Vysvědčení krajské vlády: výborně za vědu a zemědělství, pět za silnice

  8:58aktualizováno  8:58
Dva roky vládla na jižní Moravě ČSSD s ODS, pak občanské demokraty vyměnila za lidovce. Jak si politici v čele se sociálnědemokratickým hejtmanem Michalem Haškem vedli? MF DNES jim vystavila vysvědčení.

Podpis koaliční smlouvy mezi ČSSD a KDU-ČSL (Michal Hašek, Stanislav Juránek, Marie Cacková a Ivo Polák) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hospodaření: 3

V přepočtu na obyvatele má jižní Morava třetí nejnižší dluh mezi kraji. Důvod k radosti? Ani ne. Koalice ČSSD a ODS schválila dvoumiliardovou půjčku od Evropské investiční banky, kterou bude kraj splácet až do roku 2030.

Už v minulém volebním období si přitom politici podobnou půjčku vzali. Tehdy se jednalo o 1,2 miliardy korun, které kraj splatí v roce 2018.

Je přitom otázkou, zda zejména druhá půjčka byla nutná. "Nejprve si vzali půjčku a až pak se řešilo, za co peníze utratit. To je špatně," kritizoval Jiří Crha (ODS).

Školství: 4

Demonstrace rodičů a studentů, protesty ředitelů. Ze školství se před rokem a půl stalo výbušné téma. Vedení kraje oznámilo slučování středních škol kvůli nízkému počtu dětí.

Kritici ale politikům vyčítali, že nenastavili jasná kritéria, dle kterých školy sloučí. Vše navíc provázel chaos, kdy třeba náměstek hejtmana Stanislav Juránek (KDU-ČSL) oznámil rušení tříd osmiletých gymnázií a hejtman je vzápětí pozastavil.

Rozvoj vědy a cestovní ruch: 1

Z Brna se stane Silicon Valley střední Evropy. Když to někdo slyšel před lety, musel se pousmát. Dnes už to nevypadá jako nereálný cíl a podpora kraje v tom hraje důležitou roli. Zároveň se daří lákat stále víc turistů. Budují se oblíbené vinné stezky a táhne opravený lednický zámek.

Zemědělství: 1

Jižní Morava je zemědělský kraj a není divu, že na zemědělce nedá hejtman dopustit. Bojoval za ně, když přišel ministr Kalousek s nápadem zdanit víno. Podporuje regionální potraviny, vinobraní či dožínky. A Hašek také odmítal, aby zemědělci přišli o zelenou naftu.

Doprava: 3

Před dvěma lety se do integrovaného dopravního systému kraje zapojily poslední obce na Znojemsku. Od té doby platí za vzor pro ostatní.

Až nyní před volbami však koalice vypsala tendr na část železničních tratí. Dosud upřednostňovala České dráhy, což ostře kritizoval šéf Student Agency Radim Jančura. Podle něj mohl kraj výrazně ušetřit. "Hašek připravil vědomě kraj o 150 milionů korun," řekl podnikatel.

Územní plánování: 5

V roce 2008 byla jižní Morava bez platného územního plánu. Uplynuly čtyři roky a nic se nezměnilo. Krajští politici sice dokument odhlasovali, Nejvyšší správní soud jej ale na popud nespokojených obcí zrušil. Takzvané zásady územního rozvoje jsou přitom prvním krokem k výstavbě důležitých rychlostních silnic R43 a R52, které mají spojit Brno se severem republiky a Vídní.

Zdravotnictví: 2-

Na začátku volebního období kraj proplácel zdravotnické poplatky, což stálo 71 milionů korun. Na konci zase vypluly na povrch miliardové investice do znojemské nemocnice, které kraj schválil, aniž by měl uznanou koncepci zdravotnictví.

Díky memorandu, které politici uzavřeli s pojišťovnami před dvěma lety, se však zatím zabránilo rušení nemocnic. Zanikla jen část lůžek.

Sociální věci: 2

Stavba domovů pro důchodce, projekt Senior pasů. Sociální politiku kraj zvládá. Ještě víc by ale mohl podporovat například lidi, kteří se o své starší příbuzné starají doma.

Chování: 2-

Před lety kandidoval Hašek na hejtmana jako magistr, teď už bude mít u jména titul JUDr. Doktorem práv se stal na kritizované škole ve slovenském Sládkovičově, kterou vede poslanec za sociálnědemokratickou stranu. Hašek proto slíbil zveřejnit posudky na svou rigorózní práci, to však neudělal.

Hejtman přitom titul získal v době, kdy kromě postu v kraji zastával i pozici poslance či předsedy Asociace krajů ČR. Z chování se ve škole uděluje nejhůř trojka. Dáváme dvě méně.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

V Americe se víc používá selský rozum, říká ajťák ze Sillicon Valley

David Pavlík pracoval v USA ve společnostech Microsoft, Amazon, Netflix a...

Brněnský prodejce letenek, firma Kiwi.com, má od července novou výraznou posilu. Tým šéfa společnosti Olivera Dlouhého...

Další z rubriky

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Policistům při stíhání motorky selhalo auto, zastavili ji druhý den

Terénní motorka šestadvacetiletého jezdce, který se s ní proháněl v lese ve...

Porucha služebního auta překazila na Hodonínsku policistům pronásledování terénní motorky, na níž ujížděl muž známý...

Najdete na iDNES.cz