Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyznamenaní pěstouni zůstávají kvůli podezření z týrání dětí ve vazbě

  15:31aktualizováno  20:08
Krajský soud v Brně zamítl stížnost advokátů manželů Rosnerových proti uvalení vazby. V ní se Lubomír a Blažena Rosnerovi ocitli 23. července kvůli podezření z týrání dětí. Devět z deseti dětí, které mají aktuálně v pěstounské péči, zůstává v ústavu pro tělesně postiženou mládež.

Blažena a Lubomír Rosnerovi | foto: Radek Miča, MAFRA

Mluvčí krajského soudu odmítla důvody zamítnutí komentovat. Nechtěla ani potvrdit, jak soudce rozhodl. "Nyní je spis v trestní kanceláři a pracuje se na písemném vyhodnocení rozhodnutí. Poté je pošleme Okresnímu soudu ve Vyškově a ten je rozešle stranám. A až potom se k celé záležitosti budeme moci vyjadřovat," uvedla Miroslava Sedláčková.

Podle informací MF DNES jsou ale oba manželé stále ve vazební věznici. A soud o stížnosti rozhodoval minulý týden ve čtvrtek. Pokud by stížnosti advokátů vyhověl, Rosnerovi by už byli několik dní doma.

"Proces propuštění z vazby trvá řádově do hodiny poté, co od soudu obdržíme fax s razítkem a dalšími náležitostmi, které ověřujeme," potvrdila mluvčí Vazební věznice v Brně-Bohunicích Soňa Haluzová.

Policie i státní zastupitelství zachovávají informační embargo, vyjadřovat se nechtěli ani advokáti Rosnerových. Jejich klienti si to údajně nepřejí.

Zůstává nejasné i to, v čem mělo spočívat týrání svěřených dětí. Příbuzní a známí rodiny trvají na tom, že vše odstartovala msta dvou z dětí, které Rosnerovi vychovávali, zejména problémového patnáctiletého Patrika. Ten nahrál na mobilní telefon pěstouny, když trestali jedno z dětí.

Blažena Rosnerová, matka Lubomíra Rosnera, trvá na tom, že vše odstartovala Patrikova msta za to, že mu pěstouni nechtěli tolerovat, že se opíjel a kradl doma peníze."Rozhodně děti netýrali," vyloučila Rosnerová.

"Tolik let postižené děti vychovávali, moc pěkně se o ně starali a pak je odvedou v poutech jako zločince," dodala.

Vyškovský soudce Petr Ševčík, který o uvalení vazby rozhodoval, však trvá na tom, že důvody pro umístění do vazby jsou závažné. A nejde jen o popis napadení dětí ze strany pěstounů. "Jsou i jiné důkazy, které jsem měl k dispozici a na jejichž základě jsem rozhodl," potvrdil Ševčík.

"Jsme si vědomi toho, že jsme ti špatní, ale vazbu jsme navrhli kvůli dětem. Výslechy začnou tento týden a nechceme, aby se nějaké informace dostaly ven a poškodily je," řekl včera vyškovský státní zástupce Radek Hůlka.

Za péči o fyzicky a mentálně postižené děti, kterých si manželé během třiadvaceti let osvojili třináct, jim v roce 2005 udělil Václav Klaus medaili Za zásluhy. V té době Rosnerovi čekali na osvojení čtrnáctého dítěte.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz