Studenti Církevní základní školy ve Veselí nad Moravou se o korupci učili pomocí aktuálních případů i praktických ukázek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na Ukrajině vidíte, kam vede korupce, poučí školáky projekt CoZaTo

  • 1
Varovat žáky před nástrahami korupce chce projekt CoZaTo. Jeho jihomoravští tvůrci dětem předvádějí nebezpečí úplatkářství na konkrétních případech. Projekt se má postupně rozšířit po Česku a pomoci učitelům, kteří si s tématem často nevědí rady.

"Nejbližší volný termín tady máme až 4. července," sebevědomě říká lékař pacientce.

"Ale to je až za půl roku, nešlo by to dříve? Slyšela jsem, že určitě ano," odpovídá mladá žena. "To závisí na vaší vstřícnosti," doplňuje zdravotník. Pak už následuje nenápadné předání obálky.

Například takovou scénku ve čtvrtek na základní škole ve Veselí nad Moravou pečlivě pozorovalo patnáct žáků 9. B.

"Ty brďo," glosovala samozřejmost, s jakou lékař peníze zasunuje do bílého pláště, jedna z patnáctiletých žaček.

Ač téma korupce v učebních osnovách nově je, podobné konkrétní příběhy místo obecných pouček zatím děti ve školách příliš možnost poznat nemají. Projekt CoZaTo v následujícím pololetí o korupci poučí děti nejen ve Veselí, ale i dalších pěti školách v Jihomoravském a Zlínském kraji.

"Podle ohlasů už teď předpokládáme, že následně budeme projekt nabízet školám v celé republice. Pomocí komiksu, divadelních scének a videí vysvětlujeme, co je korupce, její historii, jak je to s ní v Česku, a také se soustředíme na to, jak ovlivňuje každodenní život," popsal ředitel obecně prospěšné společnosti Brodem a dlouholetý novinář na volné noze specializující se na justici Tomáš Fránek.

Když se korupce vymkne kontrole

Na pomoc si povolal třeba kreslenou rodinu Uplatílkových, která se s požadavky na úplatky v jednom kuse setkává.

A společně s dětmi například porovnával záběry na honosné pozlacené rekreační sídlo nyní už bývalého prezidenta Viktora Janukovyče se skromnou chatou norské královské rodiny. "V Norsku se uplácí téměř nejméně v Evropě, oproti tomu Ukrajina je na dně propasti. Na příkladu násilí na Ukrajině z minulých dnů můžete vidět, co se stane, když se korupce vymkne kontrole," vykládal dětem Fránek.

A právě takové příklady jsou podle odborníků důležité. "Oblast korupce nikdy nebyla ve školních vzdělávacích programech podchycena. Teprve díky nynějšímu tlaku veřejnosti se stává velkým tématem. Pro takovou novinku je ale třeba důkladně proškolit učitele i vytvořit dobré vzdělávací materiály. Projekt, který přináší praktické ukázky přímo do vyučování, proto považuji za velmi prospěšný," popsal ředitel Centra občanského vzdělávání spadajícího pod brněnskou Masarykovu univerzitu Petr Čáp.

S tím souhlasí i učitelka Církevní základní školy z Veselí nad Moravou.

"Z ministerstva vždy dorazí příkaz, že něco máme začít učit. Je však velmi těžké to do hodin skutečně smysluplně napasovat. Je proto velká pomoc, když přijde někdo s praktickými zkušenostmi," uvedla Jana Hlaváčková.

Za studenty přijdou i známí protikorupční bojovníci

Peníze na rozběh záměru věnovala zlínská Nadace Tomáše Bati. Přímo do školních učeben přitom dětem projekt přivede i známé osobnosti, které proti korupci brojí. Své zkušenosti dětem předá například nynější senátor Libor Michálek, který proslul ohlášením korupce na Státním fondu životního prostředí.

"Začínáme pilotní projekt například na gymnáziu na Slovanském náměstí v Brně. Fyzicky zatím nezvládneme víc než deset škol za pololetí. Pro začátek jsme volili školy různého typu - z velkých i menších měst a vesnic, jak základní školy a gymnázia, tak i učňovské střední školy," doplnil Fránek.

Přitom předpokládá, že iniciativu postupně převezmou za pomoci sdružení Brodem učitelé.

Start ve Veselí se podle dětí povedl. "S korupcí už jsem se setkala. Víc o tom mluvit nemůžu, týká se to rodiny. Proto myslím, že je důležité se o tom ve škole bavit," má dnes jasno čtrnáctiletá Veronika. I její spolužáci uplácení odsoudili. "Upláceli bychom, jenom kdyby šlo o něčí život," shodli se.