Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Udělejte si výlet do Lysic. Na zámku vystavují poklady z depozitářů

  17:42aktualizováno  17:42
Vzácné exponáty staré stovky let, z nichž většina byla naposledy k vidění těsně po druhé světové válce, mohou prozkoumat návštěvníci na zámku v Lysicích na Blanensku. Vystavují tam totiž to nejzajímavější z původního vybavení dnes nepřístupných moravských památek, které se po válce přeměnily v ústavy, domovy pro seniory, školy či místní úřady.

Na zámku v Lysicích vystavují skvosty z depozitářů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dřív bylo v každé druhé vesničce šlechtické sídlo, nějaký zámeček či hrad, mnohdy o tom místní ani nevědí. „V 50. letech ale mnohé přestaly sloužit svým účelům. K nám se tak dostaly předměty ze 48 památkových objektů na jižní i severní Moravě,“ popisuje lysická kastelánka Martina Rudolfová.

Do Lysic se tehdy převezlo těžko představitelných 34 tisíc sbírkových předmětů, víc pobral už jen zámek ve Vranově nad Dyjí. „Pročítali jsme katalogy z jednotlivých svozů a kontrolovali skutečný stav předmětů, pak jsme vybírali takové, které vypovídají o jednotlivých sídlech a zároveň se hodí do kompozice výstavy, aby zde byly zastoupeny obrazy, nábytek, sklo i textilie, skládali jsme to celé jako velké puzzle,“ vysvětluje kastelánka.

Zhruba stovku nejzajímavějších předmětů teď zájemci mohou prozkoumat ve velké výstavní síni lysického předzámčí. Na výstavě pojmenované Poklady depozitářů je k vidění například někdejší vybavení zámku v Letovicích, sbírkové předměty z Křižanova, Lomnice, Moravce či Šebetova, nechybí ani exponáty z hradu Veveří.

A k vidění jsou například i exponáty z Bauerovy rampy, zámečku, který je dnes součástí brněnského výstaviště. „Převažuje zde nábytek, hodně je zastoupený i porcelán, historické kostýmy, obrazy, které běžně nejsou v instalacích, a další předměty, které jsou ve správě Národního památkového ústavu,“ láká Lenka Nečasová z lysického zámku.

Lidé mohou srovnat stav památek tehdy a nyní

Návštěvníci se projdou pomyslnými patnácti pokojíčky reprezentujícími jednotlivá šlechtická sídla, improvizované komnaty oddělují panely i závěsy. Vybrané hrady a zámky lidé uvidí na dobových fotografiích, dozvědí se i to, jak vypadají nyní. „Všechny objekty jsme objeli, udělali jsme fotografie současného stavu a doplnili je o informace, komu zámeček patřil, kdy byl vystavěn i jaké má dnes využití. Vše doplňuje velká sbírka fotografií a různých osobních písemností,“ popisuje Rudolfová.

Nepřístupné objekty, které jsou k vidění na výstavě, jsou podle ní naštěstí většinou ve slušném stavu. Některé možná nové využití zachránilo, objekty totiž byly udržované a většinou si zachovaly i původní prvky, štukové stropy či kachlová kamna, jiné je pouze vybavení. „Žalostný je snad pouze stav jednopatrového zámečku v Hajanech u Brna, objekt s barokní střechou, který se vracel v restituci, je necitlivě přestavěn, nyní navíc chátrá,“ popisuje lysická kastelánka.

Mezi její favority výstavy patří například malované vzpomínky hraběnky Kálnoky z Letovic. „Díky ní víme, jak v té době vypadaly třeba hrady a zámky v Omicích a v Letovicích,“ doplňuje Rudolfová.

Unikátní výstava bude v Lysicích k vidění až do konce října, poté ji návštěvníci po zimní přestávce budou moci obdivovat znovu až do podzimu příštího roku. Specialitou je obměňování výstavy v průběhu času, některé originály totiž nemohou být vystaveny tak dlouhou dobu.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Nejen vůně dálek, cestovatelské veletrhy nabídnou i zajímavé jídlo a pití

V Brně začal veletrh Regiontour.

Na brněnském výstavišti ve čtvrtek začínají cestovatelské veletrhy GO a Regiontour. Až do neděle čeká jejich...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz