Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vzduch na jihu Moravy je každý rok čistší. Ti, co jej špiní, se brání

  13:32aktualizováno  13:32
Jihomoravský kraj má na rozdíl od jiných regionů v zemi podstatně méně firem, které vypouštějí do ovzduší, půdy nebo vody velké množství škodlivých látek, a ohrožují tak zdraví obyvatel v okolí. S takovým závěrem přišli ekologové ze sdružení Arnika, které žebříček firem sestavilo.
Jihomoravský kraj má podle žebříčku sdružení Arnika podstatně méně znečišťovatelů ovzduší něž některé jiné kraje. Ilustrační foto

Jihomoravský kraj má podle žebříčku sdružení Arnika podstatně méně znečišťovatelů ovzduší něž některé jiné kraje. Ilustrační foto | foto: AP

Žebříčku, který nyní už pošesté sestavilo sdružení Arnika, vychází z informací zveřejněných v centrálním registru znečišťování. Ty se aktualizují každý rok a nyní se z něj lidé dozvědí, kolik škodlivých látek firmy v okolí vypustily v loňském roce.

Špatnou zprávou zůstává, že v tomto TOP žebříčku se stále některé jihomoravské firmy objevují. Například Jihomoravská armaturka Hodonín podle Arniky vypouští do ovzduší třetí největší množství polyaromatických uhlovodíků v zemi. Tyto látky mohou mít karcinogenní i mutagenní účinky. Nepříznivě působí na reprodukci, kůži, krvetvorbu a mohou poškodit dýchací a imunitní systém.

Znečišťovatelé v kraji

Českomoravský cement Mokrá
Agrall, zemědělská technika
JULI Motorenwerk Moravany
GDP KORAL, laminátovna Tišnov
Jihomoravská armaturka Hodonín
Spalovna komunálního odpadu Brno
Riho Suchý

Oproti jiným krajům si jih Moravy vede dobře

V TOP žebříčku se umístila také brněnská spalovna komunálního odpadu, Riho Suchý, laminátovna GDP Koral v Tišnově či Juli Motorenwerk v Moravanech.

"Přesto se dá říci, že jižní Morava patří ke krajům, které mají málo velkých znečišťovatelů životního prostředí," řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková. Třeba Moravskoslezský kraj, ale i kraje další jsou na tom mnohem hůře.

Žádnou tragédii proto z TOP žebříčku znečišťovatelů zdejší krajský úřad nedělá. "Víme o něm, ale většinou se jedná o velké firmy, které mají moderní technologii a jsou pod kontrolou. Daleko větší starosti nám dělají malé zdroje znečišťování, které se už uhlídat nedají. Zvláště nyní začíná být opět aktuální, že lidé doma spalují kdeco, a vypouštějí tak nekontrolovatelně do ovzduší velké množství škodlivých látek," uvedla vedoucí odboru životního prostředí kraje Anna Hubáčková.

Firmy začínají investovat do ochrany životního prostředí

Podle Zory Kasikové z Arniky však žebříček má smysl v tom, že firmy nutí, aby vylepšovaly svoji technologii a dělaly opatření, aby úniky nebezpečných látek snížily.

O to se snaží i společnost Riho Suchý na Blanensku. V seznamu znečišťovatelů se sice stále objevuje, ovšem je v něm také uvedeno, že množství škodlivých látek ve srovnání s minulými lety postupně klesá. "Do technických opatření jsme investovali téměř dva miliony korun," uvedl Petr Věčorek z firmy.

Některé společnosti pak považují umístění v žebříčku dokonce za nespravedlivé. Ohrazuje se proti němu například Agrall, zemědělská technika Bantice na Znojemsku. "V našem případě se musí jednat o chybu. Jsem uvedeni mezi největšími znečišťovateli látky, kterou nepoužíváme," komentoval technický ředitel Tomáš Kvapil.

Dodal zároveň, že už takový omyl řeší s časopisem, který je takto neprávem zařadil mezi největší "špindíry" v zemi. Podle něj sice firma nakládá s vyjetými automobilovými oleji, ale nechává je likvidovat ekologicky.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz