Bartoška vzbudil poprask. „Vůbec si nepamatuju, jak fotka vznikla“

  • 8
Začínala normalizace a ideální fotografie oslavovala pracujícího dělníka. Erotika, temná atmosféra ani momenty z večírků tehdejší brněnské kulturní scény nebyly uměním, které by socialističtí představitelé státu považovali za žádoucí.

Jenže přesně takové snímky pořizovala skupina čtyř fotografů říkající si Epos. Její dílo znovu objevuje nová výstava v Domě umění v Brně.

„Na každou naši výstavu přišel cenzor, ukázal na některé fotky a řekl, ať je vyměníme. Naštěstí se už většinou nedorazil podívat, za co jsme je vyměnili. Takže nám to nepokazil, protože my jsme tam dali nějakou jinou provokaci,“ zavzpomínal jeden z členů, Rostislav Košťál.

Společně s Jiřím Horákem, Františkem Maršálkem a Petrem Sikulou se na přelomu 60. a 70. stali asi nejznámější fotografickou skupinou Československa.

Tehdy také hodně spolupracovali s členy Divadla Husa na provázku. Fotografie tak zachycují Bolka Polívku, Elišku Balzerovou, Janu Švandovou nebo Jiřího Bartošku. Právě snímek Bartoškova nahého těla vzbudil mezi účastníky úterní vernisáže velkou pozornost.

„Vůbec si nepamatuju, jak ta fotka vznikla, možná to bylo na nějakém večírku. Byť nastupovala normalizace, zažili jsme tehdy krásný život,“ pousmál se Bartoška.

Vystavené jsou i klacky ohryzané psem

Výstava Epos potrvá do 13. listopadu. Zároveň se návštěvníci můžou v přízemí Domu umění podívat na expozici Mariana Pally a jeho psa Bruna.

Třiašedesátiletý výtvarník je známý zájmem o nejobyčejnější věci každodenního života, a tak kromě obrazů namalovaných hlínou nebo těch, jež vznikly náhodným otiskem slepičích běháků, autor vystavil i několik klacků ohryzaných svým devítiletým psem.

Lidé, kteří do Domu umění zavítají, si nově můžou dát k uměleckému zážitku také kávu. Ve vstupní hale otevřela malá kavárna sloužící zároveň jako čítárna a prodejna výtvarně zaměřených knih.

„Jde o součást kroků, jimiž se snažíme Dům umění otevřít co nejširší veřejnosti. Dlouho jsme chtěli vytvořit příjemnější vstup pro naše návštěvníky, aby v prostředí haly chvíli setrvali,“ vysvětlila důvody otevření kavárny ředitelka instituce Tereza Petišková.

V suterénu budovy na Malinovského náměstí už sice funguje restaurace Kohout na víně, vedení Domu umění však chtělo umožnit svým návštěvníkům dát si kávu i jinde. Kavárna je otevřená od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Pokud je večerní program, tak i déle.