Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzácné vykopávky u Hrušovan opozdí stavbu obchvatu

  15:59aktualizováno  15:59
Původně tu měly v současnosti přejíždět těžké stroje a uhryzávat velké kusy povrchu. Místo nich však přišli lidé, kteří v zemi "hrabou" jen pomocí běžných nástrojů a opatrně hloubí podivné díry v jílovité půdě.

Jiří Kála s úlomky moravské malované keramiky z 4000 let před našim letopočtem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Povinný archeologický průzkum na místě budoucího obchvatu obce totiž odstartoval u Hrušovan u Brna archeologické vykopávky.

Pod římskými chatami se ukrývala doba bronzová
Odborníci na minulost ukrytou pod zeminou přišli terén obhlédnout před týdnem. "Nejprve jsme zjistili, že se v těch místech nejspíš nacházely chaty z římské doby, tedy asi z druhého až třetího století našeho letopočtu. Při průzkumu jsme zjistili, že osídlení bylo v těchto místech mnohem dříve," popsal Martin Geisler z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Netrvalo dlouho a archeologům bylo jasné, že v půdě poblíž Hrušovan leží pozůstatky až z mladší doby kamenné. "Osídlení začalo přibližně v pátém tisíciletí před naším letopočtem, do této doby spadá kultura s moravskou malovanou keramikou. Našli jsme stopy červené a bílé barvy i zlomek plastiky, zřejmě z původní ženské sošky," popsal nejstarší pozůstatky Geisler.

V místech, kudy v budoucnu povede dlouho očekávaný obchvat Hrušovan našli odborníci také památky na obyvatele ze starší doby bronzové, tedy pozůstatky takzvané únětické kultury.

Pozůstatky nejstaršího osídlení však přebil nález z mladšího období. "Asi nejpřínosnější byl nález ze starší doby železné, takzvané horákovské kultury. Ta se objevovala v šestém až sedmém století před naším letopočtem. Velmi pravděpodobně se jedná o velmožský hrob. Takový byl v moravském prostředí nalezen teprve druhý," vysvětlil Geisler.

Podle archeologů byl hrob původně velmi bohatě vybavený, vykradači si jej však našli ještě v pravěku. I ze zbytků výbavy však dokáží odborníci poznat, že tělo velmože leželo na čtyřkolovém voze do něhož mohli být zapřaženi dva koně.

"I když postroje samotné se samozřejmě nedochovaly, našli jsme bronzové a železné zbytky postrojů, bronzové cvočky a nýtky s vybíjenými vzory. Ty pocházely z bohatě zdobeného postroje. Ze samotného těla zbyly pouze spodní končetiny. Proč, o tom se zatím můžeme jen dohadovat," dodal archeolog.

Nálezy půjdou do muzea a nastoupí bagry
Vše, co zem poblíž Hrušovan ukrývala poputuje po skončení průzkumu do muzea. "Postup výzkumu přizpůsobujeme potřebám stavby," dodal Geisler. Navzdory tomu se stavba obchvatu opozdí. A to nejméně o měsíc, který archeologové ke své práci potřebují.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz