Eva Martínková ukazuje chytré brýle firmy Konica Minolta, na jejichž vývoji se...

Eva Martínková ukazuje chytré brýle firmy Konica Minolta, na jejichž vývoji se podílí brněnské VUT. | foto: Marie Stránská, MAFRA

V Brně vyvíjí chytré brýle. Obraz zamíří do krabičky, ta vrátí informace

  • 3
Brýle, které by ukázaly, jak správně sestavit výrobek nebo který konkrétní díl v zařízení vyměnit? Díky vědcům z Vysokého učení technického a firmě Konica Minolta to nemusí být až tak vzdálená budoucnost.

Brněnská škola a japonská firma na podobném produktu od května spolupracují. A jsou čím dál blíže cíli.

Současný typ brýlí je zatím pro jedno oko. Na obroučkách umístěná kamera snímá obraz, který posílá, zatím po drátě, do malé krabičky uchycené třeba na paži nebo za opaskem. Tato výpočetní jednotka následně informace zpracovává a vrací zpět do holografického optického prvku na brýlích.

Ten vše promítá do oka uživatele. Do budoucna se plánuje i verze pro obě oči, která umožní i využití v oblasti rozšířené reality, tedy zobrazení reálného světa doplněného počítačem vytvořenými digitálními prvky.

S podobným typem brýlí přišla již před více než dvěma lety společnost Google. „Google Glass však byly mířeny na lidi, kteří mají zálibu v obdobných technologických vymoženostech. Naše inteligentní brýle naopak cílí na specifická odvětví v oblasti průmyslu a výroby, kde mohou výrazným způsobem zvýšit rychlost, přesnost a kvalitu specializovaných činností,“ uvedl manažer firmy Konica Minolta BIC Brno Petr Kazda.

Nové brýle mají také dosahovat vyššího rozlišení, jasu a lepších barev.

Cena bude vyšší než u Google Glass

Kdy se novinka začne prodávat, není ještě jasné. Závisí to především na vývoji hardwaru v Japonsku. I cenu je zatím těžké odhadnout. Zcela jistě však bude vyšší než u zmíněných Google Glass, které se prodávaly za 1 500 dolarů.

Japonská společnost Konica Minolta, která se zaměřuje například na kancelářská a zobrazovací zařízení či lékařské přístroje, otevřela na podzim loňského roku v Brně své vývojové centrum.

Letos v květnu pak navázala spolupráci s Centrem senzorických, informačních a komunikačních systémů (SIX), které funguje při Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Vědci z centra SIX se v rámci projektu konkrétně zabývají vývojem vysokorychlostního přenosu mezi brýlemi a výpočetní jednotkou.

„Spolupráce s Konica Minolta dává našim studentům jedinečnou příležitost podílet se na vzniku nejmodernějších technologií určených pro desítky světových trhů,“ sděluje děkanka FEKT VUT v Brně Jarmila Dědková.

„Můžeme na oplátku nabídnout špičkové laboratorní vybavení pro testování a vývoj nových produktů,“ komentuje spolupráci Dědková. Do budoucna by k vývoji brýlí měly přibýt další projekty.