Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyznamenaní pěstouni Rosnerovi opustili brněnskou vazbu

  19:34aktualizováno  22. srpna 14:53
Blažena a Lubomír Rosnerovi, prezidentem vyznamenaní pěstouni, odešli z vazby domů. Manžele ze Slavkova tam poslal před měsícem vyškovský okresní soud kvůli podezření z týrání svěřených dětí. Nyní byli propuštěni, podle informací MF DNES opustili vazební věznici v Brně-Bohunicích ve 14:05.

Manželé Rosnerovi opouštějí vazební věznici v Brně-Bohunicích - Lubomír a Božena Rosnerovi | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mluvčí Vazební věznice Brno Soňa Haluzová jejich propuštění potvrdila. "Oba podstoupili úkony spojené s propuštěním, jako například výstupní lékařskou prohlídku," uvedla Haluzová.

Z vazby odcházeli otřeseni, Rosnerová plakala. "Nevíme, co bude dál. Ani na základě čeho nás pustili. Byli jsme úplně bez informací," byla jejich první slova, když opouštěli věznici.

Plačící Rosnerová nesla v tašce tři žluté růže. Dostala je ve vazbě od manžela, protože měli třicáté výročí svatby. Oslavili jej 19. srpna. "Sháněl jsem je, jak se dalo, dokonce jsem kvůli tomu byl včera u ředitele na raportu," řekl Lubomír Rosner.

Rosnerovy nečekal venku nikdo z příbuzných, odvoz od novinářů odmítli. Oba řekli, že se nejvíc těší na vnuka. Nebyli schopni říci, co bude. Uvedli jen, že Patrik, ale i další děti budou potřebovat odbornou pomoc.

Na to, jak by případ vysvětlili veřejnosti, odpovědět nedokázali. "Těžko se to vysvětluje někomu, kdo nemá zkušenost s takovými dětmi," řekl jen Rosner. A jeho manželka dodala: "Brali jsem si takové, které nikdo nechtěl."

O propuštění rozhodoval státní zástupce. "Oba byli propuštěni, protože pominuly vazební důvody," uvedl mluvčí Krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Devět dětí, které měli pěstouni v péči, zatím zůstává v Sociálním centru Kociánka. Pět nezletilých tam umístil soud a domů tak nemohou. Zatím není jasné, jestli se vrátí domů alespoň zbývající, již zletilé. Sociální pracovnice, která je má na starosti, uvedla, že jsou domluveni s maminkou a zletilou dcerou a že se budou domlouvat v podvečer.

"Chtějí, aby se Rosnerovi aklimatizovali, a chtějí, aby byli v psychické pohodě," řekla Monika Křivánková. Sociální ústav Kociánka v Brně už však dříve uvedl, že děti přiveze k pěstounům. - čtěte Když pěstouny ze Slavkova pustí z vazby, Kociánka zaplatí dětem cestu domů

Rosnerovi byli ve vazbě proto, aby nemohli před výslechy ovlivňovat své přátele a svěřence. Dva z jejich svěřenců, patnáctiletý Patrik a sedmnáctiletý Michal, přitom týrání oznámili. Vychovateli ve škole se svěřili s tím, že je i jejich sourozence pěstouni bijí, ponižují a nepřiměřeně trestají.

Poprvé vše oznámili už před rokem. Když se věcí začali zabývat sociální pracovníci, obvinění ale vzali zpět. Před prázdninami ale na týrání upozornili znovu. Příbuzní Rosnerových to odmítají s tím, že se děti mstí kvůli zakázaným vycházkám. Možná i kvůli opakovanému stažení obvinění ale policisté i státní zástupce uvalení vazby navrhli a vyškovský okresní soud a posléze i Krajský soud v Brně ji posvětili.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz