Výstava komiksu Opráski sčeskí historje na brněnském hradu Špilberk. Autor Jaz...

Výstava komiksu Opráski sčeskí historje na brněnském hradu Špilberk. Autor Jaz se tradičně maskoval jako Zikmund. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opráski baví Brno. Je to událost, jako když odtáhli Švédové, říká autor

  • 10
Jak dopadne Karel IV. po noci na Karlštejně, co dostane Zikmund Lucemburský a jakého chce Jošt doopravdy koně? Na tyto „palčivé“ otázky najdou lidé odpověď na výstavě Lucemburské opráski, kterou do konce června hostí brněnský hrad Špilberk.

Oblíbený komiks Opráski sčeskí historje je známý svým svérázným pravopisem, nadhledem a vtipnými hláškami. Výstava v jeho duchu má netradičně připomenout 700 let od narození Karla IV. i rod Lucemburků.

„Přemýšleli jsme, jak bychom i my k tomuto výročí přispěli. Lucemburkové jsou s Brnem spojení, hrad Špilberk byl ve 14. století sídelním hradem moravských Lucemburků,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Vedle už známých oprásků, které vychází na internetu a knižně, jejich autor Jaz vytvořil i nové speciálně pro tuto výstavu. Návštěvníci tedy uvidí více než třicet panelů komiksů s návazností na brněnskou historii rodu, z něhož pocházel například i poslední samostatný vládce Moravy markrabě Jošt.

„Kdyby Jošt tak brzo neumřel, kdoví, kam by to Brno dotáhlo,“ zmínil autor, který vystupuje zásadně pod přezdívkou a zamaskovaný „svým“ malovaným Zikmundem.

Vystaven je i meč spadlý do záchodu

K vidění bude také osmdesáticentimetrový model Joštovy jezdecké sochy. „Je to první odlitek sochy z bronzu před tím, než ji sochař Jaroslav Róna desetkrát zvětšil na Moravské náměstí,“ podotkl kurátor výstavy Ctibor Ostrý.

Koruna na Veveří

Při příležitosti jubilea Lucemburků také doputuje na Moravu z Karlštejna kopie svatováclavské koruny, která je jedním ze symbolů české státnosti.

Na hradě Veveří bude vystavena v sobotu 30. dubna a v neděli 1. května. Karlštejnská replika je vyrobena ze stříbra, je pozlacená a osázená šestadevadesáti drahokamy a dvaceti perlami.

Její cena je stejně jako v případě originálu nevyčíslitelná. Ten nechal vyrobit Karel IV., kterého s ní korunovali na českého krále v katedrále sv. Víta.

Další novinkou oproti předchozím výstavám Jaze jsou některé pohyblivé opráski. „Zájemci mohou například pohybovat kresleným ohněm a symbolicky tak zapalovat Jana Husa,“ prozradil Ostrý.

Komiksům na dobové atmosféře dodají i různé sbírkové předměty. Lidé uvidí nové archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy nebo třeba meč, který se našel v odpadní jamce. „Ve středověku nenosila meč pouze elita, ale i jelita. A někomu z nich spadl do záchodu,“ prozradil kurátor.

Brněnská expozice věnovaná Lucemburkům je pro Jaze první větší tematickou výstavou. „Vznikla ve správném městě na téma, které je mi blízké. Doufám, že to bude pro Brno velká událost. Nejméně taková, jako když z města odtáhli Švédové,“ glosoval Jaz, který má prý Brno ve velké oblibě.

Cílem komiksu není výsměch historické vědě a významným dějinným událostem. Autor chce čtenáře pobavit a zároveň věří, že výstava pomůže šířit osvětu, například právě o Zikmundovi.

„Je pro mě největší historická osobnost. Byl panovníkem evropského formátu, i když většinu bitev prohrál. Chtěl bych, aby se na něj lidé dívali jinak než na lišku ryšavou,“ vysvětlil Jaz.

Na veřejnosti se ukazuje právě v kostýmu Zikmunda. „Chodím v jeho masce, abych mu dělal reklamu a abych ho vzal do společnosti. Protože když je člověk několik set let po smrti, tak chce někdy ven,“ odůvodnil umělec svůj kostým.