Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vývrtková sbírka zaplnila šestnáct vitrín

  19:31aktualizováno  19:31
Loď, tělo nahé ženy nebo třeba anděl: to vše bylo k vidění na víkendové výstavě vín v Šardicích na Hodonínsku. Že se to k vínu příliš nehodí? Právě naopak. I takto kuriózní ozdoby totiž mají vývrtky, které sbírá rodák ze Slovácka Stanislav Kozel a které přivezl do Šardic ukázat.

Výstava vývrtek v Šardicích | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Ve sbírce jich má 1500. S těmi nejstaršími si mohli víno otvírat třeba i u šlechtických dvorů. Kouzlo nejstarších vývrtek je podle majitele kuriózní sbírky právě v tom, jak fungují. Nad různě širokými vruty, páčkami a rukojetěmi si možná lidé na výstavě opravdu lámali hlavu. Každá z vývrtek má totiž svůj systém, kterým se láhev vína dá otevřít.

"Právě to, na jakém principu vlastně vývrtky pracují, je na nich to kouzelné,“ podotýká sběratel Stanislav Kozel. Další úlovky do sbírky získává různě. Po bazarech, starožitnictvích, internetových aukcích i od známých.

"Zaměřuji se právě na starožitnosti. Nejstarší vývrtka, kterou mám, má zhruba 200 let. Získal jsem ji od jednoho starožitníka, který ani netušil, jak cennou věc mi prodává. A já vlastně také ne,“ vysvětluje. Při hledání dalších vývrtkových pokladů musí mít trochu štěstí. To mu přálo například tehdy, když za pouhou padesátikorunu koupil v bazaru jednu velmi cennou vývrtku.

Každá vývrtka má svůj příběh
"Ke každé z nich se váže nějaký příběh,“ vysvětluje Kozel. Se starou rakousko-uherskou vývrtkou si otevírali lahve oficíři. Další se musela lodí plavit až z Ameriky. Jiná se dostala do rukou Stanislava Kozla po dlouhé cestě z Francie. "Staré věci mají největší kouzlo,“ míní sběratel. K jeho oblíbeným kouskům patří právě několik rakousko-uherských vývrtek s podivnou pérovací mechanikou. "Tehdy byly takové vývrtky velmi módní. Proto se jich u nás dá najít ještě poměrně hodně,“ vysvětluje.

Za českou specialitku lze podle něj považovat i secesní vývrtku s figurkou nahé ženy, která spíná ruce nad hlavou do tvaru otvíráku na pivo. Nohy se jí zase mění v klasický vrták na korek. České věci se podle něj od zahraničních dají poznat snadno. Každá země má nezaměnitelný rukopis.

O tom, jakou má jeho sbírka už hodnotu, prý Stanislav Kozel nikdy nemluví. Určitě však jde o statisíce. V Šardicích totiž vystavenými vývrtkami zaplnil 16 obrovských prosklených vitrín.

O vývrtkách se i píše
Sběratele, kteří stejně jako Stanislav Kozel sbírají vývrtky ve velkém, by v České republice šlo spočítat na prstech jedné ruky. A tak i výstava v Šardicích byla vůbec první tak rozsáhlou výstavou vývrtek v republice. Sběratel ji prokládal i zajímavostmi o historii a fungování vývrtek tak, jak ji vyčetl z odborné literatury. Ač je to k nevíře, v různých jazycích vyšlo o vývrtkách už nejméně 50 knih.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz