V brněnském Technickém muzeu lze navštívit výstavu věnovanou nanotechnologiím

V brněnském Technickém muzeu lze navštívit výstavu věnovanou nanotechnologiím | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Výstava nanotechnologií láká i na tisíckrát zvětšený toaletní papír

  • 0
Jak vypadá tisíckrát zvětšené zrnko pylu? Mohou být nanočástice využity v tak obyčejné věci, jako je ponožka? O tom i mnohém dalším se přesvědčí návštěvníci výstavy Nanotechnologie v Technickém muzeu v Brně, která se veřejnosti otevřela v úterý 29. prosince a potrvá až do konce června.

Výstava připomíná padesáté výročí od přednášky významného amerického fyzika Richarda Feynmana. "Veškeré informace, které člověk pečlivě nashromáždil ve všech knihách světa, mohou být zapsány ve formě krychličky, jejíž hrana je jen asi 0,1 milimetru. Jako zrnko prachu, které je okem jen stěží viditelné. Tam dole je opravdu spousta místa!" prohlásil 29. prosince 1959 Feynman a jeho věty se staly pro obory nanotechnologií mezníkem.

"Nastínil totiž vizi ovlivňování molekulárních struktur," vysvětlil kurátor Libor Procházka.

Cílem celé výstavy je přiblížit lidem čím se vlastně obor nanotechnologie zabývá a jak se jeho poznatky využívají v praxi, například v medicíně, textilním průmyslu, technice nebo ve stavebnictví.

Expozice však poukazuje i na skutečnost, že nanoobjekty existují v přírodě už dávno, a že lidé používali výrobní nanotechnologické postupy již ve 4. století, aniž by o tomto vědním oboru měli tušení.

"Lidé uvidí nanotechnologii v tak běžných věcech jako je například ponožka, kde částice zabraňují pocení, v solárním článku, nebo na stavebním materiálu ošetřeném sprejem s nanočásticemi proti prosáknutí," přiblížil jeden z organizátorů výstavy Roman Kučera.

Kromě toho si návštěvníci mohou vyzkoušet elektronové mikroskopy, které podle Kučery běžně stojí asi 240 tisíc dolarů. Lektoři jim ukáží, jak vypadá tisíckrát zvětšený toaletní papír, čip nebo hmyz.

"Lidé pod elektronovými mikroskopy mohou vidět naprosto běžné věci z přírody, ale z takového pohledu, jaký jim obyčejné školní mikroskopy nikdy nenabídly," řekl mluvčí společnosti FEI, která jeden z mikroskopů poskytla.

Výstava je určená jak laikům, tak studentům technických oborů. "Chtěli jsme přilákat lidi, kteří se o technologie zajímají, odborníky, ale i rodiny s dětmi. Ty jistě také na výstavě najdou mnoho zajímavých věcí," uzavřel Kučera.