Vysvědčení krajské vlády: výborně za vědu a zemědělství, pět za silnice

  8:58aktualizováno  8:58
Dva roky vládla na jižní Moravě ČSSD s ODS, pak občanské demokraty vyměnila za lidovce. Jak si politici v čele se sociálnědemokratickým hejtmanem Michalem Haškem vedli? MF DNES jim vystavila vysvědčení.

Podpis koaliční smlouvy mezi ČSSD a KDU-ČSL (Michal Hašek, Stanislav Juránek, Marie Cacková a Ivo Polák) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hospodaření: 3

V přepočtu na obyvatele má jižní Morava třetí nejnižší dluh mezi kraji. Důvod k radosti? Ani ne. Koalice ČSSD a ODS schválila dvoumiliardovou půjčku od Evropské investiční banky, kterou bude kraj splácet až do roku 2030.

Už v minulém volebním období si přitom politici podobnou půjčku vzali. Tehdy se jednalo o 1,2 miliardy korun, které kraj splatí v roce 2018.

Je přitom otázkou, zda zejména druhá půjčka byla nutná. "Nejprve si vzali půjčku a až pak se řešilo, za co peníze utratit. To je špatně," kritizoval Jiří Crha (ODS).

Školství: 4

Demonstrace rodičů a studentů, protesty ředitelů. Ze školství se před rokem a půl stalo výbušné téma. Vedení kraje oznámilo slučování středních škol kvůli nízkému počtu dětí.

Kritici ale politikům vyčítali, že nenastavili jasná kritéria, dle kterých školy sloučí. Vše navíc provázel chaos, kdy třeba náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) oznámil rušení tříd osmiletých gymnázií a hejtman je vzápětí pozastavil.

Rozvoj vědy a cestovní ruch: 1

Z Brna se stane Silicon Valley střední Evropy. Když to někdo slyšel před lety, musel se pousmát. Dnes už to nevypadá jako nereálný cíl a podpora kraje v tom hraje důležitou roli. Zároveň se daří lákat stále víc turistů. Budují se oblíbené vinné stezky a táhne opravený lednický zámek.

Zemědělství: 1

Jižní Morava je zemědělský kraj a není divu, že na zemědělce nedá hejtman dopustit. Bojoval za ně, když přišel ministr Kalousek s nápadem zdanit víno. Podporuje regionální potraviny, vinobraní či dožínky. A Hašek také odmítal, aby zemědělci přišli o zelenou naftu.

Doprava: 3

Před dvěma lety se do integrovaného dopravního systému kraje zapojily poslední obce na Znojemsku. Od té doby platí za vzor pro ostatní.

Až nyní před volbami však koalice vypsala tendr na část železničních tratí. Dosud upřednostňovala České dráhy, což ostře kritizoval šéf Student Agency Radim Jančura. Podle něj mohl kraj výrazně ušetřit. "Hašek připravil vědomě kraj o 150 milionů korun," řekl podnikatel.

Územní plánování: 5

V roce 2008 byla jižní Morava bez platného územního plánu. Uplynuly čtyři roky a nic se nezměnilo. Krajští politici sice dokument odhlasovali, Nejvyšší správní soud jej ale na popud nespokojených obcí zrušil. Takzvané zásady územního rozvoje jsou přitom prvním krokem k výstavbě důležitých rychlostních silnic R43 a R52, které mají spojit Brno se severem republiky a Vídní.

Zdravotnictví: 2-

Na začátku volebního období kraj proplácel zdravotnické poplatky, což stálo 71 milionů korun. Na konci zase vypluly na povrch miliardové investice do znojemské nemocnice, které kraj schválil, aniž by měl uznanou koncepci zdravotnictví.

Díky memorandu, které politici uzavřeli s pojišťovnami před dvěma lety, se však zatím zabránilo rušení nemocnic. Zanikla jen část lůžek.

Sociální věci: 2

Stavba domovů pro důchodce, projekt Senior pasů. Sociální politiku kraj zvládá. Ještě víc by ale mohl podporovat například lidi, kteří se o své starší příbuzné starají doma.

Chování: 2-

Před lety kandidoval Hašek na hejtmana jako magistr, teď už bude mít u jména titul JUDr. Doktorem práv se stal na kritizované škole ve slovenském Sládkovičově, kterou vede poslanec za sociálnědemokratickou stranu. Hašek proto slíbil zveřejnit posudky na svou rigorózní práci, to však neudělal.

Hejtman přitom titul získal v době, kdy kromě postu v kraji zastával i pozici poslance či předsedy Asociace krajů ČR. Z chování se ve škole uděluje nejhůř trojka. Dáváme dvě méně.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Letenkový byznys firmy Kiwi.com se z Brna rozšiřuje do Izraele a Číny

Majitel a ředitel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá vyhledáváním a prodejem co nejvýhodnějších letenek, získala menšinový...

Panenky u rodiny Chmelařových jsou jako víly, skřítci i Ježíšek s Marií

Chmelařovi mají doma okolo 1 400 kusů panenek. Na fotografii matka Monika s...

Panenky mají ženy v rodině Chmelařových snad v každé místnosti. Jejich sbírka čítá okolo 1 400 kusů. Každá z nich má...

Za zničení čtyřiceti soudobých obrazů dostal bývalý kastelán podmínku

Kastelán valtického zámku Michal Tlusták při vybalování vzácné knížecí koruny.

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták dostal u okresního soudu v Břeclavi podmínku za zničení několika...

Najdete na iDNES.cz