Výzkumná stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě

Výzkumná stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě | foto: Masarykova univerzita

Po vodě to nešlo, brněnští vědci doletěli na Antarktidu vrtulníkem

  • 1
Silná vrstva ledu v okolí Rossova ostrovu donutila šestnáctičlenný tým brněnských vědců z Masarykovy univerzity změnit plány. Místo ledoborce je tak v pondělí na Antarktidu dopravil vrtulník, do kterého si výzkumníci mohli vzít jen nejnutnější věci. Opakují se tak komplikace z loňského roku.

Antarktická stanice J. G. Mendela stojí na Rossově ostrově v zálivu, který je pokryt natolik silnou vrstvou ledu, že se kapitán lodě blíže než na 18 kilometrů od stanice nedostal.

Loď se k základně nedostala kvůli ledu už loni. Tehdy dokonce kvůli nepříznivému počasí expedici i předčasně ukončili. "Člověk míní, Antarktida mění," říkal po loňských patáliích s dopravou člen výpravy Daniel Nývlt.

Nyní se výzkumníci v antarktické stanici patřící Masarykově univerzitě teprve rozkoukávají. I přesto, že kapitán chilského ledoborce prorazil lodí dvě rozsáhlá ledová pole mezi mořem a pevninou, na základnu je musel dopravit vrtulník. Do něj si ovšem mohli vzít jen nejnutnější zavazadla.

"Na palubě ledoborce tak zůstaly kontejnery s materiálem, bez něhož se budou muset zatím obejít," uvedl Nývlt.

Vědci doufají, že druhý pokus o připlutí lodě vyjde

Členové expedice tak nyní doufají, že bude v dalších dnech foukat dostatečně silný jihozápadní vítr a loď díky tomu na začátku února připluje na druhý pokus blíž k základně tak, aby bylo možné vysadit kontejnery s materiálem.

Kromě zamrzlého moře si však účastníci expedice letošní klima na nejchladnějším kontinentu světa pochvalují. V nižších polohách není téměř žádný sníh a teplota je lehce nad nulou.

Vědci tak letos nemuseli odkopávat příliš mnoho sněhu od budov stanice a už druhý den po přistání začali pracovat na svých vědeckých projektech.

V Antarktidě zkoumají rychlost ústupu ledovců, vliv změny klimatických podmínek na vegetaci nebo parazity u ryb. Expediční lékař chce letos také zjišťovat míru stresu členů expedice. Vytvoření polární stanice stálo 50 milionů korun a od jejího otevření se na ní vystřídalo osm expedic.

,